Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-01, 15:50 Autor: PAP

Kraków/ Muzealnicy z całej Europy na konferencji w Muzeum Krakowa z okazji 20-lecia w UE

Muzealnicy z całej Europy uczestniczą w Muzeum Krakowa w konferencji z okazji 20-lecia wstąpienia do Unii Europejskiej. Wydarzeniu towarzyszy wystawa prezentująca zmiany, jakie zaszły w lokalnych muzeach tych krajów, które wraz z Polską w 2004 r. weszły do UE.

"Wejście Polski do Unii Europejskiej i obecność Krakowa w UE to jest opowieść o wspólnych wartościach, jak wolność, równość, różnorodność, spójność. To są wartości, które w tym mieście od czasów średniowiecza były szalenie istotne i dzisiaj widzimy, w jaki sposób my znowu tymi wartościami żyjemy" – powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski. "To jest szalenie istotne, że możemy o tych wartościach dzisiaj rozmawiać z naszymi gośćmi z całej Europy, od Portugalii do Ukrainy, spośród których główny trzon stanowią ci pochodzący z dziesięciu krajów, które w roku 2004 weszły do UE" – dodał.


Międzynarodowa konferencja organizowana przez krakowskie muzeum pod tytułem "Miasto. Muzeum. Zmiany. Dwadzieścia lat w Unii Europejskiej" ma służyć wymianie spostrzeżeń i doświadczeń między muzealnikami, a jej głównymi tematami są kwestie europejskiej tożsamości i lokalności, dziedzictwa niematerialnego oraz turystyki i tzw. overtourismu.


"Chcemy spojrzeć na to, jak zjednoczona Europa z jednej strony, przez ułatwienie wymiany intelektualnej, kulturalnej, ujednolica się, a z drugiej strony, jak ożywia się w niej to, co lokalne. Zajmiemy się też dziedzictwem materialnym i niematerialnym; kiedyś muzea przede wszystkim gromadziły obiekty, teraz dużo bardziej zajmują się także tradycjami. Będziemy również rozmawiać o tym, co dotyka coraz więcej miast w Europie, to znaczy nadmierna turystyka; o tym, jakie negatywne skutki powoduje turystyka dla mieszkańców, dla miasta" – zapowiedział Krzysztof Haczewski z Muzeum Krakowa, który jest także kuratorem zorganizowanej z tej okazji wystawy.


Planszowa ekspozycja "20 lat w UE" przedstawia zmiany, jakie w tym czasie zaszły w lokalnych muzeach krajów, które wraz z Polską w 2004 roku wstępowały do Unii Europejskiej – m.in. placówek z Rygi, Brna, Wilna, Lublany czy Valletty.


"To niewątpliwie te miasta i ich muzea przeszły w tym czasie olbrzymią drogę. Ostatnich 20 lat było w ogóle okresem, kiedy zmieniało się muzealnictwo, ale też muzealnictwo w tym regionie, Europy Środkowej i Wschodniej, to jest olbrzymi zastrzyk pieniędzy na rewaloryzację budynków, czasem wybudowanie nowych zupełnie oddziałów muzealnych i stworzenie nowoczesnych ekspozycji, które całkowicie inaczej opowiadają historię miasta niż robiły to wcześniej" – wskazał Krzysztof Haczewski.


Konferencja odbywa się w środę i czwartek w siedzibie Muzeum Krakowa - Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35 w Krakowie. Wystawę można zwiedzać w pasażu Pałacu.(PAP)


autorka: Julia Kalęba


juka/ wkr/


Kraj i świat

2024-05-29, godz. 14:00 Błaszczak: Tusk i Platforma powinni przeprosić za hejt wobec żołnierzy i Straży Granicznej Premier Donald Tusk i politycy Platformy Obywatelskiej powinni przeprosić za hejt wobec żołnierzy i strażników granicznych począwszy od 2021 r.; ich dzisiejsze… » więcej 2024-05-29, godz. 14:00 Diamentowa Liga - Kaczmarek sprawdzi się w Oslo Natalia Kaczmarek w czwartek pobiegnie na 400 m podczas mityngu Diamentowej Ligi w Oslo. Będzie to jej próba generalna przed mistrzostwami Europy w Rzymie. Gospodarze… » więcej 2024-05-29, godz. 14:00 Rzeczniczka KGP: funkcjonariusze prewencji wesprą SG i wojsko także przy zaporze granicznej Funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji będą wspierać Straż Graniczną i wojsko także bezpośrednio przy zaporze granicznej - poinformowała PAP rzeczniczka… » więcej 2024-05-29, godz. 14:00 Lubelskie/ Łęczna planuje remont zabytkowej synagogi z XVII wieku Władze Łęcznej (Lubelskie) zamierzają odrestaurować XVII-wieczną synagogę przy ul. Bożniczej, gdzie miałoby powstać Łęczyńskie Centrum Dialogu. Około… » więcej 2024-05-29, godz. 14:00 Wrocław/ K. Gawkowski: z dnia na dzień w Polsce coraz więcej cyberataków W Polsce z dnia na dzień jest coraz więcej cyberataków, które kierowane są w infrastrukturę krytyczną albo przybierają formę dezinformacji - mówił w… » więcej 2024-05-29, godz. 14:00 Hiszpania/ Rosyjscy hakerzy zaatakowali infrastrukturę krytyczną podczas wizyty Zełenskiego Rosyjscy hakerzy przeprowadzili liczne ataki na infrastrukturę krytyczną Hiszpanii podczas poniedziałkowej wizyty w tym kraju prezydenta Ukrainy Wołodymyra… » więcej 2024-05-29, godz. 14:00 Synoptyk IMGW: W czwartek przelotne deszcze i burze w całej Polsce W czwartek w ciągu dnia w całym kraju zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu i z burzami - poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki… » więcej 2024-05-29, godz. 13:50 Klimczak: na 5 czerwca zwołałem nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Podczas zwołanego na 5 czerwca nadzwyczajnego posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, mają zostać przedstawione rekomendacje dotyczące zmian… » więcej 2024-05-29, godz. 13:50 Gruzja/ Szef parlamentu: pomysł referendum, zgłoszony przez prezydentkę, jest "niepoważny" (korekta) Referendum w sprawie przyszłości Gruzji, które zaproponowała we wtorek prezydent Salome Zurabiszwili, to spekulacja i niepoważny pomysł - ocenił przewodniczący… » więcej 2024-05-29, godz. 13:50 Łatuszka: Łukaszenka przeprowadzał ataki DDoS na wybory do Rady Koordynacyjnej Białorusi (wideo) Służby Łukaszenki przeprowadziły ataki DDoS na serwery platformy Belarus ID gdzie odbywały się wybory do Rady Koordynacyjnej Białorusi. Poza tym wszystkie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »