Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Ryszard Galla: Brakuje kwasu solnego wykorzystywanego…
2022-10-17, 17:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla: Brakuje kwasu solnego wykorzystywanego do uzdatniania wody pitnej

Ryszard Galla o interpelację w sprawie budowy polderu Żelazna
Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o:
- powodach wstrzymania budowy polderu w Żelaznej
- braku kwasu solnego niezbędnego do produkcji środków uzdatniających wodę
- braku węgla
- nadziei na przywrócenie większego finansowania j. niemieckiego
- Dopytuję, myślę, że w krótkim czasie dostanę odpowiedź - powiedział w Otwartym Mikrofonie poseł Ryszard Galla. Parlamentarzysta złożył interpelację do ministra infrastruktury sprawie przerwania prac na budowie polderu Żelazna.
Jak informowało Radio Opole umowa z wykonawcą tej inwestycji została zerwana.

- Wiem, że kilka miesięcy temu wystąpił istotny problem co do kosztów inwestycji. Wykonawca występował do Wód Polskich o wynegocjowanie nowej kwoty, bo wszystko bardzo podrożało i wiedział, że nie jest w stanie zrealizować za umówioną kwotę inwestycji. Wiem, że umowa była zawarta przy starych przepisach prawa zamówień publicznych czyli, że kwota nie może być waloryzowana - wyjaśnił.

W Otwartym Mikrofonie Radia Opole rozmawialiśmy także o braku kwasu solnego. W tej sprawie poseł Galla także wystosował interpelację w tej sprawie.
Kwas solny jest potrzebny do produkcji koagulantów do uzdatniania wody pitnej. Korzystają z nich wszystkie wodociągi.

- Producenci koagulantów, a tych w Polsce jest niewielu, jedna z nich jest na terenie Opola informują, że kwasu solnego zaczyna brakować, zapasy są na kilka, kilkanaście tygodni - powiedział w Radiu Opole Ryszard Galla.

Firmy, które produkują koagulanty są objęte troską służb ze względów strategicznych.
Jest propozycja, aby Agencja Rezerw Strategicznych zainterweniowała, aby dla tych wrażliwych firm, zapewnić kwas solny.

- Wiem, że nastąpił już pewien ruch. Przedstawiciele Wód Polskich dopytują już przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, czy następują braki w dostawie koagulantów, czy mają ich zapas.

Poseł skomentowała także aktualną sytuację z węglem.
- Kiedy słyszę, że polska Grupa Energetyczna, która sprzedaje węgiel z importu miesza go z węglem brunatnym i sprzedaje go, o tym mówią mieszkańcy, patrzę na to z niepokojem - podkreślał.
W dniach 29 września-1 października odbył się w Berlinie Kongres Federalistycznej Unii Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN). Podczas kongresu zatwierdzono rezolucję dotyczą Polski "Rezolucja przeciwko ograniczeniu nauczania w języku ojczystym i dyskryminacji mniejszości niemieckiej w Polsce".
 
Ma to związek ze zmniejszeniem finansowania nauki j. niemieckiego jako j. mniejszości.
- To nas bardzo boli. Prócz tego, że staramy się rozmawiać z polskim rządem, to szukamy też interwencji w różnych innych instytucjach - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej.

Poseł podkreślił także, że w ubiegłym tygodniu mim. Czarnek był w Berlinie i rozmawiał na temat nauczania j. polskiego w Niemczech, a w tweecie zaznaczył, że jest bardzo zadowolony z tych rozmów.
- Zaznaczył, że to pozwoli mu także rozwiązać pewne problemy w Polsce. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie siądziemy do rozmówi doprowadzimy do tego że te dwa rozporządzenia (red. dot. finansowania j. mniejszości) zostaną przez pana ministra zniesione - mówił w Radiu Opole Ryszard Galla.

- Wierzę w to, ale jeśli pan minister powiedział dziennikarzowi, że współpraca pomiędzy Mniejszością Niemiecką w Polsce a rządem układa się wzorcowo, to musimy te wzorce zastosować.

Zobacz także

2022-12-16, godz. 17:30 Kacper Kunstler o tym, czy młodzież skręca w lewo i o tym dla kogo jest Forum Młodych Ludowców - Dzisiaj PSL kojarzy nam się ze wsią, a ja jestem chłopakiem prosto z centrum miasta. Ten stereotyp dziś przełamujemy - zapewnia Kacper Kunstler z Forum… » więcej 2022-12-15, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (15.12.2022) Nadejście zimy i kryzys energetyczny powodują, że pracodawcy coraz baczniej przyglądają się rachunkom za prąd i ogrzewanie. Czy odbija się to na warunkach… » więcej 2022-12-14, godz. 17:00 Co tam panie w polityce? Komentują Piotr Semka i Piotr Gociek. Posłuchaj! W tym tygodniu Piotr Gociek i Piotr Semka rozmawiali i komentowali sprawę niemieckiej oferty dla Polski związanej z przekazaniem systemów Patriot i jak to wpłynęło… » więcej 2022-12-13, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: prof. Andrzej Przyłębski, Radosław Fogiel… W ostatnim przed świętami Bożego Narodzenia wydaniu międzynarodowego magazynu "Spięcie" redaktorzy Piotr Cywiński i Michał Rachoń skupili się na tematach… » więcej 2022-12-12, godz. 17:30 Rajmund Miller: Sposób myślenia dzisiaj rządzących jest taki, żeby zorganizować w Polsce dyktaturę Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej z Opolszczyzny o: - votum nieufności dla Zbigniewa Ziobro, - sytuacji w służbie zdrowia, - projekcie ustawy… » więcej 2022-12-12, godz. 17:15 Marcin Ociepa o wezwaniach do wojska: To wzmożenie medialne jest wynikiem działania obcych służb specjalnych, które… Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł z Opolszczyzny i lider OdNowy o: - Wojskach Obrony Terytorialnej i wezwaniach do odbycia ćwiczeń wojskowych, -… » więcej 2022-12-09, godz. 17:30 Red. Magdalena Ogórek o polskich zbrojeniach i kontrowersyjnych wyrokach sądowych Potrzebę wyposażania polskiej armii w nowoczesny sprzęt podkreślała w cotygodniowym komentarzu dla Radia Opole red. Magdalena Ogórek. Publicystka uznała… » więcej 2022-12-09, godz. 17:01 O wolontariacie pracowniczym Alicja Gawinek i Aleksandra Marcinkowska Czym jest wolontariat pracowniczy i jakie korzyści niesie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców? Opowiedziały Alicja Gawinek – prezes Opolskiego Centrum… » więcej 2022-12-08, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (08.12.2022) Czy niskie bezrobocie jest "zabetonowane"? Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce nie zmieniła się w porównaniu z październikiem i w listopadzie pozostała… » więcej 2022-12-07, godz. 17:30 Mariusz Bogucki o tym kto wygrywa w wojnie o bezpieczeństwo cyfrowe -Patrząc przez pryzmat tego, że ludzie wciąż tracą dane i pieniądze, to niestety mozna powiedzieć, że w tej wojnie wygrywają przestępcy. Dzieje się… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »