Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-27, 06:50 Autor: PAP

Wirusolog: Szczepionka donosowa lepiej ograniczyłaby rozwój choroby i transmisję wirusa SARS-CoV-2

Szczepionka donosowa, broniąc nas w miejscu wnikania wirusa, lepiej ograniczyłaby rozwój choroby, a także transmisję wirusa SARS-CoV-2, czego nie dają nam w pełni obecnie dostępne szczepionki – zaznaczyła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie podkreśliła, że tradycyjne szczepionki przeciw COVID-19, podawane w formie iniekcji, powodują, że powstające w krwi przeciwciała klasy IgG przebywają przede wszystkim w krwiobiegu.


"Natomiast wirusy zakażają nas drogami oddechowymi, gdzie napotykają na barierę błon śluzowych, które nie są niczym chronione, dlatego że w trakcie odpowiedzi na szczepienie nie pojawiają się przeciwciała śluzowe, czyli klasy IgA" – wyjaśniła prof. Szuster-Ciesielska.


Dodała, że mimo wysokich mian w surowicy przeciwciała krwiopochodne nie są w stanie ochronić nabłonka węchowego. Odporność obejmującą tkankę węchową zapewniłaby szczepionka donosowa.


Zapytana, w czym tkwiłaby przewaga takiej szczepionki nad tradycyjną, podkreśliła, że broniąc nas w miejscu wnikania wirusa, lepiej ograniczyłaby rozwój choroby, a także transmisję wirusa SARS-CoV-2, czego nie dają nam w pełni obecnie dostępne szczepionki.


Profesor zwróciła uwagę także na to, że wirus SARS-CoV-2 poprzez nerw węchowy może dostać się do mózgu, co z kolei wiąże się z ryzykiem wystąpienia poważnych objawów ze strony centralnego układu nerwowego.


"Wirus ma zdolność do uszkadzania naczyń krwionośnych i, jeśli takie uszkodzenie nastąpi podczas bytności wirusa w centralnym układzie nerwowym, to może dojść do mikrowylewów. SARS-CoV-2 może też sprzyjać powstawaniu zakrzepów w mózgu" – poinformowała ekspertka.


Uzupełniła, że wirus dostaje się także do komórek nerwowych nazywanych astrocytami i do perycytów, których uszkodzenie powoduje zmniejszenie przepływu krwi, a to jest przyczyną niedotlenienia mózgu. Jak zaznaczyła, ten sam efekt daje bezpośrednie działanie koronawirusa na śródbłonek naczyń – powstają wówczas tzw. naczynia strunowe, które można wykazać w obrazowaniu rezonansem magnetycznym.


"Stąd, oprócz drobnych udarów, może pojawić się też niedotlenienie mózgu. Konsekwencje dla zdrowia będą zależały do tego, która część mózgu konkretnie będzie niedotleniona. Wiadomo, że mózg jest narządem szczególnie czułym na niedobór tlenu, ale jego niedostateczna ilość powoduje też zmniejszenie syntezy neuroprzekaźnika, jakim jest serotonina" – przekazała prof. Szuster-Ciesielska, dodając, że szczepionka donosowa najprawdopodobniej pozwoliłaby na ograniczenie takich objawów.


Przekazała, że szczepionki donosowe już istnieją i zostały wprowadzone w Chinach i w Indiach.


"Ze względu na to, że zostały wyprodukowane w Chinach, raczej nie ma nadziei, że EMA czy FDA pochylą się nad tymi produktami" – dodała ekspertka.


Poinformowała, że w Stanach Zjednoczonych prowadzone są co najmniej trzy badania kliniczne pierwszej fazy nad szczepionką donosową.


"Podawane są w postaci wziewnej np. w kroplach lub w aerozolu. Czekamy na taką szczepionkę, ale jeszcze za wcześnie mówić o jakichkolwiek terminach" – przekazała prof. Szuster-Ciesielska.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ joz/


Kraj i świat

2024-06-09, godz. 14:50 Wybory do PE/ Podwójne głosowanie na Węgrzech przy nadal trwającej kampanii wyborczej Na Węgrzech twa głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego (PE) oraz wyborach samorządowych. W kraju nie obowiązuje cisza wyborcza, a politycy wciąż… » więcej 2024-06-09, godz. 14:40 Naukowcy z Opola i Krakowa zbadają elastyczność energetyczną budynków Politechniki Opolska i Krakowska, w ramach konsorcjum, będą badały mechanizmy elastyczności energetycznej budynków. Uczelnie otrzymały na projekt blisko… » więcej 2024-06-09, godz. 14:40 Wybory do PE/ Część Belgów miała tylko sześć godzin na wywiązanie się z wyborczego obowiązku Belgowie zagłosowali w niedzielę nie tylko w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale też federalnego i regionalnych. Udział w wyborach jest obowiązkowy… » więcej 2024-06-09, godz. 14:40 Wybory do PE/ PKW: odnotowano jedno przestępstwo i 20 wykroczeń w związku z wyborami (krótka3) Do tej pory odnotowano jedno przestępstwo i łącznie 20 wykroczeń podczas niedzielnych wyborów do PE - poinformował zastępca przewodniczącego PKW Konrad… » więcej 2024-06-09, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (09-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-06-09 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2024-06-09, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (09-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-06-09 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2024-06-09, godz. 14:30 Iran/ Zaakceptowano sześciu kandydatów na prezydenta; zablokowano Ahmadineżada Rada Strażników Iranu zatwierdziła w niedzielę kandydaturę sześciu osób, którzy będą ubiegać się o fotel prezydenta w wyborach zorganizowanych po katastrofie… » więcej 2024-06-09, godz. 14:20 Francja/ W wyborach do PE zagłosowali rządzący i politycy otwierający listy wyborcze We Francji zagłosowali w niedzielę przed południem politycy otwierający listy wyborcze głównych ugrupowań politycznych, a także prezydent Emmanuel Macron… » więcej 2024-06-09, godz. 14:20 Wybory do PE/ Szef PKW: najwyższą frekwencję odnotowano w Toruniu - 14,41 proc. (krótka2) Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował w niedzielę, że na godz. 12 najwyższą frekwencję w Polsce w wyborach do Parlamentu… » więcej 2024-06-09, godz. 14:20 Wybory do PE/ Mimo braku zgody rządu BiH, Polacy, Słoweńcy i Rumuni głosują w swoich ambasadach Obywatele Polski, Słowenii i Rumunii głosują w niedzielę w swoich ambasadach w Sarajewie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, chociaż rząd Bośni i Hercegowiny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »