Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Wigilijny wieczór i święta Bożego Narodzenia…
2021-12-22, 17:10 Autor: Radio Opole

Wigilijny wieczór i święta Bożego Narodzenia w Radiu Opole

Święta - zdjęcie ilustracyjne [fot. roovuu / Flickr.com]
Święta - zdjęcie ilustracyjne [fot. roovuu / Flickr.com]
W ten wyjątkowy wieczór zaprosimy Państwa do Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Dobiega końca rok 2021, którego patronem jest błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Tysiąclecia był więziony w tym miejscu od 6 października 1954 roku do 27 października 1955 roku.
Podsumowując ten rok przybliżymy nauczanie nowego błogosławionego Kościoła katolickiego. O tym wyjątkowym miejscu opowie nam o. Dawid Zmuda, kustosz sanktuarium. W historię zagłębi nas Marcin Husak, działacz PTTK, przewodnik, autor książek i badacz dziejów ziemi prudnickiej. O podsumowanie roku prymasowskiego poprosimy także Katarzynę Czocharę, przewodniczącą parlamentarnego zespołu ds. myśli i dzieła błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

W naszej audycji z Prudnika-Lasu nie zabraknie także wielu materiałów archiwalnych, zarejestrowanych przez lata przez Radio Opole. Wspomnimy także inną ważną prudnicką postać, o. Jana Górę, który był pomysłodawcą spotkań Lednica 2000, ale i wielkim propagatorem nauczania Prymasa Tysiąclecia.

Najważniejszym punktem naszego wigilijnego wieczoru będzie transmisja uroczystej Pasterki, którą przeprowadzimy z groty przy Sanktuarium św. Józefa. Uroczysta Msza Święta rozpoczynająca Uroczystość Bożego Narodzenia rozpocznie się o 22:00.

Wigilijny akcent usłyszymy także po godz. 20:05 w słuchowisku Radia Opole "Tam, gdzie nie pada". Bohaterowie powieści docierają do celu swojej podróży właśnie w Wigilię. Wokół pustka, a przed nimi wyzwanie, jak w takich okolicznościach zasiąść do stołu wigilijnego. Swoje życie w nowym miejscu rozpoczynają od Mszy Św., którą odprawił ks. Moczygemba pod Dębem, który stoi do dziś.

Dodajmy, że w wigilijny i świąteczny nastrój wprowadzą nas kolędy, które będziemy dla Państwa emitować już od godz. 16:05.

Program Radia Opole (FM) z okazji Wigilii (24.12):

06:00-09:00 Kto Rano Wstaje... Galaktyczny Poranek - zapraszają Daniel Klimczak, Jarecki i DJ BRK
  • W piątkowy poranek podpowiemy, kiedy można na niebie wypatrywać pierwszej gwiazdki i jakie są szanse, że na wieczornym niebie będzie ona widoczna. W programie sprawdzimy też, co wspólnego mogą mieć księżycowe skały z... bigosem.
08:15 Poranna Loża Radiowa – zaprasza Joanna Matlak
  • W wigilijny poranek razem z ks. Waldemarem Klingerem, przypomnimy o istocie Świąt Bożego Narodzenia i próbach ich laicyzacji.
12:00-13:00 Południowa Loża Radiowa - zaprasza Joanna Matlak
  • Jak i o czym rozmawiać przy wigilijnym stole? Co to są "zagłuszacze" rozmowy? Jak słuchać by słyszeć? O tym porozmawiam w Południowej Loży Radiowej z ekspertką ds. komunikacji dr Ewą Kosowską-Korniak.
13:00-15:00 Trendy i owędy
  • Czy można dostać za dużo prezentów? Co wtedy z nimi? Jakie prezenty cieszą najbardziej? A co ze sweterkiem, który okaże się o rozmiar za mały? W programie o prezentowych dylematach świątecznych.
16:00 - 17:00 Kolędy z Radiem Opole

17:00 - 00:00 Wigilijny wieczór
  • W ten wyjątkowy wieczór zaprosimy Państwa do Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. O tym wyjątkowym miejscu opowie nam o. Dawid Zmuda, kustosz sanktuarium. W historię zagłębi nas Marcin Husak, działacz PTTK, przewodnik, autor książek i badacz dziejów ziemi prudnickiej. O podsumowanie roku prymasowskiego poprosimy także Katarzynę Czocharę, przewodniczącą parlamentarnego zespołu ds. myśli i dzieła błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
  • W naszej audycji z Prudnika-Lasu nie zabraknie także wielu materiałów archiwalnych, zarejestrowanych przez lata przez Radio Opole. Wspomnimy także inną ważną prudnicką postać, o. Jana Górę, który był pomysłodawcą spotkań Lednica 2000, ale i wielkim propagatorem nauczania Prymasa Tysiąclecia.
  • Najważniejszym punktem naszego wigilijnego wieczoru będzie transmisja uroczystej Pasterki, którą przeprowadzimy z groty przy Sanktuarium św. Józefa. Uroczysta Msza Święta rozpoczynająca Uroczystość Bożego Narodzenia rozpocznie się o 22:00.

Program Radia Opole (DAB+) z okazji Wigilii (24.12):

10:00-13:00 Na afiszu – zapraszają Agnieszka Wawer-Krajewska, Wiesław Kolbusz i Żaneta Plotnik
  • Pierogi czy piernik? Przy wigilijnym stole w cyklu „Swojego nie znacie” Żanety Plotnik prawdziwie swojska i rodzinna atmosfera, bo będziemy gościć ostatniego bohatera tych spotkań Jakuba Mitoraja. Oprócz jego produkcji, które stworzył z Grubsonem i grupą Zakuka posłuchamy jego aranżacji pastorałek nagranych przez Grzegorza Wilka z udziałem opolskich „Przysieczanek.”
16:00-18:00 Muzyka z oklaskami – zaprasza Agnieszka Kurenda-Szmit
  • Dziś zapraszam na specjalne wydanie audycji Muzyka z oklaskami, która będzie po brzegi wypełniona ciepłymi dźwiękami piosenek świątecznych, których w ostatnim czasie powstało bardzo wiele, zarówno w kraju jaki zagranicą. Posłuchamy m.in. najnowszych propozycji od Karoliny Lizer, Nathana Evansa, czy Norah Jones. Wszystkie te utwory napawają optymizmem, niosą za sobą sporą dawkę pozytywnej energii i bożonarodzeniowego klimatu. W drugiej godzinie pojawi się Mariah Carey niekwestionowana królowa Bożego Narodzenia, która powraca z nowym świątecznym singlem, a potem usłyszymy najpiękniejsze kolędy i pastorałki w odważnych, brawurowych interpretacjach Józefa Skrzeka- będzie więc bardzo tradycyjnie, ale też kosmicznie!
19:00-21:00 Dobre akademickie granie – zaprasza Sławomir Kieler
  • Wigilia to jeden z naprawdę niewielu dni w tym roku, w którym będziemy mogli poczuć się niemal normalnie - bo większość z nas spędzi ten czas tak jak zawsze: w gronie rodzinnym. Jednak są i tacy, którzy czy to z racji ograniczeń związanych z pandemią, czy po prostu z racji odległości od domu, są niejako skazani na pozostanie w akademiku. Najczęściej dotyczy to studentów zagranicznych i to pochodzących z krajów dość odległych od Polski. I właśnie o takich żakach będzie mowa w dzisiejszym programie.
21:00-23:00 Everyday is like Sunday – zaprasza Tomasz Wojtyłko
  • Wigilijny wieczór spędzimy rzecz jasna przy akompaniamencie najpiękniejszych piosenek świątecznych i kolęd. Posłuchamy m.in. Tori Amos, Elvisa Presleya, Stinga, Dikandy czy Czesława Mozila.

Program Radia Opole (FM) z okazji Świąt Bożego Narodzenia (25.12):

00:00-06:00 Kolędy z Radiem Opole do świtu

11:00-12:00 Świąteczna Loża Radiowa - zaprasza Joanna Matlak
  • Święta Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas spędzany z rodziną... Warto więc w tak wyjątkowym dniu zastanowić się nad kondycją rodziny, a konkretnie najważniejszą jego częścią, czyli... małżeństwem. W Opolu niedawno odbyły się już po raz 13 specjalne rekolekcje dla małżeństw, nazwane "Remontem Małżeńskim". Po co są organizowane? Co dają uczestnikom? Na te pytania w Świątecznej Loży Radiowej odpowiedzą współtwórcy wydarzenia Lesław i Monika Adamczykowie. Czy są pytania, które warto sobie zadać przed zawarciem małżeństwa? Jak na co dzień, nawet po wielu latach, dbać o kondycję związku?
20:05-21:00 Czas mniejszości – zaprasza Manuela Leibig
  • Historyk dr Gerhard Schiller opowie o ponad 700 letniej historii pierników na Śląsku. Sprawdziliśmy jak w tym roku DFK Błotnica Strzelecka zorganizowała konkurs Es Weihnachtet dla uczniów szkół podstawowych i przedszkoli. W klimat świąteczny wprawi nas dzięki swojej muzyce Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Chrząstowice.
22:05-23:00 Forum wiary – zaprasza Dawid Rajwa
  • Świąteczne, specjalne wydanie Forum wiary tym razem z udziałem jednego gościa – ks. prof. Mateusza Potocznego. W audycji między innymi odpowiedź na pytanie: dlaczego Boże Narodzenie świętujemy właśnie 25 grudnia? Nie zabraknie informacji o świątecznych obrzędach, powiemy również o tym, jak Boże Narodzenie obchodzą chrześcijanie na Wschodzie. Jedną z części rozmowy poświęcimy też sztuce… malowania słowem (w czym specjalizują się chrześcijanie syryjscy).
23:05-01:00 Słuchać i słyszeć – zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie
  • Kolędy wpisały się w nasze wszystkie polskie radości i smutki: wojny, powstania, więzienia, zesłania - wszędzie tam, gdzie Łaska Boża była już ostatnią, jedyną nadzieją. Specjalizujący się w muzyce dawnej zespół Dekameron tworzą absolwenci wyższych szkół muzycznych. Grają na instrumentach rekonstruowanych na podstawie średniowiecznej ikonografii. W repertuarze zespołu, pracującego pod kierownictwem Tadeusza Czechaka (oprócz niego występują Piotr Olech - śpiew, Agnieszka Obst - fidel, flet i Robert Siwak - perkusja), dominuje muzyka świecka i religijna wieków XII-XVI, m.in. "Kolędy staropolskie". Projekt Adama Prucnala "Bożonarodzeniowy pejzaż". Ponad stu muzyków wzięło udział w realizacji płyty „Pszczyńscy kolędnicy”. 18 piosenek świątecznych zaśpiewali i zagrali muzycy związani z Pszczyną.

Program Radia Opole (DAB+) z okazji Świąt Bożego Narodzenia (25.12):

09:00-12:00 Muzyka bez słów – zaprasza Jacek Mielcarek
  • "Big Band Christmas" Roba McConnella to rozkołysane aranżacje na czas świąteczny. Rob McConnell poskładał je razem, a rezultatem jest świąteczny projekt. "Oscar Peterson Christmas" to album pianisty z 1995 roku. Boże Narodzenie nie byłoby Bożym Narodzeniem bez starych piosenek. Jazzowa pianistka Beegie Adair wykonuje zestaw 12 utworów świątecznych, które nigdy się nie starzeją. Ale co jest wyjątkowego w jej interpretacjach kolęd? Adair gra z elegancją i rytmem, który rezonuje z jej fortepianem i lekkim akompaniamentem gitary, basu i perkusji. Świąteczny "Snowbound" to piąty studyjny album zespołu Fourplay, wydany w 1999 roku.

12:00-15:00 Zapomniana Klasyka - zaprasza Małgorzata Ślusarczyk
  • "Weihnachtsoratorium" czyli oratorium na Boże Narodzenie można odnaleźć nie tylko w twórczości Johanna Sebastiana Bacha. Co więcej: nie tylko barokowi mistrzowie pozostawili nam takie właśnie świąteczno-muzyczne prezenty. W świątecznym wydaniu audycji wspólnie "rozpakujemy" kilka takich prezentów, choć nie będziemy się ograniczać wyłącznie do form oratoryjno-kantatowych.

15:00-18:00 Folkowe brzmienia – zaprasza Marzena Mielcarek
  • "Godne Święta" Julia Doszna i Antoni Pilch to spotkanie znanej łemkowskiej pieśniarki, która od lat popularyzuje kulturę Łemków, stworzyła zespół Wereteno, dokonała licznych nagrań płytowych i filmowych, koncertowała w kraju i na świecie oraz lutnisty, śpiewaka, pedagoga, animatora muzyki dawnej, założyciela zespołu Bractwa Lutni (płyta „Pacierz Polski”) i Akademii Tradycji (płyta „Pieśni Rzeczypospolitej Wielu Narodów” oraz płyty autorskie „Pątnik” i „Pieśni Słonne”), to ciekawe i cenne połączenie ludowej tradycji i jej szczególnego, staroruskiego rytu z estetyką odtwórców autentycznej muzyki dawnej a także symboliczną dla tego obszaru muzyki lutnią. Program wybrany przez oboje artystów na płytę „Godne Święta” zawiera w sobie najstarsze kolędy m.in. ze zbiorów Oskara Kolberga i Jerzego Bartmińskiego – z pogranicza dawnej Polski i Rusi. Kapela Brodów prezentuje na albumie "Kolędy i inne pieśni" kilkanaście mniej znanych pieśni z różnych okolic Polski, a także parę utworów własnych.

18:00-21:00 Piosenki z legendą - zaprasza Żaneta Plotnik
  • Pierogi w kształtach muzycznych? Takie cuda tylko w rodzinie Piaseckich. Jak interpretować tradycyjne kolędy? Na jazzowo, gospelowo czy folkowo? Jak w muzycznym domu podczas świąt gra się kolędy i pastorałki? O tym porozmawiamy z pianistką Katarzyną Pumą Piasecką i posłuchamy m.in. jej świątecznej płyty.

Program Radia Opole (FM) z okazji Świąt Bożego Narodzenia (26.12):

01:00-06:00 Kolędy z Radiem Opole do świtu

20:05-21:00 Czas mniejszości – zaprasza Klaudia Kandzia
  • W dzisiejszym programie m.in. relacja z koncertu świątecznego mniejszości niemieckiej w Opolu. Porozmawiamy też o śląskich wypiekach, których nie może zabraknąć na bożonarodzeniowych stolach.

22:05-23:00 Forum wiary – zaprasza Dawid Rajwa
  • W drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia nie zabraknie tematów kolędowych. W diecezji opolskiej odwiedzin duszpasterskich w tym roku nie będzie. Co zamiast tradycyjnej kolędy? I w jakiej sytuacji ksiądz jednak może przyjść, pobłogosławić dom? O tym powiemy w audycji Forum wiary. Będzie również o zmianach i skutkach, jakie dla wiernych niosą ograniczenia związane z pandemią – między innymi o to zapytamy naszych gości: ks. Marka Lisa, ks. Erwina Mateję i ks. Wojciecha Prackiego.
23:05-01:00 Słuchać i słyszeć – zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie
  • Nika Lubowicz pochodzi z zakopiańskiej, muzykalnej rodziny. W jej muzycznej rodzinie fascynacja tradycyjnymi polskimi pastorałkami przerodziła się w próby wyrażenia treści bożonarodzeniowych własnym językiem. Nikola Lipska to debiutująca polska wokalista, która odnalazła siebie w stylistyce jazzowej. Jej płyta "Kolędy" jest nie tyle sprawnym wykonaniem znanych pieśni, co raczej sposobem przedstawienia się, odwołania do własnej tożsamości, historii, wyśpiewanej dobrze ustawionym, choć młodym jeszcze głosem.

Program Radia Opole (DAB+) z okazji Świąt Bożego Narodzenia (26.12):

09:00-12:00 Muzyka bez słów – zaprasza Jacek Mielcarek
  • "Boney's Funky Christmas" to pierwszy album świąteczny i czwarty studyjny album saksofonisty jazzowego Boney James, wydany w 1996 roku. "Smooth Jazz Christmas" to szósty studyjny album saksofonisty Dave'a Koza. Płyta Eric Marienthal & Jerzy Grunwald „KOLĘDY POLSKIE” zwiera 10 najpiękniejszych i najbardziej znanych kolęd w opracowaniu instrumentalnym lub wokalno-instrumentalnym: m.in. "Bóg się rodzi", "Wśród nocnej ciszy", "Przybieżeli do Betlejem", "Lulajże Jezuniu". Kolędy przeplatane są instrumentalnymi Interludiami, co nadaje płycie charakter spójnej, świątecznej opowieści. Atutem jest tu udział znakomitego saksofonisty Eric Marienthal’a oraz świeże, niebanalne aranżacje Jerzego Grunwalda i jego kolegów instrumentalistów.
12:00-15:00 Zapomniana Klasyka - zaprasza Małgorzata Ślusarczyk
  • Świąteczno-niedzielne spotkanie będzie zarazem kontynuacją wspólnego "rozpakowywania" muzycznych prezentów, jakie pozostawili nam na okres Bożego Narodzenia mistrzowie różnych epok. Obok typowo świątecznych kompozycji stanowiących (nie)zapomnianą klasykę, posłuchamy również kolęd i pastorałek: tych mniej znanych, jak i tych znanych i lubianych, za to prezentowanych w interesujących opracowanych wybitnych kompozytorów.
15:00-18:00 Folkowe brzmienia – zaprasza Marzena Mielcarek
  • Druga, okazjonalna płyta ARKI NOEGO jest zapisem programu telewizyjnego. Znajdziemy na niej osiem znanych już piosenek z pierwszej płyty (trzy z nich wykonują z dziećmi: Eleni, Beata Kozidrak, Mietek Szcześniak) i cztery kolędy i pastorałki z Joszko Brodą w roli głównej. Reedycja płyty kolędowej która zapoczątkowała nowe spojrzenie na tradycję opracowywania kolęd w Polsce. "Kolędy Pospieszalskich" - zaaranżowane z wielkim pietyzmem ale i z wielką fantazją kolędy w sposób naturalny łączą w sobie wiele nurtów i stylistyk muzycznych. Są tam elementy muzyki etnicznej z całego świata, a także rocka, jazzu etc. Dodatkowym atutem płyty jest to że słychać na niej spontaniczną atmosferę rodzinnego muzykowania. "Kolędy polskie znane i zapomniane" - to bogactwo, wielowarstwowość, a zarazem jednolitość polskiego skarbca kolędowego - pięknie, oryginalnie i znakomicie oddaje koncepcja wykonawcza Marii Pomianowskiej i jej Zespołu Polskiego.

Zobacz także

2022-03-11, godz. 13:03 “Dzieciom Ukrainy” – koncert zespołu Dagadana w Radiu Kraków, transmisja w Radiu Opole! Szczytny cel i wyjątkowy wieczór w Radiu Kraków! 16 marca o godz. 19:00 w tamtejszym studiu muzycznym odbędzie się koncert zespołu Dagadana pt. "Dzieciom… » więcej 2022-03-10, godz. 10:05 Twój e-PIT - dyżur telefoniczny eksperta dziś o 13:15 Twój e-PIT i roczne rozliczenia podatkowe - o to będzie można zapytać dziś (10.03) naszego eksperta, Annę Grzyb z Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu. Przypomnijmy… » więcej 2022-03-08, godz. 13:04 Polski Ład - dyżur telefoniczny eksperta w środę od 10:15 „Polski Ład - nowa ulga podatkowa dla samotnych rodziców” - to temat środowego spotkania ze Sławomirą Plewką, Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Strzelcach… » więcej 2022-03-07, godz. 18:09 Bajki dla dzieci po ukraińsku! - Казки для дітей українською мовою! Nadzieja i uśmiech dla najmłodszych w obliczu wojny – ukraińskie bajki narodowe w Radiu dla Ciebie! Na stronie internetowej RDC publikowane będą opowiadania… » więcej 2022-03-04, godz. 19:42 WAŻNE! Листівка для біженців з України - ulotka dla uchodźców z Ukrainy [PL/EN/UA/RU] Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przygotowała informacje dla uchodźców z Ukrainy w formie ulotek w języku polskim, angielskim, ukraińskim i… » więcej 2022-03-03, godz. 10:08 Twój PiT 2021 i zmiany podatkowe - Polski Ład - dyżur telefoniczny eksperta dziś w Radiu Opole od 13:15 Dziś (03.02) w godz. 13:15 do 14:15 dyżur eksperta w zakresie akcji rozliczeń podatkowych PIT – Ulgi podatkowe w usłudze Twój e-PIT, będzie pełniła Katarzyna… » więcej 2022-03-02, godz. 13:58 WAŻNE! Infolinia dot. uchodźców z Ukrainy i strona koordynująca pomoc Opolski Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinię dot. uchodźców z Ukrainy. Pracownicy Urzędu są do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu 77… » więcej 2022-03-01, godz. 10:06 Publicysta Piotr Semka współpracownikiem Radia Opole! Piotr Semka wraca na antenę Radia Opole. Pierwsze łączenie już dziś (01.03) podczas specjalnego wydania audycji publicystycznej Co tam Panie w polityce w… » więcej 2022-02-28, godz. 18:12 We wtorek i środę (1-2.03) specjalne wydania audycji "Twoje Radio Opole" z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego… We wtorek i środę od 12:00 do 15:00 zapraszamy na specjalne wydanie audycji "Twojego Radia Opole" z przejścia granicznego w Medyce. » więcej 2022-02-24, godz. 13:45 Atak Rosji na Ukrainę. Specjalne serwisy Radia Opole - bądź na bieżąco z sytuacją Solidarni z Ukrainą - jeśli chcą być Państwo na bieżąco z sytuacją, zapraszamy do słuchania specjalnych wydań serwisów informacyjnych poświęconych… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »