Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-11, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Namysłów chce ograniczyć hałas w centrum miasta. Pomóc w tym mają przeszkody na drodze i zmieniona organizacja ruchu

Rynek w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Rynek w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Namysłowski magistrat chce zniechęcić kierowców do zbyt szybkiej jazdy w ścisłym centrum miasta. Pomóc w tym ma zmieniona organizacja ruchu i dodatkowe elementy małej architektury.
Działania to odpowiedź na wnioski mieszkańców, którym przeszkadza hałas spowodowany przez pojazdy pędzące po kostce brukowej. Problem ten ma się nasilać w godzinach nocnych. Jak mówi burmistrz Bartłomiej Stawiarski, amatorzy zbyt szybkiej jazdy nie przejmują się ograniczeniami prędkości, dlatego w powstrzymaniu ich zapędów mają pomóc bardziej radykalne rozwiązania.

- To jest po prostu taki tor wyścigowy, gdzie motory i samochody jadą z dużą prędkością. Zdecydowaliśmy się ustawić przy wjeździe na tę pierzeję donicę z jednej strony i z drugiej, przy wyjeździe. Wszystko to po to, aby auta musiały zwolnić, wyminąć donicę i wrócić na prawy pas ruchu, by pojechać dalej. Z drugiej strony rynku to samo. Mamy nadzieję, że nie będzie już możliwe takie pędzenie od Bramy Krakowskiej po Browar Namysłów - dodaje.

Oprócz zmniejszenia prędkości przejeżdżających przez centrum pojazdów, donice mają pełnić też funkcję ozdobną.

Jeżeli to rozwiązanie nie pomoże, wówczas magistrat zmieni organizację ruchu, która będzie polegała na przemianowaniu wszystkich skrzyżowań w obrębie rynku na równorzędne, gdzie obowiązuje "zasada prawej ręki". Wówczas kierowcy musieliby zwalniać przed każdym z nich, aby upewnić się, czy z prawej strony nie nadjeżdża inny pojazd, który w tej sytuacji trzeba będzie przepuścić.
Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2021-06-22, godz. 22:15 Raport dnia: w regionie potwierdzono jedno nowe zakażenie COVID-19. Coraz mniej pacjentów trafia do szpitala tymczasowego… Tylko jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-06-22, godz. 21:15 Policjant miał brutalnie pobić żonę podczas rodzinnej imprezy. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Brzegu Prokuratura Rejonowa w Brzegu prowadzi postępowanie w sprawie policjanta, który miał brutalnie pobić swoją żonę podczas rodzinnej imprezy. Przyjęcie zorganizowano… » więcej 2021-06-22, godz. 21:00 Opole doceniło najlepszych uczniów. Za nami Gala Opolskich Orłów Stu najlepszych uczniów szkół podstawowych i średnich z Opola otrzymało wyróżnienia za osiągnięcia naukowe. Za nami Gala Opolskich Orłów. Charakterystyczne… » więcej 2021-06-22, godz. 20:50 IV Gala Opolszczyzna Aktywnie Społecznie. Z opóźnieniem, ale nagrodzono społeczników roku 2019 Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie laureatem Opolskiej Niezapominajki 2019. To nagroda dla najlepszej organizacji pozarządowej w regionie. Podczas IV Gali… » więcej 2021-06-22, godz. 20:30 "Kolejne łatanie nie ma sensu". Obwodnica północna Opola doczeka się gruntownego remontu Do końca roku obwodnica północna Opola między skrzyżowaniem z ulicą Luboszycką a wiaduktem kolejowym będzie wyremontowana. To kilometrowy odcinek, który… » więcej 2021-06-22, godz. 19:40 Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa… Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły… » więcej 2021-06-22, godz. 19:30 Część brzeskich radnych zarzuca burmistrzowi obraźliwe wpisy w internecie. "Staram się kontrolować i nikogo nie … Czy burmistrz Brzegu stosuje obraźliwy język we wpisach na portalach społecznościowych? Takie zarzuty kieruje w jego stronę część miejskich radnych, którym… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Będą duże zmiany organizacji ruchu na 1 Maja w rejonie centrum przesiadkowego Opole Główne. Inaczej pojadą też … Uwaga kierowcy, duże zmiany w centrum Opola. Od poniedziałku (28.06) zamknięty zostanie fragment ulicy 1 Maja. Dotyczy to odcinka od styku z Armii Krajowej… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Policyjna akcja "Bezpieczny rowerzysta" już jutro w regionie. By jednośladem dojechać bezpiecznie do celu Letnia aura oraz rosnąca liczba ścieżek rowerowych powodują, że coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny przesiada się z samochodu na rower. Niestety użytkownicy… » więcej 2021-06-22, godz. 17:30 Tomasz Grodzki przyjechał do Kędzierzyna-Koźla. Marszałek senatu rozmawiał o porcie Przyszłość kozielskiego portu i wstrzymanie budowy terminala przeładunkowego były głównymi tematami omawianymi podczas dzisiejszej (22.06) wizyty marszałka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »