Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że…
2021-12-08, 09:42 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach

Sławomir Kłosowski
- Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a nie pnie się w górę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. Rozmawialiśmy o najnowszej analizie matematyków z Politechniki Opolskiej dotyczącej prognoz przebiegu 4 fali pandemii w regionie.
- Do tej pory mieliśmy bardzo ostry "pik" w górę, niepozostający wątpliwości, że mamy tendencję wzrostową. W tej chwili zaczyna się w kilku powiatach wypłaszczenie. To cieszy, daje pewne nadzieje - dodał wojewoda Kłosowski.

Gminy i powiaty, w których spadła dynamika zakażeń to: Brzeg, Strzelce Opolskie, Prudnik i Olesno. Rośnie natomiast w Opolu i powiecie opolskim, a w związku z tym także w skali całego województwa, bo Opole jest najliczniejszym miastem, powiat opolski również jest dosyć liczny.

- Zabezpieczamy kolejne łóżka, bo wszystko wskazuje na to, że przyszły i kolejny tydzień będą najtrudniejsze, jeśli chodzi o rozwój epidemii. Mamy 700 łóżek covidowych, a 20 grudnia będziemy mieli 900.

Jak mówił wojewoda opolski do szpitali "covidowych" dołączy szpital w Prudniku i szpital w Głubczycach, w którym zwiększona będzie liczba miejsc dla pacjentów z koronawirusem.
- Jesteśmy województwem, gdzie odległości nie są duże. Dlatego przejazd karetki do szpitala w innym mieście nie jest zbyt długo. W Opolu możliwości uruchamiania kolejnych miejsc covidowych, raczej są już wyczerpane.

Obecnie w regionie mamy 140 wolnych miejsc covidowych i 30 wolnych respiratorów z 90 dostępnych ogółem.

Rozmawialiśmy także o ogłoszonych wczoraj obostrzeniach, które będą obowiązywać od 15 grudnia. Natomiast od marca będzie obowiązek szczepień dla 3 grup zawodowych.
Dlaczego od marca?
- To wymaga uregulowania ustawowego. Przegłosowanie obowiązku szczepienia niekoniecznie może być łatwo. Niestety wiadomo jakie jest podejście naszego społeczeństwa obowiązkowości szczepień - powiedział Sławomir Kłosowski.

W internetowej części rozmowy pytany o to dlaczego obostrzenia zostały ogłoszone teraz powiedział, że sytuacja cały czas była monitorowana, a fala rozkłada się nierównomiernie, np. we wschodnich województwach wskaźnik transmisji jest już mniejszy.
- To zawsze wiąże się z ograniczeniami przede wszystkim dla biznesu. To zawsze delikatne pole, a biorąc pod uwagę zawadiacką naturę Polaka zawsze na przymus reaguje oporem - stwierdził wojewoda opolski.

Gość Radia Opole zaznaczył także, że wzrasta na Opolszczyźnie zainteresowanie szczepieniami. W ostatnich akcjach szczepienia w parafiach w Opolu i w Nysie szczepionkę przyjęło 160 osób. Dla porównania w czasie festiwalu w Opolu zaszczepiło się 7 osób.

W najbliższą niedzielę akcja szczepień w parafiach odbędzie się we wszystkich powiatach w województwie opolskim.
Od początku szczepień pod parafiami zaszczepiono ponad 2 tys. osób.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »