Radio Opole » Na afiszu (DAB+) » Posłuchaj audycji 'Na afiszu'

Posłuchaj audycji "Na afiszu"

2022-09-26, 14:41

Prof. Mirosław Lenart o symbolice obrazów w "Kodekcie Głubczyckim"

Mirosław Lenart [fot. Agnieszka Lubczańska]
Mirosław Lenart [fot. Agnieszka Lubczańska]
Przed dwoma tygodniami poznaliśmy losy wyjątkowej księgi, która znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu. To "Kodeks Głubczycki" spisany przed 1421 rokiem przez Mikołaja Brewisa w Krakowie. W ubiegłym tygodniu mówiliśmy o zawartości tego dzieła. Czas spojrzeć na warstwę artystyczną. Przypomnijmy, że księgę iluminował artysta prawdopodobnie pochodzenia czeskiego, Jan z Żytawy. Jak interpretować symbolikę obrazów i jej związek z tekstem? O to pytaliśmy dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu, prof. Mirosława Lenarta.
2022-09-23, 13:26

Magdalena Bury-Matczak o projekcie "Senior w rozwoju, czyli przygotowanie do starości"

Magdalena Bury-Matczak [fot. Katarzyna Nowak]
Magdalena Bury-Matczak [fot. Katarzyna Nowak]
"Nic szybciej nie postarza człowieka niż częste myślenie o tym, że się starzeje” - powiedział kiedyś niemiecki myśliciel Georg Christoph Liechtenberg i z pewnością miał rację. Przecież starość nie musi oznaczać izolacji, braku aktywności, czy społecznego odrzucenia. Z naszym gościem, Magdaleną Bury-Matczak z fundacji "W rozwoju" rozmawialiśmy o projekcie "Senior w rozwoju, czyli przygotowanie do starości". Jest to projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni +" na lata 2021-2025.
2022-09-22, 10:00

Sławoj Dubiel o wystawach na 12. Opolskim Festiwalu Fotografii

Sławoj Dubiel [fot. Marcin Boczek]
Sławoj Dubiel [fot. Marcin Boczek]
Rusza 12. Opolski Festiwal Fotografii. Od 30. września zaplanowano serię wystaw, spotkań i warsztatów. W ramach wydarzeń, które odbędą się m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu uwagę zwraca wystawa Julii Klewaniec, o której opowiadał Sławoj Dubiel z Fundacji 2.8. Nasz gość zaprosił również na warsztaty fotograficzne "Patrzę, widzę fotografuję", które odbędą się w cztery kolejne wtorki października w GSW.
2022-09-21, 10:47

Aleksandra Cichy o życiu i twórczości Urszuli Sipińskiej

Aleksandra Cichy [fot. Agnieszka Lubczańska]
Aleksandra Cichy [fot. Agnieszka Lubczańska]
Nie ma wesela, na którym nie śpiewa się wylansowanego przez Urszulę Sipińską przeboju "Cudownych rodziców mam", do którego słowa napisał Wojciech Młynarski. Artystka, w latach 70-tych jedna z najpopularniejszych piosenkarek w Polsce, właśnie obchodzi swoje 75-te urodziny. W audycji porozmawiamy o jej twórczości i życiu. Naszym gościem była Aleksandra Cichy z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
2022-09-20, 12:51

Mariusz Bartkowiak o akcji sprzątania Masywu Kopy Biskupiej

Mariusz Bartkowiak [fot. Marcin Skomudek]
Mariusz Bartkowiak [fot. Marcin Skomudek]
"A gdyby tak spotkać się w pięknych okolicznościach przyrody, zobaczyć ze znajomymi, zjeść zupę z ogniska uzupełnioną ziemniakiem z żaru i przy okazji zrobić coś fajnego?" - zastanawia się Mariusz Bartkowiak. To "coś fajnego", to posprzątanie Masywu Kopy Biskupiej z zalegających przy szlakach śmieci oraz propagowanie miłości i szacunku do natury i gór. Szczegóły organizowanej już po raz szósty akcji nasz gość zdradził w audycji.
2022-09-19, 11:17

Barbara Sypko o "Kodeksie Głubczyckim" spisanym przed 1421 rokiem

Barbara Sypko [fot. Agnieszka Lubczańska]
Barbara Sypko [fot. Agnieszka Lubczańska]
Przed tygodniem poznaliśmy losy wyjątkowej księgi, która znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu. To "Kodeks Głubczycki" spisany przed 1421 rokiem przez Mikołaja Brewis w Krakowie. Księgę iluminował artysta prawdopodobnie pochodzenia czeskiego, Jan z Żytawy. Czas spojrzeć na zawartość owej księgi. Zna ją nasz gość - Barbara Sypko, kierownik działu gromadzenia i opracowania materiałów archiwalnych opolskiego archiwum.
2022-09-16, 14:00

Łukasz Berlik o wystawie fotograficznej "Nie tylko ptaki"

Łukasz Berlik [fot. Agnieszka Lubczańska]
Łukasz Berlik [fot. Agnieszka Lubczańska]
"Nie tylko ptaki" to tytuł wystawy fotograficznej, którą do końca września będzie można oglądać w Głuchołazach. O wystawie, o cieniach i blaskach zajmowania się fotografią przyrodniczą opowiedział Łukasz Berlik z Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, który nie rozstaje się aparatem fotograficznym...
2022-09-15, 10:36

Krystyna Słodczyk i Joanna Filipczyk o Mapie Wyspy Pasieki

Krystyna Słodczyk i Joanna Filipczyk [fot. Katarzyna Nowak]
Krystyna Słodczyk i Joanna Filipczyk [fot. Katarzyna Nowak]
"To wyjątkowa mapa, na której zaznaczone są wszystkie istotne miejsca pod względem historycznym, przyrodniczym i kulturowym, które pozwolą spojrzeć na wyspę całkiem inaczej" – mówi o Mapie Wyspy Pasieki Anna Łęgowik z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

"Wiele osób zna wyspę, ale nie zna jej wszystkich walorów przyrodniczych, architektonicznych i ciekawostek historycznych. Mapa ma zachęcać opolan do świadomego spacerowania po wyspie" – dodaje.

W programie rozmawialiśmy z autorkami mapy: ekolożką Krystyną Słodczyk oraz dyrektorką Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Joanną Filipczyk.
2022-09-14, 16:20

Czy popularność idzie w parze ze sprzedażą? Mateusz Torzecki o polskim rynku muzycznym

Mateusz Torzecki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mateusz Torzecki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Płyta "Abbey Road" zespołu The Beatles znalazła się na piątym, a "Blue" Joni Mitchell na trzecim miejscu listy pięciuset albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Stawce przewodzi "What's Going On" Marvina Gaye. Czy popularność idzie w parze ze sprzedażą? Nad tym zastanowimy się analizując polski rynek muzyczny, a najpopularniejsze krążki przedstawi Mateusz Torzecki z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
1234567

Zobacz także

2022-09-26, godz. 14:41 Prof. Mirosław Lenart o symbolice obrazów w "Kodekcie Głubczyckim" Przed dwoma tygodniami poznaliśmy losy wyjątkowej księgi, która znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu. To "Kodeks Głubczycki" spisany przed… » więcej 2022-09-23, godz. 13:26 Magdalena Bury-Matczak o projekcie "Senior w rozwoju, czyli przygotowanie do starości" "Nic szybciej nie postarza człowieka niż częste myślenie o tym, że się starzeje” - powiedział kiedyś niemiecki myśliciel Georg Christoph Liechtenberg… » więcej 2022-09-22, godz. 10:00 Sławoj Dubiel o wystawach na 12. Opolskim Festiwalu Fotografii Rusza 12. Opolski Festiwal Fotografii. Od 30. września zaplanowano serię wystaw, spotkań i warsztatów. W ramach wydarzeń, które odbędą się m.in. w Galerii… » więcej 2022-09-21, godz. 10:47 Aleksandra Cichy o życiu i twórczości Urszuli Sipińskiej Nie ma wesela, na którym nie śpiewa się wylansowanego przez Urszulę Sipińską przeboju "Cudownych rodziców mam", do którego słowa napisał Wojciech Młynarski… » więcej 2022-09-20, godz. 12:51 Mariusz Bartkowiak o akcji sprzątania Masywu Kopy Biskupiej "A gdyby tak spotkać się w pięknych okolicznościach przyrody, zobaczyć ze znajomymi, zjeść zupę z ogniska uzupełnioną ziemniakiem z żaru i przy okazji… » więcej 2022-09-20, godz. 10:52 Violetta Lubiewska, Czesław i Marek Wojciechowscy o historii Klubu Szermierczego UKS "Start" O tym, że szermierzem jest się całe życie, o kulturze tego eleganckiego sportu, o historii Klubu Szermierczego UKS "Start" we wtorkowej audycji "Na Afiszu"… » więcej 2022-09-19, godz. 11:17 Barbara Sypko o "Kodeksie Głubczyckim" spisanym przed 1421 rokiem Przed tygodniem poznaliśmy losy wyjątkowej księgi, która znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu. To "Kodeks Głubczycki" spisany przed 1421… » więcej 2022-09-16, godz. 14:00 Łukasz Berlik o wystawie fotograficznej "Nie tylko ptaki" "Nie tylko ptaki" to tytuł wystawy fotograficznej, którą do końca września będzie można oglądać w Głuchołazach. O wystawie, o cieniach i blaskach zajmowania… » więcej 2022-09-15, godz. 10:36 Krystyna Słodczyk i Joanna Filipczyk o Mapie Wyspy Pasieki "To wyjątkowa mapa, na której zaznaczone są wszystkie istotne miejsca pod względem historycznym, przyrodniczym i kulturowym, które pozwolą spojrzeć na wyspę… » więcej 2022-09-14, godz. 16:20 Czy popularność idzie w parze ze sprzedażą? Mateusz Torzecki o polskim rynku muzycznym Płyta "Abbey Road" zespołu The Beatles znalazła się na piątym, a "Blue" Joni Mitchell na trzecim miejscu listy pięciuset albumów wszech czasów magazynu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »