Epopeję mieszkańców Płużnicy pod Strzelcami Opolskimi opisuje książka Michaela Sowy pt. „Tam, gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie”, wydana przez wydawnictwo Lira, której fragmentów wysłuchają w grudniu słuchacze Radia Opole.
A to przede wszystkim historia wielkiej wędrówki, której początek dał ks. Leopold Moczygemba, który w połowie XIX wieku, chcąc ulżyć ciężkiej doli braci i ich rodzin, pozostawionych na Śląsku, wezwał ich do siebie, do Teksasu, w którym pełnił posługę kapłańską. Ku jego zdumieniu, na wezwanie odpowiedziała nie tylko najbliższa rodzina, ale i mieszkańcy kilku okolicznych wiosek. Chłopi posprzedawali swój skromny dobytek, resztę spakowali, dołożyli do tego nieco prowiantu i ruszyli podbijać Dziki Zachód.
Najpierw pociągiem do niemieckiego portu Bremen, a stamtąd statkiem „Weser”. Męcząca podróż, w spartańskich warunkach IV klasy, trwała 9 tygodni. W porcie Galveston w Teksasie na ląd zeszło ponad 100 rodzin. A potem już „tylko” 200 mil piechotą, by trafić do miejsca, w którym oczekiwał ich ks. Moczygemba, czyli u zbiegu dwóch rzek: Cibolo i San Antonio. Dotarli tam w Boże Narodzenie, 24 grudnia 1854 r. Pierwsza pasterka została odprawiona pod dębem, stojącym do dziś. Miejscowość, w której przybysze osiedli została nazwana Panna Maria.
Tę historię postanowił opowiedzieć w zbeletryzowanej formie mieszkający od 35 lat w Niemczech Michael Sowa. Łącznikiem pomiędzy autorem a jego powieściowymi bohaterami jest wspólne miejsce pochodzenia, czyli Strzelce Opolskie. Autor posłużył się przy tym stylizowaną gwarą śląską, co przydaje książce kolorytu. Z drugiej jednak strony, stawia przed lektorem chcącym wiarygodnie przedstawić ten tekst w formie dźwiękowej spore wyzwanie. Podołać może mu jedynie znakomity Andrzej Jakubczyk, znany mieszkańcom regionu z desek Teatru im. Jana Kochanowskiego.
Warto o tym przekonać się, słuchając w grudniu na antenie Radia Opole kolejnych fragmentów powieści „Tam, gdzie nie pada”.
Premiera pierwszego odcinka 6 grudnia w programie „Rewiry Kultury”. Powtórki codziennie przed południem w programie „Dobry moment”. Dodajmy, że dla słuchaczy premierowych fragmentów przewidujemy bonus w postaci dodatkowych minut każdego odcinka!
Słuchowisko będzie też zamieszczane na specjalnej podstronie.