Radio Opole » Na afiszu (DAB+)

Posłuchaj audycji "Na afiszu"

2022-10-05, 09:32

Mateusz Torzecki o artystach jednego przeboju

Mateusz Torzecki [fot. Maciej Marciński]
Mateusz Torzecki [fot. Maciej Marciński]
Angielskie określenie „one-hit wonder”, tłumaczone jako „artysta jednego przeboju”, to niezwykle ciekawe zjawisko na rynku muzycznym. Rozmawialiśmy o nim z Mateuszem Torzeckim z Muzeum Polskiej Piosenki.
2022-10-03, 12:40

Barbara Sypko o tym, co można wyczytać w materiałach archiwalnych Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych

Barbara Sypko [fot. Agnieszka Lubczańska]
Barbara Sypko [fot. Agnieszka Lubczańska]
W lutym 1920 r. nad terenami plebiscytowymi na Górnym Śląsku kontrolę przejęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa. Żołnierze Ententy mieli dopilnować, by referendum w sprawie podziału terytorium przebiegało sprawnie. W Archiwum Państwowym w Opolu znajdują się materiały archiwalne wytworzone przez Naczelne Dowództwo Wojsk Sprzymierzonych, w których można znaleźć informacje na temat stacjonowania tychże wojsk, m.in. w Opolu. Co w nich można wyczytać? O tym rozmawialiśmy z Barbarą Sypko z Archiwum Państwowego w Opolu.
2022-09-30, 15:47

Anna Łotecka-Dabbachi o worku medali, które przywiózł z Macedonii zespół Ramada

Anna Łotecka-Dabbachi [fot. Agnieszka Lubczańska]
Anna Łotecka-Dabbachi [fot. Agnieszka Lubczańska]
Mistrzostwa Europy IDO EUROPEAN BALLET, JAZZ, MODERN AND CONTEMPORARY CHAMPIONSHIPS 2022, które odbyły się w Macedonii były kolejną okazją dla tancerzy Niepublicznej Szkoły Baletowej Szkoły Sztuki Tańca RAMADA do zdobycia medali. Z tej okazji skorzystali, przywożąc 8 złotych, 10 srebrnych i 4 brązowe krążki. O trudach rywalizacji opowiedziała Anna Łotecka-Dabbachi. Z naszym gościem porozmawialiśmy też o Arnold Sports Festival Europe.
2022-09-29, 15:18

O Forum Seniora i "Weekendzie dla seniora" w GSW w Opolu

Leokadia Kubalańca [fot. Agnieszka Lubczańska]
Leokadia Kubalańca [fot. Agnieszka Lubczańska]
Agnieszka Dela-Kropiowska [fot. Agnieszka Lubczańska].
Agnieszka Dela-Kropiowska [fot. Agnieszka Lubczańska].
Czym się zajmuje Forum Seniora? Czy i w jakim zakresie osoby na emeryturze chodzą na koncerty, spektakle, wystawy? Co w ramach "Weekendu dla seniora" przygotowała Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu? O tym opowiedziały Leokadia Kubalańca, przewodnicząca Forum i Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka galerii.
2022-09-28, 17:54

Mateusz Torzecki o piosenkach filmowych

Mateusz Torzecki [fot. Maciej Marciński]
Mateusz Torzecki [fot. Maciej Marciński]
"Nie pokonasz miłości", "Dumka na dwa serca", czy "Motylem jestem" to piosenki, które wszyscy dobrze znają. Czy jednak każdy jest w stanie powiedzieć, w jakich filmach się pojawiły? Jeżeli nie, to spotkanie z Mateuszem Torzeckim z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu było doskonałą okazją do tego, by sobie przypomnieć. Ciekawi jesteśmy również, czy zgodzą się Państwo z wyborem naszego gościa, czy też sami zechcą zaproponować własne typy.
2022-09-26, 14:41

Prof. Mirosław Lenart o symbolice obrazów w "Kodekcie Głubczyckim"

Mirosław Lenart [fot. Agnieszka Lubczańska]
Mirosław Lenart [fot. Agnieszka Lubczańska]
Przed dwoma tygodniami poznaliśmy losy wyjątkowej księgi, która znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu. To "Kodeks Głubczycki" spisany przed 1421 rokiem przez Mikołaja Brewisa w Krakowie. W ubiegłym tygodniu mówiliśmy o zawartości tego dzieła. Czas spojrzeć na warstwę artystyczną. Przypomnijmy, że księgę iluminował artysta prawdopodobnie pochodzenia czeskiego, Jan z Żytawy. Jak interpretować symbolikę obrazów i jej związek z tekstem? O to pytaliśmy dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu, prof. Mirosława Lenarta.
2022-09-23, 13:26

Magdalena Bury-Matczak o projekcie "Senior w rozwoju, czyli przygotowanie do starości"

Magdalena Bury-Matczak [fot. Katarzyna Nowak]
Magdalena Bury-Matczak [fot. Katarzyna Nowak]
"Nic szybciej nie postarza człowieka niż częste myślenie o tym, że się starzeje” - powiedział kiedyś niemiecki myśliciel Georg Christoph Liechtenberg i z pewnością miał rację. Przecież starość nie musi oznaczać izolacji, braku aktywności, czy społecznego odrzucenia. Z naszym gościem, Magdaleną Bury-Matczak z fundacji "W rozwoju" rozmawialiśmy o projekcie "Senior w rozwoju, czyli przygotowanie do starości". Jest to projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni +" na lata 2021-2025.
2022-09-22, 10:00

Sławoj Dubiel o wystawach na 12. Opolskim Festiwalu Fotografii

Sławoj Dubiel [fot. Marcin Boczek]
Sławoj Dubiel [fot. Marcin Boczek]
Rusza 12. Opolski Festiwal Fotografii. Od 30. września zaplanowano serię wystaw, spotkań i warsztatów. W ramach wydarzeń, które odbędą się m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu uwagę zwraca wystawa Julii Klewaniec, o której opowiadał Sławoj Dubiel z Fundacji 2.8. Nasz gość zaprosił również na warsztaty fotograficzne "Patrzę, widzę fotografuję", które odbędą się w cztery kolejne wtorki października w GSW.
2022-09-21, 10:47

Aleksandra Cichy o życiu i twórczości Urszuli Sipińskiej

Aleksandra Cichy [fot. Agnieszka Lubczańska]
Aleksandra Cichy [fot. Agnieszka Lubczańska]
Nie ma wesela, na którym nie śpiewa się wylansowanego przez Urszulę Sipińską przeboju "Cudownych rodziców mam", do którego słowa napisał Wojciech Młynarski. Artystka, w latach 70-tych jedna z najpopularniejszych piosenkarek w Polsce, właśnie obchodzi swoje 75-te urodziny. W audycji porozmawiamy o jej twórczości i życiu. Naszym gościem była Aleksandra Cichy z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
2022-09-20, 12:51

Mariusz Bartkowiak o akcji sprzątania Masywu Kopy Biskupiej

Mariusz Bartkowiak [fot. Marcin Skomudek]
Mariusz Bartkowiak [fot. Marcin Skomudek]
"A gdyby tak spotkać się w pięknych okolicznościach przyrody, zobaczyć ze znajomymi, zjeść zupę z ogniska uzupełnioną ziemniakiem z żaru i przy okazji zrobić coś fajnego?" - zastanawia się Mariusz Bartkowiak. To "coś fajnego", to posprzątanie Masywu Kopy Biskupiej z zalegających przy szlakach śmieci oraz propagowanie miłości i szacunku do natury i gór. Szczegóły organizowanej już po raz szósty akcji nasz gość zdradził w audycji.
1234567

Zobacz także

2022-10-05, godz. 09:32 Mateusz Torzecki o artystach jednego przeboju Angielskie określenie „one-hit wonder”, tłumaczone jako „artysta jednego przeboju”, to niezwykle ciekawe zjawisko na rynku muzycznym. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-10-03, godz. 12:40 Barbara Sypko o tym, co można wyczytać w materiałach archiwalnych Naczelnego Dowództwa Wojsk Sprzymierzonych W lutym 1920 r. nad terenami plebiscytowymi na Górnym Śląsku kontrolę przejęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa. Żołnierze Ententy… » więcej 2022-09-30, godz. 15:47 Anna Łotecka-Dabbachi o worku medali, które przywiózł z Macedonii zespół Ramada Mistrzostwa Europy IDO EUROPEAN BALLET, JAZZ, MODERN AND CONTEMPORARY CHAMPIONSHIPS 2022, które odbyły się w Macedonii były kolejną okazją dla tancerzy Niepublicznej… » więcej 2022-09-29, godz. 15:18 O Forum Seniora i "Weekendzie dla seniora" w GSW w Opolu Czym się zajmuje Forum Seniora? Czy i w jakim zakresie osoby na emeryturze chodzą na koncerty, spektakle, wystawy? Co w ramach "Weekendu dla seniora" przygotowała… » więcej 2022-09-28, godz. 17:54 Mateusz Torzecki o piosenkach filmowych "Nie pokonasz miłości", "Dumka na dwa serca", czy "Motylem jestem" to piosenki, które wszyscy dobrze znają. Czy jednak każdy jest w stanie powiedzieć, w… » więcej 2022-09-26, godz. 14:41 Prof. Mirosław Lenart o symbolice obrazów w "Kodekcie Głubczyckim" Przed dwoma tygodniami poznaliśmy losy wyjątkowej księgi, która znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu. To "Kodeks Głubczycki" spisany przed… » więcej 2022-09-23, godz. 13:26 Magdalena Bury-Matczak o projekcie "Senior w rozwoju, czyli przygotowanie do starości" "Nic szybciej nie postarza człowieka niż częste myślenie o tym, że się starzeje” - powiedział kiedyś niemiecki myśliciel Georg Christoph Liechtenberg… » więcej 2022-09-22, godz. 10:00 Sławoj Dubiel o wystawach na 12. Opolskim Festiwalu Fotografii Rusza 12. Opolski Festiwal Fotografii. Od 30. września zaplanowano serię wystaw, spotkań i warsztatów. W ramach wydarzeń, które odbędą się m.in. w Galerii… » więcej 2022-09-21, godz. 10:47 Aleksandra Cichy o życiu i twórczości Urszuli Sipińskiej Nie ma wesela, na którym nie śpiewa się wylansowanego przez Urszulę Sipińską przeboju "Cudownych rodziców mam", do którego słowa napisał Wojciech Młynarski… » więcej 2022-09-20, godz. 12:51 Mariusz Bartkowiak o akcji sprzątania Masywu Kopy Biskupiej "A gdyby tak spotkać się w pięknych okolicznościach przyrody, zobaczyć ze znajomymi, zjeść zupę z ogniska uzupełnioną ziemniakiem z żaru i przy okazji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »