Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-30, 06:40 Autor: PAP

Eksperci: wątpiący w szczepienia muszą dostać odpowiedzi na swoje pytania

Jeśli osoby wątpiące w szczepienie nie dostaną odpowiedzi na swoje pytania, będą się przesuwały w kierunku postaw antyszczepionkowych – powiedział dr Filip Raciborski, kierownik zespołu WUM, realizującego projekt „Odmowa szczepień jako wyzwanie dla polityki zdrowotnej państwa”.

Na konferencji „MedFake – o szczepieniach bez fake newsów. Czy trzeba ratować program szczepień ochronnych?” – specjaliści zwracali uwagę, że w zalewie informacji nawet osoby pozytywnie nastawione do szczepień mają prawo mieć dodatkowe pytania.


„Nawet u osób pro-szczepionkowych pojawiają się pytania, wątpliwości różnego rodzaju. Biorąc pod uwagę codzienny zalew informacji, te pojawiające się pytania są zasadne” – powiedział dr Filip Raciborski. Zaakcentował on również poczucie frustracji lekarzy, którzy nie radzą sobie w sytuacji konfrontacji z antyszczepionkowcem.


„Chodzi o to, żeby szkolić medyków, którzy nie mają godziny na rozmowę, jak wyjaśniać bardzo skomplikowane kwestie. Pacjent zazwyczaj potrzebuje prostych wyjaśnień, opartych na przykładach - i dobrze, żeby to były przykłady osobiste” – powiedział Raciborski. Dodał również, że „ludzie coraz częściej są zainteresowani odpowiedziami na zupełnie prywatne pytania. Kiedy idą do lekarza, nie chcą słyszeć o wiedzy książkowej. Są zainteresowani czy lekarz, który przed nimi siedzi zaszczepił siebie i swoje dzieci”.


Dr Tomasz Grzyb z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS mówił natomiast o tym, jak na człowieka działa brak wyboru. Zdaniem eksperta ma on przełożenie na postawy antyszczepionkowe.


„Nic tak źle na ludzi nie działa, jak sytuacja, w której mamy poczucie, że nasz wybór jest ograniczony. Wtedy pojawia się zjawisko zwane +reaktancją+, które każe zachować się dokładnie przeciwnie. Jeżeli jakaś opcja jest zabroniona, to ja tym bardziej będę chciał z tego skorzystać” – powiedział Grzyb.


Prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, skomentował rosnące liczby odmów szczepień obowiązkowych. „Zapanowała infekcja dramatycznie złych wyborów zdrowotnych. Zaczęliśmy myśleć wyłącznie o sobie. Nie wiemy co to jest zdrowie publiczne. Myślę, że to powinno wybrzmieć – że dobro całego społeczeństwa, zdrowie i gospodarka zależy od nas wszystkich – od naszych dobrych, mądrych wyborów zdrowotnych. Błądzimy i dajemy się infekować różnym złym pomysłom i nie potrafimy dobrze wybierać” – mówił.


Dr Helena Chmielewska-Szlajfer z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie podzieliła się doświadczeniem rozmów z rodzicami, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci. „Rodzice wielokrotnie wspominają o tym, że w innych krajach UE są bardziej elastyczne rozwiązania, jeśli chodzi o terminarz szczepień. Polski kalendarz uważają za zbyt rygorystyczny, a nastawienie lekarzy za mało elastyczne” – powiedziała ekspertka. Jak dodała, „jeśli to się łączy z nienajlepszymi doświadczeniami osobistymi – co ciekawe, to nie są doświadczenia o których przeczytano na facebooku – to powoduje, że ludzie mają znacznie większe wątpliwości. Tu nie chodzi o egoizm. Ci ludzie deklarują, że w ten sposób dbają o osobę, na której zależy im najbardziej na świecie".


„Kalendarze szczepień są ustalane w zależności od sytuacji epidemiologicznej danego kraju, położenia geograficznego, granic. Ciągle analizowane jest zagrożenie. Bardzo wiele czynników wpływa na to, żeby modyfikować program szczepień ochronnych” – wyliczał prof. Pinkas. „To nie jest tak, że ktoś z jakiejś firmy ma wpływ na to, żeby szczepionka znalazła się w kalendarzu. To jest ogromna praca rzeszy wakcynologów, pediatrów, żeby cokolwiek w kalendarzu zmienić. Ma to sens tylko wtedy, kiedy mamy pełną wiedzę na temat zagrożeń obecnych w naszym otoczeniu” - dodał.


Dr Grzyb wypowiedział się na temat wykształcenia ludzi, którzy odmawiają szczepień. „W grupie ludzi, którzy nie chcą się szczepić są ludzie z każdym wykształceniem. Czasami z wielokierunkowymi studiami. To nie jest tak, że mamy jeden profil osoby niewykształconej, która odmawia szczepienia, choć pewne związki między wykształceniem, a chęcią zaszczepienia jesteśmy w stanie pokazać” – powiedział ekspert.


Autorka: Urszula Kaczorowska


uka/ zan/


Kraj i świat

2024-06-10, godz. 03:00 Late poll Ipsos: Belka, Lewandowski, Dworczyk, Kobosko, Śmiszek - niepewni swoich mandatów do PE Kandydaci PiS Michał Dworczyk i Arkadiusz Mularczyk; Michał Kobosko z Trzeciej Drogi; Marek Belka oraz Krzysztof Śmiszek z Lewicy, a także Janusz Lewandowski… » więcej 2024-06-10, godz. 02:50 Late poll: po raz pierwszy od 2015 roku PiS nie ma najlepszego wyniku w wyborach (aktl.) To pierwsze wybory od 2015 r., w których Prawo i Sprawiedliwość nie osiągnęło najlepszego wyniku w wyborach ogólnopolskich. W niedzielę w wyborach do Parlamentu… » więcej 2024-06-10, godz. 02:50 Late poll Ipsos: Trzecia Droga i Lewica straciły najwięcej elektoratu w porównaniu z wyborami z 2023 r. (aktl.) W wyborach do PE na Trzecią Drogę zagłosowało mniej niż połowa wyborców, którzy poparli ją w wyborach do Sejmu w 2023 r. Na Lewicę - niespełna 60 proc… » więcej 2024-06-10, godz. 02:30 Wybory do PE/ W Szwecji zwycięstwo socjaldemokratów, skrajna prawica z czwartym wynikiem W Szwecji w wyborach do PE zwyciężyła opozycyjna Partia Robotnicza-Socjaldemokraci (24,9 proc.) przed rządzącą krajem centroprawicową Umiarkowaną Partią… » więcej 2024-06-10, godz. 02:30 Late poll Ipsos: PiS z najwyższym poparciem wśród rolników; KO - wśród właścicieli firm i w dużych miastach (… Z sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu wynika, że wśród rolników zdecydowanie najwyższe poparcie w wyborach do PE uzyskał PiS - 61,6 proc. Na… » więcej 2024-06-10, godz. 02:30 Węgry/ Wybory samorządowe: zacięta walka o fotel burmistrza Budapesztu W Budapeszcie wyścig pomiędzy dwoma kandydatami na burmistrza będzie trwał do samego końca. Po podliczeniu 97,5 proc. oddanych głosów obecny burmistrz Gergely… » więcej 2024-06-10, godz. 02:30 Late poll Ipsos: 29,5 proc. wyborców do 29. roku życia zagłosowało na Konfederację (aktl.) 29,5 proc. wyborców między 18. a 29. rokiem życia oddało głos na Konfederację - wynika z badania late poll Ipsos dla TVN, TVP i Polsat. Młodzi wyborcy głosowali… » więcej 2024-06-10, godz. 02:20 Wybory do PE/ Wstępne wyniki: EPL - 26 proc.; S&D - 19 proc.; liberałowie - 11,5 proc. (synteza) Europejska Partia Ludowa (EPL) otrzyma 189 mandatów w Parlamencie Europejskim (26 proc.), socjaldemokraci z S&D - 135 (19 proc.), liberałowie - 83 (11,5 proc.)… » więcej 2024-06-10, godz. 02:20 Wybory do PE/ W Irlandii prowadzą kandydaci niezależni i dwie partie koalicji (opis) W Irlandii w wyborach do Parlamentu Europejskiego najwięcej głosów pierwszego wyboru uzyskali kandydaci niezależni, a następnie dwie główne partie koalicji… » więcej 2024-06-10, godz. 02:20 Late poll Ipsos: KO wygrała w ośmiu okręgach, PiS w pięciu (aktl.) Koalicja Obywatelska wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała w ośmiu okręgach. W pozostałych pięciu najwięcej głosów zdobyło PiS - wynika z sondażu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »