Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Tkackie tradycje pogranicza / Tkalcovské tradice…
2019-12-21, 09:30 Autor: Rafał Nosal, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Tkackie tradycje pogranicza / Tkalcovské tradice v pohraničí

Tkackie tradycje pogranicza [fot. Paweł Konieczny]
Tkackie tradycje pogranicza [fot. Paweł Konieczny]

„Miasto tkaczy i szewców” - tak nazywano Prudnik przed wiekami w nawiązaniu do najważniejszych zawodów, które były domeną ówczesnych mieszkańców. Największy rozkwit przemysłu tkackiego nastąpił w XIX i XX wieku, głównie za sprawą rodziny Fränklów i Pinkusów - właścicieli jednej z największych fabryk tekstylnych w Europie. O tej ciekawej historii dzisiejszego pogranicza polsko-czeskiego opowiada Marcin Husak, który kieruje Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Jego życiową pasją jest zgłębianie historii zarówno Prudnika, jak i całego pogranicza. Jak historia tkactwa w Prudniku wpłynęła na rozwój tradycji dzisiejszych terenów przygranicznych? O tym opowiada gość audycji MOST.

Posłuchaj audycji MOST z 21.12.2019
Poslouchej pořad MOST z 21.12.2019
Tkalcovské tradice v pohraničí
"Město tkalců a šveců" jak před staletí jmenováno Prudnik v návaznosti na povolaní, která byla kdysi nejvýznamnější pro rozvoj města, protože nejpopulárnější mezi jeho obyvateli. Největší vývoj tkalcovského průmyslu se konal v 19. a 20 století, hlavně díky rodinám Fränklů i Pinkusů - majitelů jedné z největších textilních továren v tehdejší Evropě. Tento zajímavý příběh z dnešního polsko-českého pohraničí nám sdělí Marcin Husak, který řídí Centrum tkalcovských tradic v Prudnickém zemském muzeu. Jeho životní vášní je zkoumání historii Prudniku a celého pohraničí. Jak dějiny prudnického tkalcovství ovlivnily tradice dnešních pohraničních území? O tom nás zpraví host pořadu MOST.

Zobacz także

2018-07-14, godz. 09:30 Zwiedzamy Prissnitzove Laznie / Prohlídka Priessnitzových Lázní W ramach wakacyjnych wędrówek, w naszej audycji odwiedzamy uzdrowisko z Sanatorium Priessnitz. Usytuowane jest ono niespełna 2 km od miasta Jesenik, na średniej… » więcej 2018-07-07, godz. 09:30 Czeskie dziennikarki i twórcy ludowi na Opolszczyźnie / České novinářky a lidoví výtvarníci na Opolsku W ramach współpracy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej z Instytutem Polskim w Pradze zorganizowano wizytę na Opolszczyźnie dziennikarek związanych… » więcej 2018-06-30, godz. 09:30 Marian Molenda i Svatoslav Bohm – trzecie spotkanie z artystami w cyklu „Sztuka nas łączy” / „Umeni nas spoj… „Galeria na poddaszu” powstała w listopadzie 2011 roku w klasycystycznej willi Hermana Frankla, która obecnie jest siedzibą Prudnickiego Ośrodka Kultury… » więcej 2018-06-23, godz. 09:30 Koleją po pograniczu polsko-czeskim / Železnicí po polsko-českém pohraničí Dekadę temu nikt chyba nie wyobrażał sobie, że w niewielkiej miejscowości Racławice Śląskie położonej na pograniczu polsko-czeskim, każdego roku organizowane… » więcej 2018-06-16, godz. 09:30 Polsko-czeskie warsztaty literacko-fotograficzne dla młodzieży / Polsko-český literární a fotografický workshop… Młodzież z Kędzierzyna Koźla oraz ich czescy rówieśnicy biorą udział w warsztatach literacko-fotograficznych w Zlatych Horach, w ramach projektu „Złote… » więcej 2018-06-09, godz. 09:30 „Atelier Juzik” – polski salon fryzjerski w czeskim Jeseniku / „Ateliér Juzik“ - polské kadeřnictví v českém… Ewa i Mateusz, młodzi Polacy z Głuchołaz, od dziecka marzyli o fryzjerstwie. Ona obcinała włosy wszystkim lalkom, On eksperymentował na najbliższych. Kochają… » więcej 2018-06-02, godz. 09:30 Teresa Drozda zauroczona „czeskimi klimatami” / Teresa Drozda okouzlená Českem 25 maja w „Studiu M” Radia Opole Teresa Drozda – dziennikarka Polskiego Radia i znawczyni czeskiej kultury, a zwłaszcza piosenki z nurtu literackiego, opowiadała… » więcej 2018-05-26, godz. 09:30 Wspólnymi siłami na czesko-polski rynek pracy / Společnou přípravou na česko-polský trh práce Zajęcia z carvingu, czyli sztuki tworzenia dekoracji z warzyw i owoców oraz tradycyjna kuchnia polska były przedmiotem warsztatów kulinarnych, w których w… » więcej 2018-05-19, godz. 09:30 Ósemki w XX-wiecznej historii Czech / Osmičky v dějinách Česka ve 20. stol. Symbolika liczby osiem oznacza początek i koniec, narodziny i śmierć. Kiedy ją „położymy” otrzymamy znak nieskończoności. Ósemki w XX-wiecznej historii… » więcej 2018-05-12, godz. 09:30 Bezpiecznie rowerem po Czechach i Polsce / Bezpečně na kole v Česku a Polsku W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Prudniku odbył się międzynarodowy turniej rowerowy dla uczniów klas 4 - 6 szkół podstawowych. Wzięły w nim… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »