Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-11, 07:30 Autor: PAP

Europoseł Kuźmiuk: w związku ze wzrostem cen energii konieczne jest przemyślenie polityki klimatycznej UE

W związku z gwałtownym wzrostem cen surowców energetycznych konieczne jest ponowne poważne przemyślenie polityki klimatycznej Unii Europejskiej - mówi w rozmowie z PAP europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Postuluje on zmianę podejścia do węgla i zaklasyfikowanie go - podobnie jak gazu - jako paliwa przejściowego.

"Nie ulega wątpliwości, że w związku z gwałtownym wzrostem cen surowców energetycznych od jesieni poprzedniego roku na skutek działań Gazpromu, spotęgowanych teraz napaścią Rosji na Ukrainę, konieczne jest ponowne poważne przemyślenie polityki klimatycznej UE. Wzrost cen surowców energetycznych spowodował konieczność znaczących podwyżek cen gazu, paliw, energii elektrycznej, co w oczywisty sposób przełożyło się na gwałtowny wzrost inflacji we wszystkich krajach europejskich" - mówi polski polityk.


"Gdyby kraje członkowskie nie podjęły na własną rękę decyzji o obniżkach podatków od nośników energii, a także nie uruchomiły różnego rodzaju dotacji dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw energetycznych sytuacja byłaby jeszcze trudniejsza. Nie wykluczone, że jesienią i zimą może dojść do licznych protestów społecznych wywołanych trudnościami w ogrzaniu i oświetleniu mieszkań i domów. Nic nie wskazuje na to, żeby w dającej się przewidzieć przyszłości ceny nośników energii spadły, wojna na Ukrainie będzie trwała, a Rosja wykorzysta wszystkie swoje możliwości, aby dalej destabilizować rynki surowców energetycznych. W tej sytuacji konieczne jest przynajmniej zwieszenie na jakiś czas systemu ETS (system handlu uprawnieniami do emisji CO2 - PAP), a także odejście od realizacji pakietu +Fit for 55+, bo są to także poważne czynniki wpływające na wzrost cen wszystkich nośników energii" - postuluje.


Kuźmiuk zwraca też uwagę, że Komisja Europejska, która przygotowała plan zapobieżenia katastrofie energetycznej, nakładając na państwa członkowskie obowiązek oszczędzania gazu, w sprawach strategicznych często się poważnie myli albo podejmuje działania, które przynoszą poważne negatywne skutki dla ludzi i gospodarki.


"Tak było w ostatnich latach z polityką migracyjną, covidową (zakup szczepionek), energetyczną (realizacja w zasadzie polityki niemieckiej w tym zakresie, co zakończyło się obecną katastrofą) czy próbami zaostrzania polityki klimatycznej. W tej sytuacji konieczna jest poważna debata i podjęcie decyzji o których wcześniej wspomniałem, przynajmniej na poziomie Rady Europejskiej (szefów rządów), bo w poważne przemyślenia na poziomie Parlamentu czy Komisji już nie wierzę" - podkreśla europoseł.


Pytany, czy Polska powinna przywrócić rolę węgla w energetyce odpowiada: "W sytuacji dramatu na rynku surowców energetycznych, wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans jakby od niechcenia mówi o konieczności powrotu do węgla, tak jakby kraje, które wykorzystują go ciągle w energetyce, czy też do ogrzewania mieszkań i domów, miały go zgromadzonego +w składziku+, a komisarz teraz przekazał do niego klucz".


Żeby zwiększyć wydobycie węgla choćby w Polsce potrzebne jest kilka miliardów nakładów inwestycyjnych i przynajmniej 2-3 lata na przeprowadzenie tych inwestycji, a aby się one zwróciły konieczna jest przynajmniej kilkunastoletnia perspektywa wydobycia z nowych ścian czy szybów, więc w UE musi się zmienić podejście do węgla, musi się go traktować jak paliwo przejściowe, podobnie jak gaz - tłumaczy polityk.


"Polska musi więc uzyskać zgodę na poważną modyfikację naszego programu restrukturyzacji przemysłu węglowego, daleko wykraczającą poza rok 2050 z jednoczesnym wydłużeniem pracy kopalń zasobnych w węgiel poza terminy wyznaczone w dotychczasowym programie" - konstatuje Kuźmiuk.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ adj/


Kraj i świat

2024-06-09, godz. 00:00 Lekkoatletyczne ME - brązowe medale Skrzyszowskiej i Haratyka (opis) Polscy lekkoatleci zdobyli dwa brązowe medale drugiego dnia mistrzostw Europy w Rzymie. Pia Skrzyszowska zajęła trzecie miejsce w biegu na 100 m przez płotki… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Żużlowe ME - Janowski drugi, Dudek czwarty w pierwszym turnieju Maciej Janowski zajął drugie, a Patryk Dudek - czwarte miejsce w turnieju w Debreczynie, otwierającym sezon indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu. Zwyciężył… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Gala Polskiej Ligi Siatkówki - Huber i Nowicka najlepsi w sezonie 2023/24 Norbert Huber został najlepszym zawodnikiem ekstraklasy siatkarzy, Julia Nowicka została wyróżniona w ten sposób w lidze kobiecej, a wśród trenerów nagrodę… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Lekkoatletyczne ME - Czykier: gdy zobaczyłem wynik brązowego medalisty, złapałem się za głowę Damian Czykier nie ukończył finałowego biegu na 110 m przez płotki. 'Gdy zobaczyłem wynik brązowego medalisty, to złapałem się za głowę. Znów podium… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Wrocław/ Agnieszka Graca uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru Agnieszka Graca, autorka powieści „Czarny poniedziałek”, otrzymała tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Remis Austrii, wygrane Chorwacji i Hiszpanii w piłkarskich meczach towarzyskich (aktl.) Austria, która będzie rywalem Polski w grupie D piłkarskich mistrzostw Europy, zremisowała w St. Gallen z innym uczestnikiem turnieju Szwajcarią 1:1 w swoim… » więcej 2024-06-08, godz. 23:40 Lekkoatletyczne ME - Haratyk: w głowie miałem nawet srebrny medal (wideo) Kulomiot Michał Haratyk zdobył brązowy medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. Triumfował Włoch Leonardo Fabbri, przed Chorwatem Filipem Mihaljevicem… » więcej 2024-06-08, godz. 23:30 Lekkoatletyczne ME - Skrzyszowska: medal z takim wynikiem świetnie smakuje (wideo) Pia Skrzyszowska czasem 12,42 poprawiła rekord życiowy w biegu na 100 m przez płotki i zdobyła brąz lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. 'Medal z… » więcej 2024-06-08, godz. 23:20 Lekkoatletyczne ME - wyniki Wyniki drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie: KOBIETY 100 m ppł 1. Cyrena Samba-Mayela (Francja) 12,31 2. Ditaji Kambundji (Szwajcaria)… » więcej 2024-06-08, godz. 23:20 Kolumbia/ Prezydent: zawiesimy eksport węgla do Izraela, aż „zatrzyma ludobójstwo” Prezydent Kolumbii Gustavo Petro ogłosił w sobotę, że jego kraj zawiesi eksport węgla do Izraela, aż ten „zatrzyma ludobójstwo” w Strefie Gazy. Kolumbia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »