Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-25, 18:40 Autor: PAP

Gorzów Wlkp./ Wystawa poświęcona znanemu przedwojennemu przemysłowcowi

"Juta, domy, republika. Przemysłowiec i reformator społeczny Max Bahr (1848-1930) z Landsbergu nad Wartą" – to tytuł wystawy, którą od poniedziałku można oglądać w holu budynku głównego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.

Ekspozycja to wspólny projekt Brandenburskiego Głównego Archiwum Krajowego w Poczdamie (Niemcy) i gorzowskiej książnicy. Jej otwarcie nastąpiło w poniedziałek (25 października br.). Wystawa miała premierę w Gorzowie Wlkp. (przed wojną Landsberg), rodzinnym mieście Maxa Bahra, dokładnie w dniu jego 173. rocznicy urodzin - poinformowała gorzowska biblioteka.


Ekspozycja przygotowana została w formie plansz, wystawionych w holu biblioteki. Zawierają one informacje biograficzne, dotyczące działalności gospodarczej, społecznej oraz politycznej rodziny Bahrów. Przygotowane zostały na podstawie zbiorów pochodzących m.in. z Brandenburskiego Głównego Archiwum Krajowego w Poczdamie, Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz archiwum rodziny. Przygotowując wystawę wykorzystano wiele materiałów naturalnych kojarzących się z fabryką juty Maxa Bahra; to m.in. surowa juta, worki jutowe z nadrukiem, materiał i sznurki jutowe) stanowiące tło wystawy.


"Wystawa jest zwieńczeniem projektu, który nasza biblioteka rozpoczęła w sierpniu 2019 r. i tym samym odkryła na nowo sylwetkę landsberskiego przedsiębiorcy, filantropa oraz reformatora. Czasy się zmieniły, a wartości wyznawane przez Bahra pozostają nadal aktualne" – powiedziała kier. Działu Zbiorów Regionalnych WiMBP w Gorzowie Grażyna Kostkiewicz-Górska.


W ramach projektu Biblioteka Herberta zorganizowała polsko-niemieckie seminarium z udziałem prelegentów z Niemiec upamiętniające Maxa Bahra i jego myśl obywatelską, a także z myślą o młodych mieszkańcach naszego miasta – grę miejską i wycieczki śladami przedsiębiorcy, wciąż obecnymi w Gorzowie. Ukoronowaniem projektu było wydanie polskiego tłumaczenia książki Maxa Bahra.


W trakcie realizacji projektu okazało się, że archiwum w Poczdamie niezależnie, w tym samym czasie, przygotowuje wystawę o życiu i działalności Maxa Bahra. Postać przedsiębiorcy i promowane przez niego idee stały się pretekstem do nawiązania współpracy obu instytucji przy dalszych pracach nad przygotowaniem wystawy.


Jak można przeczytać w katalogu wystawy, Max Bahr z Landsbergu nad Wartą miał znaczący wpływ na historię Brandenburgii na przełomie XIX i XX w. Jako kupiec rozwinął produkcję wyrobów z juty. Od 1905 r. jego fabryka była największym pracodawcą w regionie. Nawiązał szerokie kontakty biznesowe i osobiste na całym świecie, dzięki nim ruszył na podbój Ameryki i Indii.


Wraz z sukcesem przedsiębiorstwa Bahr podjął się budowy setki mieszkań dla robotników, Łaźni Miejskiej i Domu Działalności Społecznej jako centrum życia społecznego mieszkańców. Z poświęceniem angażował się w poprawę warunków życia swoich pracowników, w stwarzanie równych szans społecznych i wspieranie awansu społecznego kobiet.


W ramach działalności w liberalnej Niemieckiej Partii Demokratycznej Max Bahr był członkiem pierwszej kadencji Reichstagu w okresie Republiki Weimarskiej do 1924 r., poświęcając się przede wszystkim polityce społecznej i mieszkaniowej. Aż do śmierci w 1930 r. był zagorzałym zwolennikiem republiki.


Wybudowana przez przemysłowca łaźnia publiczna, fabryka oraz domy dla robotników do dnia dzisiejszego są ważnym elementem współczesnego Gorzowa. (PAP)


Autor: Marcin Rynkiewicz


mmd/ aszw/


Kraj i świat

2024-06-16, godz. 06:50 MEN: 22 czerwca w Białymstoku Okrągły Uczniowski Stół, otworzy cykl spotkań z młodzieżą 22 czerwca w Białymstoku odbędzie się Okrągły Uczniowski Stół, który ma być miejscem debaty uczniów szkół ponadpodstawowych z woj. podlaskiego na temat… » więcej 2024-06-16, godz. 06:50 Niemcy/ Poseł CDU: Ukraina nadal może wygrać, ale musi mieć kompleksowe wsparcie Ukraina nadal może wygrać, ale musi mieć kompleksowe wsparcie. Jak dotąd Niemcy w tym względzie działają poniżej swoich możliwości. Kanclerz Olaf Scholz… » więcej 2024-06-16, godz. 06:50 Prof. Mamcarz: podczas mistrzostw w piłce nożnej wśród kibiców zdarza się więcej zawałów serca (wywiad) Silne emocje, a także nadużywanie alkoholu powodują, że podczas mistrzostw w piłce nożnej wśród kibiców zdarza się więcej zawałów serca - ostrzega… » więcej 2024-06-16, godz. 06:50 Kardiolog: dla zdrowia serca najlepiej wcale nie pić alkoholu Wbrew dotychczasowym opiniom spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu nie jest korzystne dla serca, a może wręcz zwiększać ryzyko chorób układu krążenia… » więcej 2024-06-16, godz. 06:50 Liga NHL - "Nafciarze" się nie poddają Hokeiści Edmonton Oilers pokonali na własnym lodowisku Florida Panthers 8:1 i przedłużyli finałową serię play off w lidze NHL, w której to jednak rywale… » więcej 2024-06-16, godz. 06:40 Warszawa/ Od 1 lipca zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu, złożono 1,5 tys. wniosków o wyłączenie Od 1 lipca zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Dotąd wpłynęło 1,5 tys. wniosków o wyłączenie, czyli możliwość poruszania się po… » więcej 2024-06-16, godz. 06:40 USA/ Amerykanie spodziewają się ekstremalnych zjawisk pogodowych Duża część Ameryki przygotowuje się na ekstremalne warunki pogodowe w przyszłym tygodniu - od fali upałów na południu po możliwy śnieg w Górach Skalistych… » więcej 2024-06-16, godz. 06:30 Mniejsze ryzyko cesarskiego cięcia po szczepionce przeciwko Covid-19 Jak wykazała globalna metaanaliza obejmująca 1,8 miliona kobiet, przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19 zmniejszało o 61 proc. ryzyko infekcji w czasie ciąży… » więcej 2024-06-16, godz. 06:20 Chodzenie nieregularnymi krokami może pomóc spalić więcej kalorii Dzięki kombinacji krótkich i długich kroków podczas chodzenia można zwiększyć ilość energii zużywanej przez organizm, co jest korzystne dla zdrowia -… » więcej 2024-06-16, godz. 06:20 Koziej: prezydencki projekt ustawy o kierowaniu państwem zmierza w dobrą stronę, ale nie jest bez wad Projekt ustawy o kierowaniu państwem w razie zagrożenia jest potrzebny, zmierza do przygotowania państwa na zagrożenia hybrydowe; ma też wady - skupia się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »