Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 16:20 Autor: PAP

NATO/ Rada Północnoatlantycka: decyzja Rosji o wystąpieniu z traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych wpisuje się w działania podważające bezpieczeństwo euroatlantyckie (opis)

Decyzja Rosji o wystąpieniu z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) jest ostatnim z serii działań systematycznie podważających bezpieczeństwo euroatlantyckie - podkreśliła w wydanym w piątek oświadczeniu Rada Północnoatlantycka NATO.

"Sojusznicy z NATO potępiają decyzję Rosji o wycofaniu się z przełomowego Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE), będącego kamieniem węgielnym architektury bezpieczeństwa Europy. Traktat CFE ustanawia prawnie wiążące i weryfikowalne limity dla kluczowych kategorii konwencjonalnego sprzętu wojskowego państw będących stronami traktatu" - czytamy w oświadczeniu.


Rada Północnoatlantycka przypomniała jednocześnie, że Rosja od wielu lat nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach CFE, a agresja na Ukrainę, przy współudziale Białorusi, jest sprzeczna z celami Traktatu.


"Decyzja Rosji o wystąpieniu z traktatu CFE jest ostatnim z serii działań systematycznie podważających bezpieczeństwo euroatlantyckie. Decyzja Rosji dodatkowo pokazuje ciągłe lekceważenie przez Moskwę kontroli zbrojeń, w tym wzajemności, przejrzystości, zgodności i weryfikacji. Wielokrotnie wzywaliśmy Rosję do przestrzegania traktatu. Rosja nie zaangażowała się konstruktywnie i nie podjęła kroków w kierunku pełnej zgodności" - podkreśliła Rada Północnoatlantycka.


Rada Północnoatlantycka (NAC) jest głównym organem decyzyjnym o charakterze politycznym w strukturze NATO. Każde państwo członkowskie ma w niej swojego reprezentanta. Rada zbiera się na różnych szczeblach co najmniej raz w tygodniu lub za każdym razem, kiedy zachodzi taka potrzeba.


16 maja rosyjski parlament, działając w trybie przyspieszonym, jednogłośnie przegłosowała wypowiedzenie Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie. Z wnioskiem o wypowiedzenie wystąpił 10 maja prezydent Władimir Putin.


Jak przypomina w jednej z analiz ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, Witold Rodkiewicz, Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie w pierwotnej wersji został podpisany 19 listopada 1990 r. przez państwa należące wówczas do Paktu Północnoatlantyckiego i Układu Warszawskiego.


"Nakładał on limity ilościowe na pięć kategorii uzbrojenia ofensywnego – czołgi, bojowe wozy piechoty, jednostki (sztuki) artylerii kalibru 100 mm i powyżej (armaty, haubice, moździerze i wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych), samoloty bojowe i śmigłowce bojowe – jakie mogły być rozmieszczone przez oba sojusze w Europie od Atlantyku po Ural. Stwarzał też mechanizm wzajemnej kontroli w postaci obowiązkowej notyfikacji oraz inspekcji. Limity określono w taki sposób, aby zapewnić równowagę sił pomiędzy sojuszami i zapobiec takiemu ich rozmieszczeniu, które umożliwiłoby jednej ze stron przeprowadzenie nagłego ataku. Przyjęcie Traktatu CFE było jednym z głównych przejawów końca zimnej wojny" - zaznaczył Rodkiewicz.


W lipcu 2007 r. Rosja, powołując się na nieratyfikowanie zmodyfikowanej wersji Traktatu CFE przez państwa NATO (Rosja, a także Kazachstan, Białoruś i Ukraina ratyfikowały go w latach 2000–2004), ogłosiła "zawieszenie" implementacji jego postanowień oraz zaprzestała dostarczać wymaganych przezeń informacji, zaś od 2015 r. nie uczestniczyła we Wspólnej Grupie Konsultacyjnej nadzorującej jego przestrzeganie.


"W konsekwencji +zawieszenia+ implementacji traktatu jeszcze w 2007 r. jego wypowiedzenie przez Rosję nie ma żadnego znaczenia praktycznego z punktu widzenia techniczno-wojskowego. Decyzja Kremla ma wyłącznie charakter polityczno-propagandowej demonstracji. Ma zasygnalizować, że odrzuca on możliwość powrotu do bazujących na pozimnowojennych zasadach +bezpieczeństwa opartego na współpracy+ relacji z Zachodem w sferze bezpieczeństwa i jest zdeterminowany, aby doprowadzić do rewizji powstałej po zakończeniu zimnej wojny architektury bezpieczeństwa europejskiego. (...) Demonstracyjne wycofywanie się z kolejnych porozumień o kontroli zbrojeń można też odczytywać jako świadectwo braku realnych i skutecznych instrumentów nacisku na Zachód oraz jako rozpaczliwe próby maskowania tego stanu rzeczy czysto propagandowymi gestami" - ocenił ekspert OSW.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ adj/


Kraj i świat

2024-06-10, godz. 14:40 Białystok/ Rozpoczęło się posiedzenie rządu Program Tarcza Wschód i sytuacja na wschodniej granicy są wśród tematów rozpoczętego w poniedziałek po południu w Białymstoku wyjazdowego posiedzenia… » więcej 2024-06-10, godz. 14:40 Węgry/ Analityczka: przed Magyarem dużo pracy, Orban nie rozpisze przyspieszonych wyborów Mimo dobrego wyniku partii TISZA Petera Magyara w wyborach do Parlamentu Europejskiego czeka go jeszcze dużo pracy przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech… » więcej 2024-06-10, godz. 14:40 Zachodniopomorskie/ 633 wnioski o unijne dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” 633 wnioski na ponad 36 mln zł wpłynęły do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach nowej części programu „Czyste Powietrze”… » więcej 2024-06-10, godz. 14:30 Firma HEUTHES z nagrodą główną od Związku Banków Polskich (MediaRoom) W konkursie Spółdzielcza Technologia Roku 2023 organizowanym przez Związek Banków Polskich w ramach Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej, firma HEUTHES… » więcej 2024-06-10, godz. 14:30 Festiwal Wschód Kultury - od 21 czerwca do 25 sierpnia w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku Około stu bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, premiery literackie, pokazy filmowe i teatralne - zaplanowano w ramach festiwalu Wschód Kultury organizowanego… » więcej 2024-06-10, godz. 14:30 Gajewska: Od października ruszy składanie wniosków do programu Aktywny Rodzic Chcemy, aby od 1 października rodzice mogli składać wnioski do programu Aktywny Rodzic i decydować się na jedno z trzech nowych świadczeń - powiedziała… » więcej 2024-06-10, godz. 14:30 PKW: polscy europosłowie do Parlamentu Europejskiego (dokumentacja, korekta) Przedstawiamy 53 europosłów, którzy według oficjalnych wyników Państwowej Komisji Wyborczej uzyskali mandaty do Parlamentu Europejskiego. » więcej 2024-06-10, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (10-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-06-10 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2024-06-10, godz. 14:30 CBOS: 25 proc. ankietowanych za neutralnością klimatyczną do 2050 r. Za osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2050 r. obecnie opowiada się 25 proc. respondentów, co oznacza spadek o połowę w trzy lata - wynika z opublikowanego… » więcej 2024-06-10, godz. 14:30 Liga hiszpańska - kibice Valencii skazani za rasistowskie zachowanie wobec Viniciusa Jr Trzech kibiców Valencii skazano na osiem miesięcy więzienia za rasistowskiego obelgi w stronę Viniciusa Jr, brazylijskiego skrzydłowego Realu Madryt. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »