Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Tkackie tradycje pogranicza / Tkalcovské tradice…
2019-12-21, 09:30 Autor: Rafał Nosal, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Tkackie tradycje pogranicza / Tkalcovské tradice v pohraničí

Tkackie tradycje pogranicza [fot. Paweł Konieczny]
Tkackie tradycje pogranicza [fot. Paweł Konieczny]

„Miasto tkaczy i szewców” - tak nazywano Prudnik przed wiekami w nawiązaniu do najważniejszych zawodów, które były domeną ówczesnych mieszkańców. Największy rozkwit przemysłu tkackiego nastąpił w XIX i XX wieku, głównie za sprawą rodziny Fränklów i Pinkusów - właścicieli jednej z największych fabryk tekstylnych w Europie. O tej ciekawej historii dzisiejszego pogranicza polsko-czeskiego opowiada Marcin Husak, który kieruje Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Jego życiową pasją jest zgłębianie historii zarówno Prudnika, jak i całego pogranicza. Jak historia tkactwa w Prudniku wpłynęła na rozwój tradycji dzisiejszych terenów przygranicznych? O tym opowiada gość audycji MOST.

Posłuchaj audycji MOST z 21.12.2019
Poslouchej pořad MOST z 21.12.2019
Tkalcovské tradice v pohraničí
"Město tkalců a šveců" jak před staletí jmenováno Prudnik v návaznosti na povolaní, která byla kdysi nejvýznamnější pro rozvoj města, protože nejpopulárnější mezi jeho obyvateli. Největší vývoj tkalcovského průmyslu se konal v 19. a 20 století, hlavně díky rodinám Fränklů i Pinkusů - majitelů jedné z největších textilních továren v tehdejší Evropě. Tento zajímavý příběh z dnešního polsko-českého pohraničí nám sdělí Marcin Husak, který řídí Centrum tkalcovských tradic v Prudnickém zemském muzeu. Jeho životní vášní je zkoumání historii Prudniku a celého pohraničí. Jak dějiny prudnického tkalcovství ovlivnily tradice dnešních pohraničních území? O tom nás zpraví host pořadu MOST.

Zobacz także

2018-09-22, godz. 09:30 Artystyczne mapowanie regionu Morawsko-Śląskiego i Opolskiego / Umělecké mapování regionů Moravskoslezského a … Roczny projekt artystyczny „Sztuka nas łączy” / „Umeni nas spojuje” dobiega końca. Jego zwieńczeniem był siedmiodniowy plener fotograficzny, w czasie… » więcej 2018-09-15, godz. 09:30 „Art Brut” w Muzeum Wsi Opolskiej / „Art Brut“ v Muzeu opolského venkova W Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach otwarto polsko-czeską wystawę pt. ”Kwiaty i bukiety w twórczości ludowej, naiwnej i Marie Kodovskiej”. Wystawa powstała… » więcej 2018-09-08, godz. 09:30 O mniejszości polskiej w Republice Czeskiej / O polské menšině v ČR W naszym cyklu „MOST- polsko-czeska współpraca redakcji”, odpoczniemy dziś od zwiedzania i spotkamy się z Martyną Radłowską-Obrusnik, dziennikarką… » więcej 2018-09-01, godz. 09:30 Dom Kata / Katovna W audycji MOST przenosimy się w czasie. Jest wiek XVII. Czas „polowań na czarownice”. W towarzystwie Agnieszki Więckowskiej z Czesko-Polskiego Centrum Informacyjnego… » więcej 2018-08-25, godz. 09:30 Ołomuniec – dawna stolica Moraw / Olomouc – bývalé hl. město Moravy W audycji MOST wracamy na turystyczne szlaki i wspólnie z przewodnikiem Panem Marcinem Husakiem zwiedzamy Ołomuniec, historyczną stolicę Moraw, o którym pierwsze… » więcej 2018-08-18, godz. 09:30 Polsko-czeskie wesele / Polsko-česká svatba Po studiach Aleksandra postanowiła przeprowadzić się do Czech. Mieszkała u czeskich znajomych i od nich uczyła się języka. Na wspólnej imprezie poznała… » więcej 2018-08-11, godz. 09:30 „Kraina tradycją malowana” / Krajina malovaná tradicí Czym charakteryzuje się kompozycja ludowa, czy możliwe jest wykorzystanie sztuki ludowej do nowoczesnego zdobnictwa, jakie kolory i barwy wykorzystywane są… » więcej 2018-08-04, godz. 09:30 Tradycyjne sianokosy w Chebzí / Tradiční svážení sena v Chebzí [FILM] W wakacyjnej audycji MOST odbyliśmy podróż w czasie i uczestniczymy w tradycyjnych sianokosach. Dawniej był to dla gospodarzy niezwykły czas, a pracy zawsze… » więcej 2018-07-28, godz. 09:30 Postindustrialny park Dolní Vítkovice w Ostravie / Postindustriální park Dolní Vítkovice v Ostravě Na terenie dawnej koksowni, huty i kopalni w Ostrawie utworzono prawdziwą perełkę architektury industrialnej - obszar Dolní Vítkovice. Dzięki pomysłowi… » więcej 2018-07-21, godz. 09:30 Zamek Bouzov – krzyżacka siedziba koło Ołomuńca / Hrad Bouzov - sídlo Křižáků u Olomouce Celem naszej kolejnej, radiowej i wakacyjnej wyprawy jest położony około 35 km na północny zachód od Ołomuńca Zamek Bouzov. Wspólnie z przewodnikiem z… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »