Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących…
2021-12-08, 13:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym w Polsce po 1989 roku

- Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu wyborczym - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej politolog dr Marek Mazurkiewicz. W swojej pracy badawczej zajmował się między innymi partycypacją mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym w Polsce po 1989 roku.
Podkreślił, że zapis w ordynacji wyborczej dotyczy wszystkich mniejszości, czyli 13 grup istniejących w Polsce. Tylko Mniejszość niemiecka wystawia swoje listy w wyborcach. -Mieliśmy w parlamencie przedstawicieli innych mniejszości, ale oni nie występowali pod szyldem etnicznych komitetów.
- Mniejszość Niemiecka ma przewagę nad innymi mniejszościami narodowymi w Polsce bo jest skupiona w jednym regionie i jest najbardziej liczebna - wskazał dr. Mazurkiewicz. - W 1990 i 1991 roku na terenie wtedy 30 gmin powstały struktury Mniejszości Niemieckiej.
- Mniejszość Białoruska nie miała tak silnych struktur lokalnych, swoich "DFK", mniejszość litewska ma potencjał do powołania swojego komitetu. W gminie Sejny Litwini stanowią 70%, wygrywają wybory do samorządu, ale nie tworzą swoich komitetów pod szyldem narodowym. Taką drogę wybrali - powiedział Politolog.

Rozmawialiśmy także o najnowszych badaniach dr. Mazurkiewicza, które dotyczą wyborów niekonkurencyjnych. To takie, w których nie ma kontrkandydata na burmistrza lub wójta, i wyborcy na karcie do głosowania skreślają "tak" lub "nie", lub sytuacja kiedy w wyborach do rady gminy w okręgu wyborczym jest tylko jeden kandydat i nie przeprowadza się głosowania.
- Prawie 9% mandatów do rady gmin w Polsce w małych gminach (do 20 tys. mieszkańców) było rozstrzygnięte bez głosowania. Jest także 14 gmin w Polsce, w tym w województwie opolskim, gdzie wybory do rady gminy odbyły się bez głosowania. Było 15 kandydatów na 15 miejsc w radzie. U nas tak wydarzyło się w gminie Leśnica.

- To niepokojące zjawisko, coraz mniej ludzi garnie się do działalności samorządowej. "Starym się już nie chce, a młodych to nie interesuje" tak usłyszałem od przewodniczącego rady gminy Pyncław, gdzie jest właśnie taki przypadek.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »