Radio Opole » Na afiszu

Posłuchaj audycji "Na afiszu"

2021-09-24, 11:58

Alicja Kisała o wystawie „Starodruki w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu”

Alicja Kisała [fot. Agnieszka Wawer-Krajewska]
Alicja Kisała [fot. Agnieszka Wawer-Krajewska]
„Starodruki w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu”, to tytuł Wystawy, którą tworzą wybrane wydawnictwa reprezentujące eklektyczną kolekcję starych druków m.in.: encyklopedie, słowniki, podręczniki, mapy, tzw. piśmiennictwo użyteczne, dzieła literackie, pozycje dotyczące historii, historiografii i geografii, modlitewniki oraz teksty religijne i moralno-dydaktyczne. O zbiorach opowiada i na wystawę zaprasza Alicja Kisała z Pedagogicznej Biblioteki Publicznej w Opolu.
2021-09-21, 13:04

O kulturze... chodzenia po górach rozmawiamy z Mariuszem Bartkowiakiem

Mariusz Bartkowiak [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Bartkowiak [fot. Paula Hołubowicz]
Wszyscy lubimy, gdy wokół nas jest czysto, ale czy sami potrafimy zadbać o to, by miejsce które odwiedzamy pozostało takie, jakie było przed naszym przybyciem? Czy górskie szlaki traktujemy jak wspólną własność, którą należy szanować? O kulturze... chodzenia po górach rozmawiamy z Mariuszem Bartkowiakiem, ultramaratończykiem, instruktorem biegania, który zaprosi - jak co roku - do wspólnego sprzątania Biskupiej Kopy.
2021-09-20, 13:31

Monika Bązi o psychologii sportu

Monika Bązi [fot. Łukasz Fura]
Monika Bązi [fot. Łukasz Fura]
Czym dokładnie zajmuje się psycholog sportu? Jak może pomóc osobie zawodowo go uprawiającej, ale też zajmującej się nim amatorsko? Czy specjalista w tej dziedzinie pracuje także z dziećmi? Jak ważna w sporcie jest kultura, również osobista? Na te pytania w programie odpowiadała Monika Bązi, psycholog sportu.
2021-09-17, 14:31

Wojciech Dominiak o wystawie "Prudnickie smaczki"

Wojciech Dominiak [fot. Paula Hołubowicz]
Wojciech Dominiak [fot. Paula Hołubowicz]
O kobiecie, która z miotłą musiała stać w przedsionku kościoła za to, że zachowywała się nieobyczajnie, o tym dlaczego Biała nazywa się Biała, o pociągu, który zmienił życie mieszkańców Prudnika, o koncesji wydawanej na produkcję piwa i gorzałki, opowiada Wojciech Dominiak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. A to w związku z wystawą pod hasłem "Prudnickie smaczki", organizowanej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
2021-09-17, 14:43

Marian Biliński gościem cyklu "Swojego nie znacie" Żanety Plotnik

dr Marian Biliński [fot. Paula Hołubowicz]
dr Marian Biliński [fot. Paula Hołubowicz]
"To, co robisz rób z pasją i kochaj ludzi" - to motto życiowe Mariana Bilińskiego, który był gościem w cyklu "Swojego nie znacie" Żanety Plotnik. Wykładowca na Uniwersytecie Opolskim, pedagog, muzyk oraz dyrygent opowiada o swojej pracy z młodzieżą, miłości do organów, które w jego życiu pojawiły się bardzo wcześnie...
2021-09-16, 13:22

Łukasz Kropiowski z GSW w Opolu zaprasza na wystawę pt. „Czego nie zrobili barbarzyńcy” autorstwa Mateusza Choróbskiego

Łukasz Kropiowski [fot. Paula Hołubowicz]
Łukasz Kropiowski [fot. Paula Hołubowicz]
Wystawa Mateusza Choróbskiego „Czego nie zrobili barbarzyńcy”, zajmuje nie tylko pomieszczenia Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, ale i część jej najbliższego otoczenia, które artysta wykorzystał jako element ekspozycji. Nowoczesne technologie pozwalają korzystać z różnych środków wyrazu - mówi kurator wystawy, Łukasz Kropiowski. Jej przekaz opiera się na trzech wyrazistych gestach - dodaje: demontażu okazałego szklanego sufitu instytucji, przetopieniu jednogroszówek o wartości uznanej za „minimum egzystencji” dla dwóch osób (1056,24 PLN miesięcznie) i oświetleniu sali wystawowej intensywnym „złotym” światłem. Wystawę można będzie oglądać do 17. października.
2021-09-15, 14:25

Justyn Kołek zdradza nam tajemnice, jak przetrwać grzybobranie bez szwanku na zdrowiu

Grzybobranie w opolskich lasach [fot. Jacek Rudnik]
Grzybobranie w opolskich lasach [fot. Jacek Rudnik]
Co zrobić, by na grzybobraniu nie zabłądzić? Jak się zachowywać, by nie musieć uciekać na drzewo przed dzikiem i by nie ukąsiła nas żmija? Co można znaleźć pod sosną, dębem, a co pod grabem? Skąd w Polsce tak bogate tradycje zbierania maślaków, podgrzybków, borowików...? O tym opowiada krajowej sławy grzyboznawca, Justyn Kołek. Zaprosimy też wystawę poświęconą lasom z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa.
12

Zobacz także

2021-09-24, godz. 11:58 Alicja Kisała o wystawie „Starodruki w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu” „Starodruki w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu”, to tytuł Wystawy, którą tworzą wybrane wydawnictwa reprezentujące eklektyczną… » więcej 2021-09-23, godz. 15:49 Mateusz Łapot o kuchni pracy w radiu studenckim Mateusz Łapot z Ozimka, student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim opowiada o kuchni pracy w radiu studenckim. » więcej 2021-09-23, godz. 15:45 Włodzimierz Ożga o II Ogólnopolskim Przeglądzie Osób Niewidomych Włodzimierz Ożga, z Polskiego Związku Niewidomych Okręg Opolski zdradza kulisy II Ogólnopolskiego Przeglądu Osób Niewidomych. » więcej 2021-09-23, godz. 14:20 Alicja Ścigocka i Marta Schmidt o warsztatach "To My tworzymy Świat" realizowanych w Galerii Sztuki Współczesnej w… Alicja Ścigocka i Marta Schmidt, uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Opolu opowiadają o warsztatach "To My tworzymy… » więcej 2021-09-21, godz. 13:04 O kulturze... chodzenia po górach rozmawiamy z Mariuszem Bartkowiakiem Wszyscy lubimy, gdy wokół nas jest czysto, ale czy sami potrafimy zadbać o to, by miejsce które odwiedzamy pozostało takie, jakie było przed naszym przybyciem?… » więcej 2021-09-20, godz. 13:31 Monika Bązi o psychologii sportu Czym dokładnie zajmuje się psycholog sportu? Jak może pomóc osobie zawodowo go uprawiającej, ale też zajmującej się nim amatorsko? Czy specjalista w tej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:31 Wojciech Dominiak o wystawie "Prudnickie smaczki" O kobiecie, która z miotłą musiała stać w przedsionku kościoła za to, że zachowywała się nieobyczajnie, o tym dlaczego Biała nazywa się Biała, o pociągu… » więcej 2021-09-17, godz. 14:43 Marian Biliński gościem cyklu "Swojego nie znacie" Żanety Plotnik "To, co robisz rób z pasją i kochaj ludzi" - to motto życiowe Mariana Bilińskiego, który był gościem w cyklu "Swojego nie znacie" Żanety Plotnik. Wykładowca… » więcej 2021-09-16, godz. 13:22 Łukasz Kropiowski z GSW w Opolu zaprasza na wystawę pt. „Czego nie zrobili barbarzyńcy” autorstwa Mateusza Chor… Wystawa Mateusza Choróbskiego „Czego nie zrobili barbarzyńcy”, zajmuje nie tylko pomieszczenia Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, ale i część jej… » więcej 2021-09-15, godz. 14:25 Justyn Kołek zdradza nam tajemnice, jak przetrwać grzybobranie bez szwanku na zdrowiu Co zrobić, by na grzybobraniu nie zabłądzić? Jak się zachowywać, by nie musieć uciekać na drzewo przed dzikiem i by nie ukąsiła nas żmija? Co można… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »