Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o…
2021-11-10, 15:47 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią

Dr Bartosz Maziarz
- Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze przez wiele miesięcy będą obecne na granicy polsko-białoruskiej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego, ekspert ds. bezpieczeństwa. Skomentował w ten sposób słowa Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że rząd szykuje się na długie miesiące obecności wojska na granicy.
Gość Radia Opole dodał, że bardzo cieszą go informacje o zaangażowaniu Unii Europejskiej ponieważ rozwiązanie tego kryzysu jest możliwe dzięki solidarności Unii i NATO.

- Musimy pokazać reżimowi Łukaszenki i Rosji, że Europa jest zjednoczona. Solidarność europejska to jedyny klucz - powiedział dr Bartosz Maziarz. - Na naszej granicy powinni pojawić się funkcjonariusze graniczni innych państw Unii w celu wsparcia naszych służb. Nie chodzi o to, że nasze służby sobie nie poradzą z utrzymaniem granicy. Są przygotowane i granice utrzymają. Powody są polityczne. Chodzi tutaj o wydźwięk w sferze międzynarodowej, że Unia Europejska solidarnie broni wschodniej granicy. To musi być podparte bardzo mocnymi sankcjami w stosunku do Białorusi - mówił dr Maziarz.

Gość Radia Opole powiedział, że kryzys na granicy może rozwinąć się w każdą stronę.
- Obawiam się o incydenty, które mogą być sprowokowane przez siły Białorusi, a wtedy konsekwencje mogą być bardzo poważne - powiedział.

Zwrócił także uwagę, że niestety bardzo dobrze działa dezinformacja ze strony Białorusi i rosyjskich służb. Wykorzystują one swoje materiały medialne do szerzenia fakenewsów. Europejskie agencje przez brak do materiałów foto i video zaczęły używać materiałów białoruskich. - To sytuacja dla nas bardzo niekorzystna, dlatego konieczne jest otworzenie dostępu do granicy dla dziennikarz akredytowanych - powiedział.

Pytany o to, czy w działaniu Łukaszenki i Putina są bardziej dalekosiężne plany powiedział:
- Jednym ze scenariuszy, który się przewija jest doprowadzenie do incydentu, który da powód do instalacji wojskowej bazy rosyjskiej na terenie Białorusi. To zmieniłoby sytuację polityczno-militarną w naszym rejonie świata i wpłynęło na państwa bałtyckie i Ukrainę. Ukraina zostałaby wzięta w kleszcze. Było by ryzyko zaatakowania Ukrainy od północy i od wschodu. Zmienia to sytuację na wschodniej flance NATO i ulega zmianie rozkład sił w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Trudno dzisiaj mówić co dalej, ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna, czego wynikiem jest wizyta szefa Rady Europejskiej w Polsce, która jest bardzo, bardzo pozytywnym elementem tej sytuacji.

Gość Radia Opole podkreślił także bardzo ciężką pracę funkcjonariuszy wojska, policji i straży granicznej.
- Polskie służby są przygotowane i co do tego nie ma żadnej wątpliwości, musi jednak wybrzmieć, że unijna pomoc jest ważna w celu wykazania solidarności europejskiej.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »