Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-12-24, 23:59 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole

Archiwum [fot. Wiktoria Palarczyk]
Archiwum [fot. Wiktoria Palarczyk]
Archiwum Radia Opole
Archiwum Radia Opole
- W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale należy zachować te tradycje, które są przekazywane z pokolenia na pokolenia. Podstawą dobrych dań jest produkt, a te najlepsze są u lokalnych producentów.
Na świątecznym stole zwłaszcza w pierwszym oraz drugim dniu świąt nie może zabraknąć mięsa. W naszym regionie dominują rolady, ale warto też spróbować przyrządzić królika czy kaczkę.

- Według mnie świetną potrawa jest "śląskie niebo". Śląskie niebo to jest, tak dla przybliżenia, wędzona wieprzowina. Zazwyczaj to jest łopatka albo może być kark i później duszona razem z suszonymi owocami, często z czerwonym winem. Na bazie tego powstaje taki fajny, słodki sos. Najczęściej podaje się to z pampuchami. To jest potrawa, która w ogóle jest na liście ministerstwa jako tradycyjna potrawa z Opolszczyzny. To też taka potrawa, którą możemy zjeść i pierwszego, i drugiego dnia, ponieważ łatwo ją jest odgrzać, zregenerować.

- Warto też spróbować dań z wołowiny i oprócz tradycyjnych rolad można przyrządzić sztufadę ze słoniną, którą musimy upiec.

- Jeżeli chodzi o wieprzowinę, to oczywiście schabowe pewnie i tak się pojawią w niejednym domu. Natomiast ja często robię schab ze śliwką. W całości taki wolno pieczony. Tutaj ważne, żeby temperatura tego pieczenia nie była za wysoka, żeby on był soczysty. Na pewno nie powinniśmy zapomnieć o króliku. Chociażby wcześniej wspomniany pasztet. Myślę, że z królika będzie świetnie się nadało. Natomiast mięsko z królika, takie uduszone, w śmietanie w musztardzie francuskiej.

- Dawniej karminadle były przygotowywane z mięsa króliczego z domieszką śledzia - dodaje Klekowski.
Kamil Klekowski 1
Kamil Klekowski 2

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »