Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Kłusownicy wciąż aktywni. Społeczna Straż Rybacka…
2023-12-20, 14:50 Autor: Agnieszka Stefaniak, Monika Biel / oprac. AL

Kłusownicy wciąż aktywni. Społeczna Straż Rybacka walczy z nielegalnymi połowami [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Kłusownicy na akwenie w Otmuchowie [fot. fb Społeczna Straż Rybacka - Opolszczyzna]
Kłusownicy na akwenie w Otmuchowie [fot. fb Społeczna Straż Rybacka - Opolszczyzna]
Nysa, Turawa, Otmuchów - zbiorniki wodne w tych miejscach "upodobali" sobie kłusownicy. Są cały rok, ale poza sezonem, w okresie okołoświątecznym, jest ich znacznie więcej i wciąż wyrządzają duże szkody na akwenach. Tworzą coraz to nowsze metody nielegalnego połowu ryb.

Czy kary dla kłusowników są zbyt małe? Jak zmniejszyć nielegalne praktyki kłusownicze? Skąd się to bierze? Co na to Państwowa Straż Rybacka? Tym tematem zajęliśmy się dziś
(20.12) w paśmie interwencyjnym Radia Opole.




- W naszym regionie problem z kłusownictwem jest dość duży - mówi Adam Podgórny, ichtiolog z Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu oraz komendant Społecznej Straży Rybackiej w Nysie.

- Kłusownictwo, które u nas się odbywa, można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to są nasi wędkarze, którzy nie do końca przestrzegają przepisów, limitów ochronnych. Drugą sprawą są kłusownicy, którzy albo łowią sieciami, albo łowią narzędziami kaleczącymi. Robią więcej szkody, gdy łowią na metody kaleczące, czyli to są różne kotwice, haki, na "zacinę", czyli bardzo mocno szarpią te ryby, gdzie one się grupują, szczególnie w zimie, jak są na zimowisku - mówi ichtiolog z Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu oraz komendant Społecznej Straży Rybackiej w Nysie.
Adam Podgórny
Z czego wynika ten proceder, zapytaliśmy Jakuba Roszuka, dyrektora Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego z siedzibą w Opolu.
Jakub Roszuk
- Kłusownicy byli, są i będą, tego się nie pozbędziemy - mówi Maria Niedziółko, komendantka wojewódzka Państwowej Straży Rybackiej. Zapytaliśmy, jaka jest skala wykroczeń, jakie najczęściej są to wykroczenia, które ryby są najczęściej namierzane przez kłusowników i czy kary dla tych nielegalnych praktyk nie są zbyt małe.
Z Marią Niedziółką rozmawia Monika Matuszkiewicz-Biel
Podczas audycji otrzymaliśmy telefony od słuchaczy. Poniżej dwa z nich.
Telefon słuchacza
Telefon słuchacza (2)
Państwowa Straż Rybacką w Opolu i Komenda Powiatowa Policji w Nysie rozpoczęła ostatnio współpracę, która ma na celu nie tylko zwalczenie nielegalnych połowów ryb, ale także akcję edukacyjną. Z czego wynika to zaangażowanie i jak wygląda, m.in. o tym rozmawialiśmy z komendantem WOPR w Nysie i policjant Jarosław Białochwałkiem.

- My patrolujemy teren, ale podstawą działania jest sygnał od innych - mówi Jarosław Białochławek.

- Wędkarze boją się zgłaszać, że będą pomówieni o jakieś donosicielstwo. Ale prawda jest taka, że najważniejsze jest właśnie informowanie o takich aktach. To daje nam możliwość działania. Ostatnio mieliśmy przykład zgłoszenia. Kłusowników już na miejscu nie zastaliśmy, ale cały osprzęt, sieci wyciągnęliśmy.

Nyski WOPR do patrolowania terenu wykorzystuje łodzie oraz drona. Nadchodząca innowacja to wyposażenie dronów w noktowizory, co umożliwi patrolowanie również nocą, w czasie, gdy do aktów kłusownictwa dochodzi zdecydowanie częściej.
Z Jarosławem Białochwałkiem rozmawia Agnieszka Stefaniak
12

Zobacz także

2024-05-21, godz. 14:10 Czworonogi są wśród nas, a w upały też potrzebują wody [INTERWENCJA[ Upał, słońce, wszystko dookoła nas rozgrzane – to szczególny czas, by pomyśleć o naszych czworonożnych. Stąd akcja „Micha zwierz usycha” - ogólnopolska… » więcej 2024-05-17, godz. 15:05 Obecność mętnej wody lub jej całkowity brak w Chróścinie i fala zameldowań w gminie Skoroszyce [INTERWENCJA] Mieszkańcy gminy Skoroszyce skarżą się, że co pewien czas mają w kranie brudną wodę, a czasami przez kilka godzin są jej wręcz całkowicie pozbawieni… » więcej 2024-05-16, godz. 16:14 Gdzie się dzieci mają bawić na tym nyskim podwórku? [INTERWENCJA] Tym razem o problemie mieszkańców Nysy, którzy bardzo chcieliby mieć na swoim podwórku plac zabaw i nawet poczynili pewne kroki w tym kierunku. Chodzi o podwórko… » więcej 2024-05-15, godz. 14:59 Fatalny stan zabytkowego pałacyku w Kluczborku [INTERWENCJA] Powracamy do Kluczborka, które to miasto niedawno było bohaterem naszego programu za sprawą budynku przy ul. Ściegiennego. Chodziło o niebezpieczeństwo… » więcej 2024-05-14, godz. 13:44 Szczęśliwy finał - to lubimy, zajmując się sprawami, które Państwo do nas zgłaszają prosząc o interwencję [… Dziś postanowiliśmy przypomnieć kilka takich spraw, które po audycji - albo jeszcze przed emisją magazynu, jak szukaliśmy sposobu, by dany problem rozwiązać… » więcej 2024-05-13, godz. 14:00 Gołębie uciążliwe dla mieszkańców spółdzielczego bloku w Brzegu [INTERWENCJA] Gołębie – jedni je dokarmiają, inni przeganiają. Nie brakuje ostrzeżeń przed zagrożeniami, które mają nieść same ptaki, jak też ich odchody. Pojawiają… » więcej 2024-05-10, godz. 15:05 Sporna opłata za uprzątnięcie strychu. Sprawa z ulicy Licealnej w Opolu [INTERWENCJA] Sprawa, którą zajęliśmy się w piątkowym magazynie interwencyjnym, została zgłoszona przez jednego z mieszkańców ulicy Licealnej w Opolu. Pan Zygmunt… » więcej 2024-05-09, godz. 12:51 Problem porzucanych śmieci na Kąpielisku Bolko [INTERWENCJA] Kąpielisko Bolko położone nad malowniczym brzegiem jeziora, przyciąga licznych wypoczywających, pragnących wytchnienia od miejskiego zgiełku. Jednak ostatnimi… » więcej 2024-05-08, godz. 14:04 Niezabezpieczone okno piwniczne w Kluczborku - zagrożeniem dla pieszych? [INTERWENCJA] W centrum Kluczborka, przy ul. Ściegiennego rośnie zaniepokojenie mieszkańców. Niezabezpieczone okno piwniczne przy jednym z budynków budzi obawy pieszych… » więcej 2024-05-06, godz. 17:17 Czy wolno firmie pobierać opłaty za telewizję w szpitalach i co zrobić, jak jest awaria? [INTERWENCJA] „Leżę w szpitalu w Opolu. Wrzuciłam pieniążki, żeby obejrzeć telewizor, ale niestety skrzynka jest pełna pod telewizorem, a firma, czyli serwis nie odpowiada… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »