W Grecji czerwiec 2024 r. był najcieplejszym czerwcem od 1960 r.

Czerwiec tego roku był najcieplejszym czerwcem w Grecji od 1960 roku, a średnia temperatura w tym okresie wzrosła o 2,5 stopnia Celsjusza - powiedział we wtorek agencji AFP dyrektor badań w Obserwatorium Narodowym w Atenach Kostas Laguwardos.

"Czerwiec 2024 roku charakteryzował się długimi okresami wysokich temperatur, które znacznie przekraczają temperatury typowe dla tego okresu" - powiedział Laguwardos.

Prezes komisji ds. zmian klimatycznych, Kostas Synolakis przekazał telewizji publicznej Ert, że "wysokie temperatury przekroczyły średnią o 3,8 stopni Celsjusza". Do tej pory najcieplejszy - od 1960 r. - był czerwiec 2012 r., którego średnia temperatura była o dwa stopnie wyższa od uznawanej za zwyczajną dla tej pory roku.

W Grecji temperatury w czerwcu na ogół nie przekraczają 30-31 stopni. Jednak jak wyjaśnił Synolakis, "w czerwcu mieliśmy 35 stopni Celsjusza i upał już w połowie czerwca, kiedy temperatury sięgały do ponad 40 stopni".

W czerwcu tego roku Grecja doświadczyła ponad dwa razy więcej pożarów niż w tym samym miesiącu w 2023 roku - przekazał w poniedziałek rzecznik rządu Pawlos Marinakis. Pożary są bezpośrednim skutkiem ekstremalnych temperatur.

Premier Grecji Kiriakos Mitsokakis już na początku czerwca zapowiadał, że kraj musi przygotować się na bardzo gorące lato. Dodał, że społeczeństwo musi być solidarne w walce z żywiołem.(PAP)

awm/ mms/ ag/

2024-07-09, godz. 21:50 Paryż - MKOl: zaproszenie przyjęło 16 Rosjan i 17 Białorusinów Szesnastu Rosjan i siedemnastu Białorusinów przyjęło zaproszenie do startu w igrzyskach w Paryżu jako sportowcy neutralni - wynika z ostatnich danych MKOl… » więcej 2024-07-09, godz. 21:50 ME 2024 - Hiszpania - Francja 2:1 (do przerwy) 1/2 finału: Hiszpania - Francja 2:1 do przerwy. Bramki: 0:1 Randal Kolo Muani (9-głową), 1:1 Lamine Yamal (21), 2:1 Dani Olmo (25). Żółta kartka - Hiszpania:… » więcej 2024-07-09, godz. 21:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (09-07-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2024-07-09Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej 2024-07-09, godz. 21:40 ME 2024 - Yamal najmłodszym zdobywcą gola w historii Hiszpan Lamine Yamal, który zdobył bramkę w 21. minucie półfinałowego meczu z Francją, został najmłodszym strzelcem gola w historii piłkarskich mistrzostw… » więcej 2024-07-09, godz. 21:40 W. Brytania/ Premier Starmer: NATO musi pokazać determinację przeciw agresji Rosji Nowy brytyjski premier Keir Starmer oświadczył we wtorek tuż przed wylotem do Waszyngtonu, że szczyt NATO jest okazją dla sojuszników do zademonstrowania… » więcej 2024-07-09, godz. 21:40 Prezydent: stanowisko rządu na szczyt NATO jest całkowicie zbieżne z moją polityką (opis) Stanowisko rządu na szczyt NATO, które otrzymałem, jest całkowicie zbieżne z polityką prowadzoną przez Polskę, przez poprzedni rząd, przeze mnie. Nie… » więcej 2024-07-09, godz. 21:40 ME koszykarek U-20 - Polska w 1/8 finału zmierzy się z Węgrami Reprezentacja Polski koszykarek do lat 20 wygrała w Wilnie jedno z trzech spotkań grupowych (bilans 1-2 w gr. C) i z trzeciego miejsca awansowała do 1/8 finału… » więcej 2024-07-09, godz. 21:30 ME 2024 - Hiszpania - Francja 1:1 (bramka) 1/2 finału: Hiszpania - Francja 1:1 w 21. min. Bramki: 0:1 Randal Kolo Muani (9-głową), 1:1 Lamine Yamal (21). Żółta kartka - Hiszpania: Jesus Navas… » więcej 2024-07-09, godz. 21:30 ME 2024 - Hiszpania - Francja 2:1 (bramka) 1/2 finału: Hiszpania - Francja 2:1 w 25. min. Bramki: 0:1 Randal Kolo Muani (9-głową), 1:1 Lamine Yamal (21), 2:1 Jules Kounde (25-samobójcza). Żółta… » więcej 2024-07-09, godz. 21:20 ME 2024 - Hiszpania - Francja 0:1 (bramka) 1/2 finału: Hiszpania - Francja 0:1 w 9. min. Bramki: 0:1 Randal Kolo Muani (9-głową). Sędzia: Slavko Vincic (Słowenia).(PAP) mm/ km/ krys/ » więcej