Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł…
2021-11-12, 08:55 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie na granicy

Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie na granicy
- Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw zachęcanie ich, wprowadzanie w błąd a potem zmuszanie do forsowania granicy - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej.
Wyjaśnił, że chodzi o destabilizację Polski, Unii Europejskiej i NATO, chodzi o testowanie państwa, polityków, organizacje pozarządowe, media.

- Póki co, nie ma miejsca na interwencję NATO, bo ma ono charakter wojskowy, a my nie chcemy militaryzować tego konfliktu. To konflikt o charakterze politycznym i w jakiejś mierze humanitarnym - dodał wiceminister obrony narodowej.

Powiedział także, że można zaobserwować spadek zainteresowania lotami z bliskiego wschodu do Europy, które organizuje Łukaszenka. Jak podkreślał, to są migranci ekonomiczni, którzy płacą bandom przemytniczym po 3 lub 4 tys. dolarów, żeby uzyskać wizę i dostać się do Białorusi. Na początku mówiono im, że Białoruś graniczy z Niemcami.

- W masowym przekazie była informacja, że granica jest nie strzeżona, że można przejść swobodnie. Trudno zweryfikować migrantowi informacje, czy Polska strzeże swoich granic. Dlatego tak ważne jest, że pokazujemy filmy, na których widać, że jest zapora, budujemy mur, jest wojsko i policja, latają śmigłowce - powiedział wiceminister Ociepa.

- W wielu krajach, telewizje lokalne, media lokalne za pieniądze podawały fałszywe informacje ludziom, że bezproblemowo można przejść i dlatego się decydowali na tę podróż. Dlatego teraz jest nagłośnione, że bronimy granicy. Zainteresowanie powinno spadać.

- Śledzimy fora internetowe, widzimy, jak ci ludzie są wprowadzani w błąd. Jest też coś, co nazywamy cwaniactwem, na zasadzie, a może mi się uda, może przejdę. Dorośli są zachęcani, żeby brali ze sobą dzieci, żeby brudzić ubranie, wyglądać na zmęczonych. To wszystko instrukcje, "jak ominąć, jak przejść przez granicę" - mówił gość Radia Opole.

Wiceminister obrony narodowej potwierdził, że jeśli będzie taka potrzeba będą wysyłane na granicę kolejne wojska, zaznaczając, że wojsko pełni funkcję pomocniczą.

- Bronimy granic, bezpieczeństwa, ale są różne przypadki. Niektórzy przekroczyli granice i tam gdzie się zdarzało, że trzeba udzielać pomocy, to żołnierze to robili. Mają apteczki, sprzęt medyczny, są przeszkoleni. Na tyle na ile możemy, to pomagamy - mówił Marcin Ociepa.

Podkreślił też, że w Polsce można uzyskać status uchodźcy legalnie. - My sprowadziliśmy naszymi samolotami tysiąc Afgańczyków. Można być też migrantem ekonomicznym, ale legalnie, a nie z pominięciem procedur, grając w orkiestrze służb Białorusi.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »