Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Kłusownicy wciąż aktywni. Społeczna Straż Rybacka…
2023-12-20, 14:50 Autor: Agnieszka Stefaniak, Monika Biel / oprac. AL

Kłusownicy wciąż aktywni. Społeczna Straż Rybacka walczy z nielegalnymi połowami [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Kłusownicy na akwenie w Otmuchowie [fot. fb Społeczna Straż Rybacka - Opolszczyzna]
Kłusownicy na akwenie w Otmuchowie [fot. fb Społeczna Straż Rybacka - Opolszczyzna]
Nysa, Turawa, Otmuchów - zbiorniki wodne w tych miejscach "upodobali" sobie kłusownicy. Są cały rok, ale poza sezonem, w okresie okołoświątecznym, jest ich znacznie więcej i wciąż wyrządzają duże szkody na akwenach. Tworzą coraz to nowsze metody nielegalnego połowu ryb.

Czy kary dla kłusowników są zbyt małe? Jak zmniejszyć nielegalne praktyki kłusownicze? Skąd się to bierze? Co na to Państwowa Straż Rybacka? Tym tematem zajęliśmy się dziś
(20.12) w paśmie interwencyjnym Radia Opole.




- W naszym regionie problem z kłusownictwem jest dość duży - mówi Adam Podgórny, ichtiolog z Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu oraz komendant Społecznej Straży Rybackiej w Nysie.

- Kłusownictwo, które u nas się odbywa, można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to są nasi wędkarze, którzy nie do końca przestrzegają przepisów, limitów ochronnych. Drugą sprawą są kłusownicy, którzy albo łowią sieciami, albo łowią narzędziami kaleczącymi. Robią więcej szkody, gdy łowią na metody kaleczące, czyli to są różne kotwice, haki, na "zacinę", czyli bardzo mocno szarpią te ryby, gdzie one się grupują, szczególnie w zimie, jak są na zimowisku - mówi ichtiolog z Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu oraz komendant Społecznej Straży Rybackiej w Nysie.
Adam Podgórny
Z czego wynika ten proceder, zapytaliśmy Jakuba Roszuka, dyrektora Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego z siedzibą w Opolu.
Jakub Roszuk
- Kłusownicy byli, są i będą, tego się nie pozbędziemy - mówi Maria Niedziółko, komendantka wojewódzka Państwowej Straży Rybackiej. Zapytaliśmy, jaka jest skala wykroczeń, jakie najczęściej są to wykroczenia, które ryby są najczęściej namierzane przez kłusowników i czy kary dla tych nielegalnych praktyk nie są zbyt małe.
Z Marią Niedziółką rozmawia Monika Matuszkiewicz-Biel
Podczas audycji otrzymaliśmy telefony od słuchaczy. Poniżej dwa z nich.
Telefon słuchacza
Telefon słuchacza (2)
Państwowa Straż Rybacką w Opolu i Komenda Powiatowa Policji w Nysie rozpoczęła ostatnio współpracę, która ma na celu nie tylko zwalczenie nielegalnych połowów ryb, ale także akcję edukacyjną. Z czego wynika to zaangażowanie i jak wygląda, m.in. o tym rozmawialiśmy z komendantem WOPR w Nysie i policjant Jarosław Białochwałkiem.

- My patrolujemy teren, ale podstawą działania jest sygnał od innych - mówi Jarosław Białochławek.

- Wędkarze boją się zgłaszać, że będą pomówieni o jakieś donosicielstwo. Ale prawda jest taka, że najważniejsze jest właśnie informowanie o takich aktach. To daje nam możliwość działania. Ostatnio mieliśmy przykład zgłoszenia. Kłusowników już na miejscu nie zastaliśmy, ale cały osprzęt, sieci wyciągnęliśmy.

Nyski WOPR do patrolowania terenu wykorzystuje łodzie oraz drona. Nadchodząca innowacja to wyposażenie dronów w noktowizory, co umożliwi patrolowanie również nocą, w czasie, gdy do aktów kłusownictwa dochodzi zdecydowanie częściej.
Z Jarosławem Białochwałkiem rozmawia Agnieszka Stefaniak
12

Zobacz także

2024-01-10, godz. 14:00 Uwaga, smog w powietrzu! Alert RCB dla mieszkańców województwa [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Zimno, niskie ciśnienie, dopalanie w piecach - kumulacja tego wszystkiego sprawiła, że stan powietrza w regionie stał się fatalny. Czujniki świecą na czerwono… » więcej 2024-01-09, godz. 14:00 Zmiany w finansowaniu pracy aptek. Czy grozi nam ograniczony dostęp do leków? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Przyszło nowe, z nowym rokiem weszły w życie nowe przepisy dotyczące funkcjonowanie aptek "po godzinach". Chodzi o dyżury nocne, świąteczne, weekendowe… » więcej 2024-01-08, godz. 18:10 "Straż miejska nam nie pomaga" - skarżą się wolontariusze [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Sylwester to co roku dla jednych „wystrzałowe” powitanie Nowego Roku, dla innych koszmarna noc. To trudny czas dla zwierząt domowych, pierwsze dni 2024 roku… » więcej 2024-01-04, godz. 15:33 "Ani z wózkiem, ani z laską nie idzie przejść". Wielkie kałuże na chodnikach i jezdni w kilku miejscach Opola [I… Słuchaczka poskarżyła się nam na stan chodnika przy ul. Wiejskiej w Opolu, który uniemożliwia bezpieczne przejście, szczególnie osobom starszym, czy też… » więcej 2024-01-02, godz. 19:50 Słuchacz pyta o opłaty za parkowanie na osiedlu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Zgłosił się do nas słuchacz oburzony faktem ukarania go karą finansową za postawienie auta przy bloku rodziców przy ul. Koszyka w Opolu, na czas wniesienia… » więcej 2023-12-27, godz. 14:20 Dlaczego miejsca dla osób starszych i inwalidów są tak słabo oznaczone w autobusach? [INTERWENCJA] Tym razem podejmiemy temat zgłoszony nam przez słuchacza Radia Opole, który jednocześnie jest też pasażerem miejskich autobusów przemierzających codziennie… » więcej 2023-12-28, godz. 11:14 Zespół Szkół Specjalnych w Opolu czeka remont, czy to rozwiąże problemy z ciasnotą w tej placówce? [INTERWENCJ… Wracamy do Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu. Placówka, która na mapie miasta jest już od 75 lat, działa dziś w dwóch lokalizacjach, a będzie w trzech… » więcej 2023-12-27, godz. 17:16 Są koncepcje studenckie, a co z realizacją? Pytamy o plac Mickiewicza w Opolu [INTERWENCJA] Najważniejsze, by przetrwała zieleń - to opinia mieszkańców opolskiego śródmieścia na temat rewitalizacji placu Mickiewicza. Przypomnijmy, studenci Politechniki… » więcej 2023-12-21, godz. 10:00 Działająca 32 lata prywatna księgarnia w Opolu już wkrótce zostanie zamknięta [INTERWENCJA] Ile trzeba sprzedać książek, aby wyjść na zero? - chciałoby się zapytać. Tym razem podjęliśmy temat bliski wydawcom i miłośnikom książek – to w… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »