Mieszkańcy Skotnicy chcą ekranów akustycznych wzdłuż obwodnicy Praszki. "Inaczej będziemy musieli wynieść się stąd"
Czy w Skotnicy będzie wystarczająco cicho i spokojnie po wybudowaniu obwodnicy Praszki? Część mieszkańców wsi domaga się montażu ekranów akustycznych, których nie ujęto w projekcie.
Katarzyna Kałwak, mieszkanka i przewodnicząca stowarzyszenia Dolina Wyderki, twierdzi, że zaniżone zostało natężenie ruchu i że nie wzięto pod uwagę tego, że obwodnica skumuluje ruch z dwóch dróg krajowych. - Przyjęto, iż poziom natężenia ruchu samochodów ciężarowych będzie wynosić tylko 10 procent. Już teraz na drodze krajowej 45 ruch generowany przez samochody ciężarowe jest na poziomie aż 30 procent. Pominięto również motocykle i ciągniki, a motocykle generują natężenie hałasu podobne do samochodów ciężarowych - argumentuje.
Leszek Kałwak, kolejny mieszkaniec, przekonuje, że podczas spotkań konsultacyjnych złożono do projektanta pisemne wnioski o montaż ekranów, co pozostało bez odpowiedzi. - Mamy pretensje do projektantów, że zignorowali nasze potrzeby życiowe. Jeśli tutaj faktycznie będzie taki ruch, jaki zapowiada się w tej chwili, będziemy zmuszeni do opuszczenia tego miejsca - dodaje.
Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki, nie przypomina sobie, by ktoś oficjalnie zgłaszał ten temat. - Nie było chyba deklaracji o montażu ekranów - wspomina. - Być może da się jeszcze zastosować tam jakieś ekrany akustyczne, bo to przecież nie ingeruje w przebieg drogi. Jeśli badania poziomu natężenia hałasu, które są przecież normowane, oznaczałyby uciążliwość, ekrany musiałyby być zastosowane. Moim zdaniem, na tym etapie da się to jeszcze zrobić w razie zaistnienia potrzeby.
Opolski oddział GDDKiA, realizujący tę inwestycję, przekazał naszemu reporterowi krótki komunikat w tej sprawie. Czytamy w nim, że wydane zostało Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej, co wiąże się z uzyskaniem szeregu zgód, opinii oraz uzgodnień. Przyjęte rozwiązania są więc zgodne z obowiązującymi przepisami - napisano.
Dodajmy, obwodnica Praszki warta 210 milionów złotych ma być gotowa do końca 2022 roku.