Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-01-08, 07:00 Autor: Witold Wośtak

Mieszkańcy Skotnicy chcą ekranów akustycznych wzdłuż obwodnicy Praszki. "Inaczej będziemy musieli wynieść się stąd"

Część projektu obwodnicy Gorzowa Śląskiego i Praszki [fot. Witold Wośtak]
Część projektu obwodnicy Gorzowa Śląskiego i Praszki [fot. Witold Wośtak]
Czy w Skotnicy będzie wystarczająco cicho i spokojnie po wybudowaniu obwodnicy Praszki? Część mieszkańców wsi domaga się montażu ekranów akustycznych, których nie ujęto w projekcie.
Obwodnica będzie poprowadzona przez środek Skotnicy, bo choć zabudowania w miejscowości są rozproszone, nie sposób zupełnie jej ominąć. Jak przekonuje jeden z mieszkańców, głośno jest przy odległości 1200 metrów od DK42, a obwodnica ma biec 65 metrów od zabudowań. - Było mówione, że pomiar w Praszce na ulicy Piłsudskiego i Kaliskiej liczy 12,5 tysiąca samochodów każdej doby. Przy odciążeniu miasta w mieście ma być od 4,5 do 5 tysięcy. Cała reszta pojedzie więc obok mojego domu - tłumaczy.

Katarzyna Kałwak, mieszkanka i przewodnicząca stowarzyszenia Dolina Wyderki, twierdzi, że zaniżone zostało natężenie ruchu i że nie wzięto pod uwagę tego, że obwodnica skumuluje ruch z dwóch dróg krajowych. - Przyjęto, iż poziom natężenia ruchu samochodów ciężarowych będzie wynosić tylko 10 procent. Już teraz na drodze krajowej 45 ruch generowany przez samochody ciężarowe jest na poziomie aż 30 procent. Pominięto również motocykle i ciągniki, a motocykle generują natężenie hałasu podobne do samochodów ciężarowych - argumentuje.

Leszek Kałwak, kolejny mieszkaniec, przekonuje, że podczas spotkań konsultacyjnych złożono do projektanta pisemne wnioski o montaż ekranów, co pozostało bez odpowiedzi. - Mamy pretensje do projektantów, że zignorowali nasze potrzeby życiowe. Jeśli tutaj faktycznie będzie taki ruch, jaki zapowiada się w tej chwili, będziemy zmuszeni do opuszczenia tego miejsca - dodaje.

Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki, nie przypomina sobie, by ktoś oficjalnie zgłaszał ten temat. - Nie było chyba deklaracji o montażu ekranów - wspomina. - Być może da się jeszcze zastosować tam jakieś ekrany akustyczne, bo to przecież nie ingeruje w przebieg drogi. Jeśli badania poziomu natężenia hałasu, które są przecież normowane, oznaczałyby uciążliwość, ekrany musiałyby być zastosowane. Moim zdaniem, na tym etapie da się to jeszcze zrobić w razie zaistnienia potrzeby.

Opolski oddział GDDKiA, realizujący tę inwestycję, przekazał naszemu reporterowi krótki komunikat w tej sprawie. Czytamy w nim, że wydane zostało Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej, co wiąże się z uzyskaniem szeregu zgód, opinii oraz uzgodnień. Przyjęte rozwiązania są więc zgodne z obowiązującymi przepisami - napisano.

Dodajmy, obwodnica Praszki warta 210 milionów złotych ma być gotowa do końca 2022 roku.
Mieszkaniec Skotnicy
Katarzyna Kałwak
Leszek Kałwak
Jarosław Tkaczyński

Wiadomości z regionu

2021-01-25, godz. 11:15 Robert Tistek z Kukiz'15 w Radiu Opole o szczepionce przeciw COVID-19 i pomocy dla przedsiębiorców w czasie lockdownu - W ulotkach o szczepionkach brakuje mi informacji o ich wpływie na osoby powyżej 55. roku życia. Poza tym, skupiliśmy się na szczepieniach, a brak działań… » więcej 2021-01-25, godz. 10:55 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 2 419 nowych zakażeń koronawirusem. Na Opolszczyźnie zachorowało 45 osób, ale nie… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2 419 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 45 na Opolszczyźnie. Minionej doby wykonano 19 945 testów na obecność… » więcej 2021-01-25, godz. 10:45 Pracownicy NFZ pomagają seniorom rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19 Pracownicy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pomagają seniorom w rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19. Można ich spotkać w pięciu przychodniach… » więcej 2021-01-25, godz. 09:45 Centrum opiekuńczo-mieszkalne w Walcach już stoi. Teraz wykończenie i wyposażenie Budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Walcach jest już za półmetkiem. Do października budynek ma być gotowy. Wtedy też rozpocznie się nabór przyszłych… » więcej 2021-01-25, godz. 09:10 Po 10 latach wróciły pociągi na linię Rudziniec - Sławięcice. "Na trasie kursuje dwukrotnie więcej składów niż… Zakończyła się przebudowa kolejowej linii towarowej łączącej województwo śląskie z Opolszczyzną. Na liniach Toszek Północ - Rudziniec Gliwicki - Stare… » więcej 2021-01-25, godz. 07:23 Niemodlin: potrącenie na przejściu dla pieszych [AKTUALIZACJA] Do zdarzenia doszło w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46. Na przejściu samochód ciężarowy potrącił pieszego. » więcej 2021-01-25, godz. 06:45 Ruszają szczepienia przeciwko COVID-19 seniorów. Jak się przygotować do wizyty w punkcie szczepień? W całym kraju, także w naszym regionie rozpoczyna się akcja szczepień seniorów przeciwko COVID-19. Przypomnijmy, że wcześniej osoby te musiały się zarejestrować… » więcej 2021-01-24, godz. 20:15 Dwa boiska w gminie Walce z nowym oświetleniem Dzięki zaangażowaniu sportowców, bez wielkich kosztów, można prowadzić wieczorne rozgrywki na głównym boisku w Walcach oraz na treningowym w Kromołow… » więcej 2021-01-24, godz. 20:00 Droga krajowa 46 Nysa - Opole w Pakosławicach zablokowana po zderzeniu dwóch osobówek [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy, mamy utrudnienia w Pakosławicach w powiecie nyskim. Na drodze krajowej 46 Nysa - Opole tuż przed 18:00 doszło do zderzenia dwóch samochodów… » więcej 2021-01-24, godz. 20:00 Raport dnia: spadła liczba zakażeń i zgonów. Od poniedziałku szczepienia seniorów, wolnych terminów do końca marca… 104 nowe przypadki zakażeń koronawirusem i zero zgonów zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »