Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji…
2021-11-22, 10:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju

Marcin Ociepa o sytuacji na granicy polsko-białoryuskiej
- Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki. Celem tej operacji jest destabilizacja Unii Europejskiej, NATO, testowanie państwa polskiego. Ta gra trwa. Nie można jej lekceważyć, bo nie dotyczy tylko Polski - powiedział w Porannej Loży Radiowej wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej, prezes stowarzyszenia OdNowa RP Marcin Ociepa.
- Zachęcam do tego, aby każdy z nas, obywateli, podszedł bardzo poważnie do tego tematu dlatego, że mamy społeczeństwa bardziej zmilitaryzowane, nastawione ekspansywnie przez swoich przywódców. Mówię o Rosji, Białorusi, ale nie tylko. I mamy Unię Europejską, której debata o bezpieczeństwie jest mniej istota niż inne kwestie. Czas się obudzić. Europa doświadczyła wojen i jedyną odpowiedzią dzisiaj, na powrót do czasu twardej rywalizacji międzynarodowej jest odstraszanie. Budowa własnego potencjału obronnego, jedność zachodu, solidarność między sojusznikami NATO. Nie ma innej recepty - podkreśla.

- Dużo UE interesuje się tym, co się dzieje na Indopacyfiku, w Afryce i oczywiście to jest bardzo ważne, to jest ta sama gra z tym, że Unia powinna najpierw bronić swoich granic - uważa wiceminister obrony narodowej. Mówię o UE tak gorzko, bo to wynika z natury Unii. Jesteśmy wspólnotą bardzo wielu państw i naturalnym jest, że dla Portugalczyków, Hiszpanów czy Francuzów, Wochów pierwszym punktem odniesienia jest basen Morza Śródziemnego. Ważne, żebyśmy się od siebie uczyli wrażliwości, my w Polsce na kwestie dotyczące Afryki, a nasi przyjaciele z bardziej z zachodu tego, co się dzieje na wschodzie.

Wiceminister obrony narodowej powiedział także o nowym modelu finansowania armii, podwyższaniu nakładów w ramach budżetu i za pomocą różnego rodzaju instrumentów pozwalających kredytować rozwój armii długoterminowo, bez obciążania budżetu państwa już dziś.

- Państwo polskie ma bardzo wiele wydatków i nie może być tak, że gwałtowny wzrost nakładów na armię będzie się odbywał kosztem np nakładów na służbę zdrowia. Ale on jest konieczny. Jestem gorącym zwolennikiem zwiększenia nakładów na armię. Także nie jest tajemnicą, że w umowie koalicyjnej OdNowa zapisała postulat podniesienia nakładów na armię o 100%. - podkreślał wiceminister Ociepa.

Przypomniał, że do 2015 roku, kiedy rządziła Platforma Obywatelska i PSL to likwidowano jednostki wojskowe, obniżano liczebność polskiej armii, spadła poniżej 100 tys.
- My armię odtwarzamy. Liczy już 140 tys. żołnierzy wojsko operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej. 18. Dywizja Zmechanizowana, zaangażowana obecnie na wschodzie nie istniała przed naszymi rządami.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »