Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Ryszard Galla o głosowaniu 43:0, 7 próbach odwołania…
2022-12-05, 17:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla o głosowaniu 43:0, 7 próbach odwołania go ze stanowiska, ustawie o notariacie, której nie poparł

Ryszard Galla o głosowaniu 43:0, 7 próbach odwołania go ze stanowiska, ustawie o notariacie, której nie poparł
W "Otwartym mikrofonie" w parlamentarny poniedziałek gościem był Ryszard Galla, poseł z Opolszczyzny reprezentujący Mniejszość Niemiecką. Rozmowa dotyczyła finansowania nauki języka niemieckiego dla mniejszości narodowej, kolejnej próbie odwołania go z funkcji wiceprzewodniczącego sejmowej komisji, ustawie o notariacie i uchwale o Rosji.
W programie zaprezentowaliśmy także stanowisko posła Janusza Kowalskiego dotyczące nauczania j. niemieckiego jako ojczystego.
- Jako Solidarna Polska złożymy tę poprawkę jeszcze raz. Trudno wyobrazić sobie przyjęcie budżetu Polski na 2023 rok z tolerowaniem braku symetrii w obszarze finansowania nauki języka polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce - powiedział poseł SP Janusz Kowalski.

W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Finansów odrzuciła stosunkiem głosów 43:0 zaproponowaną przez niego poprawkę, która likwidowała finansowanie nauki j. niemieckiego jako j. mniejszości.

Poseł Opolszczyzny zapowiada, że tę poprawkę złoży jeszcze raz na etapie drugiego czytania budżetu w sejmie i jest przekonany, że dojdzie w tej sprawie z Prawem i Sprawiedliwością do konsensusu.

Powiedział także, że to Niemcy są odpowiedzialne za to, że w Polsce redukowane jest finansowanie nauki języka mniejszości. Dodał, że wcześniej dochodziło do wyłudzania pieniędzy na ten cel, bo deklaracje chęci nauki j. niemieckiego jako mniejszości składało 50 tys. dzieci, a tylu dzieci z mniejszości niemieckiej na Opolszczyźnie - jak twierdzi - nie ma.

W Otwartym Mikrofonie gościł poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.
- Nie ma zgody na to, żeby doprowadzić do sytuacji, że dzieci uczące się języka niemieckiego jako ojczystego miały zero środków i zero godzin, czyli to nauczanie byłoby całkowicie wyłączone - tak skomentował wynik głosowania w tej sprawie na komisji finansów.

- Wynik 43:0, czyli nawet posłowie, którzy reprezentują Solidarną Polskę, a tacy są w tej komisji, wskazuje na to, że nie może być dalszej działalności dyskryminującej środowisko dzieci uczących się j. niemieckiego jako ojczystego - powiedział.

Poseł Ryszard Galla odniósł się także do kwestii przywracania symetrii.
- Chciałbym mocno zaprotestować co do stosowania zasady symetrii. Nie da się tego stosować, bo dana mniejszość w danym państwie staje się zakładnikiem. Nie może tak być. Spróbujmy odwrócić sytuację. Mamy trudną sytuację Polaków na Białorusi. Czy mamy zastosować zasadę symetrii i karać obywateli polskich pochodzenia białoruskiego? Przecież to nie do pomyślenia - mówił poseł Mniejszości Niemieckiej.

W Otwartym Mikrofonie rozmawiałam z posłem Gallą o siódmej już próbie odwołania go z funkcji wiceprzewodniczącego komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych.
- Skierowałem pismo do pani marszałek Witek, wskazując, że jest kolejna próba odwołania mnie, a kiedy to zostaje odrzucone, to pada wniosek kolejny o moje odwołanie. To już wręcz nękanie mojej osoby - powiedział.
W piśmie do marszałka sejmu poseł wnioskuje o pochylenie się nad regulaminem sejmu wprowadzenie zapisów o czasie, jaki musi minąć między jednym wnioskiem o odwołanie a drugie.

Gość Otwartego Mikrofonu mówił także o tym, dlaczego nie poparł zmian w ustawie o notariacie, proponowanej przez Zbigniewa Ziobrę, a także o awanturze w sejmie w związku z uchwałą mówiącą o tym, że Rosja jest państwem wspierającym terroryzm.
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Janusz Kowalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Janusz Kowalski

Zobacz także

2022-12-16, godz. 17:30 Kacper Kunstler o tym, czy młodzież skręca w lewo i o tym dla kogo jest Forum Młodych Ludowców - Dzisiaj PSL kojarzy nam się ze wsią, a ja jestem chłopakiem prosto z centrum miasta. Ten stereotyp dziś przełamujemy - zapewnia Kacper Kunstler z Forum… » więcej 2022-12-15, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (15.12.2022) Nadejście zimy i kryzys energetyczny powodują, że pracodawcy coraz baczniej przyglądają się rachunkom za prąd i ogrzewanie. Czy odbija się to na warunkach… » więcej 2022-12-14, godz. 17:00 Co tam panie w polityce? Komentują Piotr Semka i Piotr Gociek. Posłuchaj! W tym tygodniu Piotr Gociek i Piotr Semka rozmawiali i komentowali sprawę niemieckiej oferty dla Polski związanej z przekazaniem systemów Patriot i jak to wpłynęło… » więcej 2022-12-13, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: prof. Andrzej Przyłębski, Radosław Fogiel… W ostatnim przed świętami Bożego Narodzenia wydaniu międzynarodowego magazynu "Spięcie" redaktorzy Piotr Cywiński i Michał Rachoń skupili się na tematach… » więcej 2022-12-12, godz. 17:30 Rajmund Miller: Sposób myślenia dzisiaj rządzących jest taki, żeby zorganizować w Polsce dyktaturę Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej z Opolszczyzny o: - votum nieufności dla Zbigniewa Ziobro, - sytuacji w służbie zdrowia, - projekcie ustawy… » więcej 2022-12-12, godz. 17:15 Marcin Ociepa o wezwaniach do wojska: To wzmożenie medialne jest wynikiem działania obcych służb specjalnych, które… Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł z Opolszczyzny i lider OdNowy o: - Wojskach Obrony Terytorialnej i wezwaniach do odbycia ćwiczeń wojskowych, -… » więcej 2022-12-09, godz. 17:30 Red. Magdalena Ogórek o polskich zbrojeniach i kontrowersyjnych wyrokach sądowych Potrzebę wyposażania polskiej armii w nowoczesny sprzęt podkreślała w cotygodniowym komentarzu dla Radia Opole red. Magdalena Ogórek. Publicystka uznała… » więcej 2022-12-09, godz. 17:01 O wolontariacie pracowniczym Alicja Gawinek i Aleksandra Marcinkowska Czym jest wolontariat pracowniczy i jakie korzyści niesie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców? Opowiedziały Alicja Gawinek – prezes Opolskiego Centrum… » więcej 2022-12-08, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (08.12.2022) Czy niskie bezrobocie jest "zabetonowane"? Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w porównaniu z październikiem i w listopadzie pozostała… » więcej 2022-12-07, godz. 17:30 Mariusz Bogucki o tym kto wygrywa w wojnie o bezpieczeństwo cyfrowe -Patrząc przez pryzmat tego, że ludzie wciąż tracą dane i pieniądze, to niestety mozna powiedzieć, że w tej wojnie wygrywają przestępcy. Dzieje się… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »