Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Wujec-Kaczmarek i Sarka…
2020-07-17, 15:33 Autor: Witold Żurawicki

Dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Wujec-Kaczmarek i Sarka Kucherova w Loży Radiowej o tworzeniu fresków w ramach międzynarodowego projektu

Dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Wujec-Kaczmarek i Sarka Kucherova w Loży Radiowej
Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o międzynarodowym projekcie w którym biorą udział trzy uczelnie: opolska Wyższa Szkoła Bankowa, uczelnia z Eberswalde w Niemczech i z Litomyśla w Czechach.
Celem projektu „European Reflection in Fresco” realizowanego w programie Erasmus jest współpraca przy nauce i tworzenia fresków klasyczną metodą z czasów Michała Anioła.

- To jest metoda, która polega na ciężkiej pracy. I to naprawdę są freski, bo większość ludzi, którzy z nami rozmawiają, używają zamiennie słów "mozaika", "mural" , "graffiti", a freski to nie jest po prostu przykrywanie płaskich powierzchni farbą. Do malowania fresków używa się pigmentów mineralnych, które są rozcierane na zawiesinę i maluje się pędzlami z bobrowego ogona albo uszu dzika. Przygotowanie tej całej podstawy to jest wyprodukowanie czterech warstw tynku, które są nakładane po sobie na powierzchnie - opowiadała Alicja Wujec - Kaczmarek z WSB.

W Opolu są już 3 freski - w II Liceum Ogólnokształcącym, w świetlicy oraz przy gabinecie dyrektor i kolejny, który rozpoczął projekt w I LO im. Kopernika. - Kolejny powstanie w Litomyślu i być może powstanie zewnętrzny fresk w Opolu. Na temat lokalizacji prowadzone są negocjacje - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z WSB.

W projekcie uczestniczy strona czeska, którą w naszej audycji reprezentowała Sarka Kucherova z Litomyśla. Podkreślała, że współpraca międzynarodowa trwa już kilkanaście lat.

- Nasza szkoła pedagogiczna zaczeła współpracę z niemieckimi partnerami już około 15-16 lat temu. Ona opierała się na wymianach szkolnych, w której nauczyciele i uczniowie odwiedzali swoje szkoły i zostawali tam dwa tygodnie. To nie było jeszcze finansowane przez programy Erasmusa tylko przez czesko-niemiecką fundację.

Ale dwa lata temu niemiecka szkoła przyjechała do Litomyśla i wtedy też podkreślała, że chce uczestniczyć w programach Erasmusa. Erasmus wymaga trojki partnerów i potrzebowali jeszcze kogoś. Trzy dni później pojechałam na pewną konferencję a tam poznałam Alicję Wujec-Kaczmarek i tak rozpoczął się nasz projekt - opowiadała Sarka Kucherova.

Wszystkie panie zgodnie podkreślały, że wielką korzyścią projektu jest mozliwość poznawania ludzi, kultur i nawiązywanie przyjaźni.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »