Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-20, 06:50 Autor: PAP

Główna ekonomistka AmCham: wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce to już 26 mld dol.

Firmy amerykańskie zainwestowały już w Polsce 26 mld dol. - wskazała PAP główna ekonomistka Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham) w Polsce Eliza Przeździecka. Napływowi kapitału amerykańskiego do naszego kraju sprzyjać będzie potrzeba transformacji energetycznej - dodała.

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę 21-22 lutego; spotka się m.in. z prezydentem RP Andrzejem Dudą i z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki, oraz wygłosi przemówienie przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według Białego Domu tematem spotkania z prezydentem RP będzie współpraca dwustronna.


Jak przekazała PAP główna ekonomistka AmCham dr hab. Eliza Przeździecka, wartość inwestycji przedsiębiorstw amerykańskich w Polsce wynosi już 26 mld dolarów i stanowi 12 proc. wszystkich zagranicznych inwestycji w naszym kraju. "Firmy amerykańskie to druga, po przedsiębiorstwach niemieckich, najważniejsza grupa inwestorów zagranicznych" - zaznaczyła.


Ekonomistka zwróciła uwagę, że w ostatnich latach obecność amerykańskiego biznesu na naszym rynku stale wzrasta – pojawiają się nowe firmy w energetyce, logistyce oraz IT. "Wiele przedsięwzięć finansowanych jest z wypracowanych zysków – dzięki reinwestycjom rozwijają się m.in. centra usług wspólnych, np. 3M, Citi, McKinsey, Gates i wiele innych" - wskazała Przeździecka.


Według niej Polska jest ważnym miejscem "na mapie lokalizacji biznesu amerykańskiego w Europie Środkowej i Wschodniej". W niektórych branżach nasz kraj przejął wszystkie projekty inwestycyjne amerykańskich inwestorów lokalizowane w tej części Europy. "Dla przykładu są to produkcja żywności czy metali" - wskazała Przeździecka.


Według AmCham w gronie 10 największych inwestorów amerykańskich w Polsce znalazły się: Giorgi Global Holding; Warner Bros. Discovery Inc; Mondelez International Inc; Raytheon Technologies Corporation; Amazon. Com Inc; Procter & Gamble Co; Liberty Global; 3M Company; Commercial Metals Co; Pepsico Inc.


Blisko połowa amerykańskiego kapitału w Polsce ulokowana jest, jak wskazała ekonomistka, w sektorze przemysłu. Najbardziej rozwinięte pod względem aktywów są zakłady produkujące części i akcesoria na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego oraz lotniczego - dodała.


Z kolei najliczniej reprezentowana na polskim rynku jest branża związana z oprogramowaniem, w której działa 137 amerykańskich przedsiębiorstw. Według Przeździeckiej świadczy to o dużym potencjale naszego rynku pracy, który zachęca "coraz to nowe przedsiębiorstwa do zainteresowania się Polską".


W ocenie ekspertki co czwarte nowe miejsce pracy, które powstało w Polsce dzięki inwestycjom amerykańskim zostało utworzone po 2018 r. "Od 2018 r. zatrudnienie w firmach z udziałem kapitału amerykańskiego wzrosło aż o 23 proc., osiągając na koniec 2021 r. 327 tys. osób" - wyjaśniła. Dodała, że w projektach inwestycyjnych obsługiwanych przez PAIH firmy z USA utworzyły prawie 5,5 tys. nowych miejsc pracy - najwięcej spośród inwestorów zagranicznych.


"Zatrudnienie w firmach amerykańskich w Polsce jest znacznie mniej skoncentrowane niż inwestycje, aktywa czy przychody" - zauważyła ekonomistka. Nieco ponad jedna trzecia miejsc pracy znajduje się w województwie mazowieckim, a drugie tyle - w wielkopolskim, małopolskim i dolnośląskim.


Według AmCham w pierwszej 10. największych amerykańskich pracodawców są: Amazon Fulfillment Poland Sp. z o.o; Citi Handlowy; Lear Corporation Poland II Sp. z o.o; IBM Polska Sp. z o.o; Citi Solution Center; State Street; Kyndryl Global Services Delivery Centre Polska Sp. z o.o; Whirlpool Company Polska Sp. z o.o.; McDonald's Polska Sp. z o.o i Accenture Services Sp. z o.o.


W opinii Przeździeckiej napływowi kapitału amerykańskiego do naszego kraju sprzyjać będzie "potrzeba transformacji energetycznej, a firmy związane z rozwojem technologii alternatywnych źródeł (wodór, atom) i magazynowania energii będą w najbliższym czasie najmocniej obecne wśród inwestorów". Według niej utrzymywać się też będzie napływ inwestycji w branży IT oraz usług biznesowych. "Utrzymujemy bowiem swoje przewagi, jeśli chodzi o rynek pracy, choć coraz częściej inwestorzy biorą pod uwagę dostępność i kwalifikacje pracowników, a rzadziej koszty" - stwierdziła. Ważnymi czynnikami przyciągającymi inwestycje w sektorze usług są m.in. dostępność powierzchni biurowej, a także wysokiej jakości infrastruktura telekomunikacyjna - zaznaczyła.


Zdaniem ekonomistki dla polsko-amerykańskiej współpracy inwestycyjnej "najistotniejsza jest przede wszystkim stabilność otoczenia biznesowego, a w szczególności stabilność regulacyjna". Firmy zrzeszone w AmCham zwracają uwagę na to, że przewidywalność prawa, możliwość wdrażania nowych przepisów z odpowiednim wyprzedzeniem, możliwość działania na zasadach wypracowywanych przez lata, a także udział przedstawicieli biznesu w konsultacjach legislacyjnych to elementy, które decydują o tym czy inwestować w danym kraju.


"Sprzedaż polskich towarów na rynku amerykańskim rośnie ostatnio szybciej niż polski eksport ogółem" - zauważyła Przeździecka. Według niej jest to wynik rosnącego zainteresowania producentów rynkami pozaeuropejskimi. Wysoki popyt wynikający z wielkości rynku sprawia, że Stany Zjednoczone są atrakcyjnym kierunkiem eksportu dla polskich towarów.


"Jak wskazują analizy prowadzone przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce, istnieje duży potencjał wzrostu sprzedaży eksportowej polskich towarów w Stanach Zjednoczonych, gdyż obok dotychczas sprzedawanych mogą pojawić się towary o wysokiej konkurencyjności eksportowej, na które rośnie popyt w USA" - wskazała.


Ekspertka uważa, w najbliższym czasie zapewne nastąpi wyraźny wzrost przychodów z eksportu do Stanów Zjednoczonych, "a ten kierunek eksportu da polskim producentom długofalową stabilność wynikającą z dywersyfikacji rynków sprzedaży". (PAP)


autorka: Magdalena Jarco


maja/ amac/


Kraj i świat

2024-06-09, godz. 04:00 Haiti/Nowowybrany premier w szpitalu Garry Conille, niedawno powołany na stanowisko premiera Haiti, został w sobotę wieczorem przewieziony do szpitala w stolicy kraju Port-au-Prince - poinformowały… » więcej 2024-06-09, godz. 02:30 Wznowienie dostaw pomocy dla Gazy przy pomocy tymczasowej rampy zbudowanej przez Amerykanów Krytycznie potrzebne dostawy pomocy humanitarnej dla ludności Strefy Gazy zostały wznowione przy wykorzystaniu tymczasowej rampy towarowej zbudowanej na morzu… » więcej 2024-06-09, godz. 01:50 Ukraina/Zełenski: Rosjanom nie udało się dokonać operacji charkowskiej Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w sobotnim nagraniu wideo, że siłom rosyjskim nie udało się dokonać postępów w rejonie Charkowa, co… » więcej 2024-06-09, godz. 00:20 Lublin/ Od poniedziałku ruszają zapisy dzieci na akcję „Lato w mieście” Warsztaty tworzenia ekobiżuterii, zajęcia przyrodnicze z elementami survivalu, nauka pływania kajakiem - to niektóre propozycje dla dzieci w Lublinie podczas… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Lekkoatletyczne ME - brązowe medale Skrzyszowskiej i Haratyka (opis) Polscy lekkoatleci zdobyli dwa brązowe medale drugiego dnia mistrzostw Europy w Rzymie. Pia Skrzyszowska zajęła trzecie miejsce w biegu na 100 m przez płotki… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Żużlowe ME - Janowski drugi, Dudek czwarty w pierwszym turnieju Maciej Janowski zajął drugie, a Patryk Dudek - czwarte miejsce w turnieju w Debreczynie, otwierającym sezon indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu. Zwyciężył… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Gala Polskiej Ligi Siatkówki - Huber i Nowicka najlepsi w sezonie 2023/24 Norbert Huber został najlepszym zawodnikiem ekstraklasy siatkarzy, Julia Nowicka została wyróżniona w ten sposób w lidze kobiecej, a wśród trenerów nagrodę… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Lekkoatletyczne ME - Czykier: gdy zobaczyłem wynik brązowego medalisty, złapałem się za głowę Damian Czykier nie ukończył finałowego biegu na 110 m przez płotki. 'Gdy zobaczyłem wynik brązowego medalisty, to złapałem się za głowę. Znów podium… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Wrocław/ Agnieszka Graca uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru Agnieszka Graca, autorka powieści „Czarny poniedziałek”, otrzymała tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Remis Austrii, wygrane Chorwacji i Hiszpanii w piłkarskich meczach towarzyskich (aktl.) Austria, która będzie rywalem Polski w grupie D piłkarskich mistrzostw Europy, zremisowała w St. Gallen z innym uczestnikiem turnieju Szwajcarią 1:1 w swoim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »