Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących…
2021-12-08, 13:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym w Polsce po 1989 roku

- Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu wyborczym - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej politolog dr Marek Mazurkiewicz. W swojej pracy badawczej zajmował się między innymi partycypacją mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym w Polsce po 1989 roku.
Podkreślił, że zapis w ordynacji wyborczej dotyczy wszystkich mniejszości, czyli 13 grup istniejących w Polsce. Tylko Mniejszość niemiecka wystawia swoje listy w wyborcach. -Mieliśmy w parlamencie przedstawicieli innych mniejszości, ale oni nie występowali pod szyldem etnicznych komitetów.
- Mniejszość Niemiecka ma przewagę nad innymi mniejszościami narodowymi w Polsce bo jest skupiona w jednym regionie i jest najbardziej liczebna - wskazał dr. Mazurkiewicz. - W 1990 i 1991 roku na terenie wtedy 30 gmin powstały struktury Mniejszości Niemieckiej.
- Mniejszość Białoruska nie miała tak silnych struktur lokalnych, swoich "DFK", mniejszość litewska ma potencjał do powołania swojego komitetu. W gminie Sejny Litwini stanowią 70%, wygrywają wybory do samorządu, ale nie tworzą swoich komitetów pod szyldem narodowym. Taką drogę wybrali - powiedział Politolog.

Rozmawialiśmy także o najnowszych badaniach dr. Mazurkiewicza, które dotyczą wyborów niekonkurencyjnych. To takie, w których nie ma kontrkandydata na burmistrza lub wójta, i wyborcy na karcie do głosowania skreślają "tak" lub "nie", lub sytuacja kiedy w wyborach do rady gminy w okręgu wyborczym jest tylko jeden kandydat i nie przeprowadza się głosowania.
- Prawie 9% mandatów do rady gmin w Polsce w małych gminach (do 20 tys. mieszkańców) było rozstrzygnięte bez głosowania. Jest także 14 gmin w Polsce, w tym w województwie opolskim, gdzie wybory do rady gminy odbyły się bez głosowania. Było 15 kandydatów na 15 miejsc w radzie. U nas tak wydarzyło się w gminie Leśnica.

- To niepokojące zjawisko, coraz mniej ludzi garnie się do działalności samorządowej. "Starym się już nie chce, a młodych to nie interesuje" tak usłyszałem od przewodniczącego rady gminy Pyncław, gdzie jest właśnie taki przypadek.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »