Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-18, 08:30 Autor: PAP

W. Brytania/ Historyk Roger Moorhouse o Grupie Ładosia w ramach Polish Heritage Days

Dzieje Grupy Ładosia - polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Holokaustem - przybliżył we wtorek wieczorem brytyjski historyk Roger Moorhouse na wykładzie w żydowskim centrum kultury JW3 w Londynie.

W 1941 roku w Bernie polscy dyplomaci we współpracy ze środowiskami żydowskimi rozpoczęli tzw. akcję paszportową, której celem było ratowanie Żydów przed Holokaustem. Aleksander Ładoś, Stefan Ryniewicz, Konstanty Rokicki, Abraham Silberschein, Chaim Eiss oraz Juliusz Kuhl - którzy tworzyli Grupę Ładosia - wystawiali fałszywe paszporty i poświadczenia obywatelstwa krajów latynoamerykańskich, głównie Paragwaju, na nazwiska Żydów zagrożonych Zagładą. Była to szansa na internowanie tych osób oraz ewentualną wymianę na niemieckich jeńców wojennych, nie zaś transport do obozów śmierci.


Moorhouse, który obecnie pisze książkę na temat Grupy Ładosia, mówił m.in., że Niemcy mieli świadomość, iż te tysiące wystawianych paszportów są fałszywe, ale mimo to przez jakieś dwa lata pozwalali, by akcja była prowadzona. Jak zauważył, w tym przypadku ideologia zakładająca konieczność "oczyszczenie Europy z Żydów" przegrała w starciu z racjonalizmem, gdyż Niemcy traktowali tych Żydów jako "towar", który można wymienić na ich własnych jeńców wojennych. Wyjaśniał też, że powodem, dla którego wyraźna większość paszportów bądź poświadczeń obywatelstwa wystawiona była w imieniu Paragwaju, było to, iż konsul honorowy tego kraju został wytypowany przez Grupę Ładosia jako najbardziej podatny na przekupstwo.


Szacuje się, że członkowie Grupy Ładosia wystawili 8-10 tys. fałszywych paszportów bądź poświadczeń obywatelstwa. Nazwiska ponad 3 tys. osób, dla których zostały one wystawione udało się odnaleźć badaczom z Instytutu Pileckiego. Zostały one zebrane w wydanej w 2019 r. przez tę instytucję publikacji.


Prowadząca spotkanie Jennifer Grant, brytyjska badaczka zajmująca się historią Polski w czasie II wojny światowej, przyznała w rozmowie z PAP, że historia Grupy Ładosia jest jeszcze mało znana w Wielkiej Brytanii, ale wyraziła nadzieję, że książka Moorhouse'a to zmieni. Jej zdaniem, może ona stać się impulsem podobnym do tego, jakim była wydana w 2019 r. biografia rotmistrza Witolda Pileckiego "Ochotnik" autorstwa brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera, dzięki której ta postać stała się znacznie bardziej rozpoznawalna dla szerokiej publiczności. Książka Moorhouse'a ma zostać wydana wiosną przyszłego roku.


Wykład Moorhouse'a odbył się w ramach trwającej w Wielkiej Brytanii szóstej edycji Polish Heritage Days - Dni Polskiego Dziedzictwa, a jego współorganizatorami były Ambasada RP w Londynie oraz Instytut Pileckiego.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ tebe/


Kraj i świat

2024-06-10, godz. 22:20 USA/ W Nowym Jorku zmarł piosenkarz Michał Hochman W niedzielę zmarł w Nowym Jorku 80-letni polski piosenkarz i gitarzysta Michał Hochman - poinformował PAP przyjaciel artysty Henryk Cioczek. Hochmana nazywano… » więcej 2024-06-10, godz. 22:20 Rosja/ Gazprom: w 2023 r. wydobyliśmy najmniej gazu ziemnego w historii Rosyjski państwowy koncern energetyczny Gazprom wydobył w 2023 r. 359 mld m3 gazu ziemnego - podała w poniedziałek spółka, publikując raport roczny. To… » więcej 2024-06-10, godz. 22:20 Nowacka: innowacyjność polskiej szkoły budują nauczyciele-pasjonaci i otwarci dyrektorzy Polska szkoła jest dla uczniów, ale stoi nauczycielami-pasjonatami i otwartymi dyrektorami, którzy wspólnie budują jej innowacyjność - powiedziała ministra… » więcej 2024-06-10, godz. 22:10 Lekkoatletyczne ME - złoty medal i rekord Polski Kaczmarek w biegu na 400 m (krótka) Natalia Kaczmarek czasem 48,98 poprawiła rekord Polski i zdobyła złoty medal w biegu na 400 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. Za nią… » więcej 2024-06-10, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 10 czerwca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Natalia Kaczmarek czasem 48,98 poprawiła rekord Polski i zdobyła złoty medal w biegu na 400 m podczas lekkoatletycznych… » więcej 2024-06-10, godz. 22:10 ONZ/ RB przyjęła rezolucję popierającą promowaną przez USA propozycję zawieszenia broni w Strefie Gazy Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała w poniedziałek rezolucję popierającą promowaną przez USA i złożoną Hamasowi propozycję planu zawieszenia broni… » więcej 2024-06-10, godz. 22:10 Francja/ Źródło w Pałacu Elizejskim: Macron nie chce stracić inicjatywy, dlatego zdecydował się na rozwiązanie… Decyzja prezydenta Francji Emmanuela Macrona o rozwiązaniu Zgromadzenia Narodowego wynika z jego potrzeby kontroli nad biegiem wydarzeń, prezydent nie chce stracić… » więcej 2024-06-10, godz. 22:10 Kanada/ Media o eurowyborach: rozwiązanie parlamentu we Francji i wzrost skrajnej prawicy Kanadyjskie media komentując wybory do Parlamentu Europejskiego, zwracają przede wszystkim uwagę na rolę partii skrajnie prawicowych i populistycznych, ogłoszenie… » więcej 2024-06-10, godz. 22:10 Izrael/ Blinken naciska na Netanjahu, by zaaprobował plan rozejmu w wojnie z Hamasem Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się w poniedziałek wieczorem w Tel Awiwie z premierem Benjaminem Netanjahu, nalegał na zaaprobowanie przez rząd… » więcej 2024-06-10, godz. 22:00 Hołownia o wynikach wyborów do PE: Europa nam brunatnieje Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego pokazują, że Europa 'brunatnieje' - uważa marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak podkreślił, jednak wszystko na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »