Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii…
2021-11-04, 11:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci i braku pediatrów

Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci i braku pediatrów
- Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown, większość z nas była w domu, dzieci nie chorowały i nie było oddziaływania na układ immunologiczny, następnie zniesiono ograniczenia, to powodowało wzrost zachorowań w wakacje, kiedy układ immunologiczny dzieci zwykle odpoczywa i teraz mamy bardzo duży rzut związany z pogodą i kontaktami międzyludzkimi - wyjaśnił pediatra.
Zachorowania dzieci na zapalenie płuc i oskrzelików są spowodowane wirusem RSV. Nie ma na niego szczepionki, nie ma lekarstwa. Najmłodsze dzieci muszą być leczone w szpitalach.

- Przebieg może być ciężki, szczególnie małe niemowlęta trafiają do oddziału intensywnej terapii bo to stan zagrażający niewydolności oddechowej. Zdarzało się w czasie moich dyżurów, że nie mieliśmy miejsca dla chorego dziecka i szukaliśmy w innych jednostkach. Mamy wyjątkowy kryzys bo w większości oddziałów miejsc nie ma a dostępność do lekarza POZ też jest utrudniona - podkreślał konsultant wojewódzki.

Wyjaśnił on, że od lat liczba pediatrów spada, wiąże się to z wieloletnimi zaniedbaniami w tym zakresie. - Wybitnie starzeje nam się środowisko pediatrów. Nie kładło się nacisku na szkolenie nowych, wręcz utrudniano dostęp do tej specjalizacji bo nigdzie pediatria nie jest rentowna. Często NFZ wytyka, że w wakacje te oddziały pediatryczne nic nie robią, bo dzieci latem mniej chorują - mówił gość Radia Opole. Zaznaczył przy tym, że potrzebna jest zmiana organizacji pracy, poprzez zadbanie o to, żeby na oddziałach pediatrycznych były usługi diagnostyczne, to latem nie było by "przestoju" na oddziału.

Konsultant wojewódzki ds. pediatrii zwracał uwagę na wiek pediatrów na Opolszczyźnie.
- Cztery piąte pediatrów jest powyżej 51 roku życia, czyli w ciągu 10 lat mogą być poza systemem. Pozostali nie zabezpieczy opieki zdrowotnej dla dzieci. Na 135 lekarzy dziecięcych w regionie 28-rech jest w przedziale wiekowym 30-40 lat.

Dr Mijas powiedział, że trudna sytuacja jest na oddziałach pediatrii w Kluczborku i Krapkowicach. - Dostałem sygnał z Krapkowic, że jest ryzyko zamknięcia oddziału. Pediatrię zamknięto ostatnio w Oleśnie z powodów kadrowych. Nie mogę się zgodzić ze stanowiskiem opolskiego NFZ-u, że inne oddziały pediatryczne "załatwią sprawę". Oddziały nie są z gumy, trzeba natychmiast się spotkać i umożliwić istniejącym oddziałom stworzenie dodatkowych łóżek. Jeżeli tego nie zrobimy może to spowodować nieprzyjmowanie pacjentów na oddział a za to, według przepisów odpowiadają lekarze, a nie decydenci, którzy są za to odpowiedzialni - powiedział dr Mijas.

Zobacz także

2021-10-11, godz. 17:20 Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa o srebrnej nagrodzie w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi ARGE i rozwoju… - Zachwyceni byli zrównoważonym rozwojem i perfekcyjnym dialogiem z mieszkańcami. Wizytujący naszą gminę chcieli zobaczyć, jak gmina się rozwija, a my… » więcej 2021-10-11, godz. 11:12 Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych… - Nie ma niezgodności zapisów unijnych z zapisami polskiej konstytucji. Wchodząc do UE podpisaliśmy zobowiązanie, że będziemy przestrzegać prawa unijnego… » więcej 2021-10-11, godz. 09:41 Piotr Woźniak, regionalny lider frakcji SLD w Nowej Lewicy, o sobotnim kongresie, planach i programie partii i wyborach… - Będziemy starali się przekonać wyborców i być bliżej ludzi. Chciałem bardzo, i wielokrotnie to mówiłem i Robertowi Biedroniowi i Włodzimierzowi Czarzastemu… » więcej 2021-10-08, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyrokach TSUE, rekonstrukcji rządu i zmianie zwrotek w hymnie Gośćmi Młodzieżowej Loży był dziś Franciszek Posacki (Młodzi Demokraci), Tobiasz Gużda (Młoda Prawica), Amadeusz Hofman (Lewica) i Mariusz Jańczuk (PL… » więcej 2021-10-08, godz. 13:24 Rafał Parvi o podwyżce stóp procentowych i rekordowej inflacji Wczoraj decyzją Rady Polityki Pieniężnej podniesiono stopy procentowe z 0,1% do 0,5%. Czy ta podwyżka zaskakuje? - Trochę mnie zaskoczyła, ale nie na plus… » więcej 2021-10-08, godz. 08:57 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pa… - Zostały nam jeszcze dwie śluzy: przy ujściu Nysy Kłodzkiej i w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Mamy zapowiedź z Wód Polskich i Ministerstwa… » więcej 2021-10-07, godz. 12:02 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie… Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała… » więcej 2021-10-07, godz. 09:56 Ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej w Prosto z Sejmu. Rozmawia Magdalena Ogórek - Funkcjonariuszom Straży Granicznej jest przykro, kiedy widzą taką fale hejtu, zwłaszcza, że trafia on także w ich rodziny - powiedziała w rozmowie z Magdaleną… » więcej 2021-10-07, godz. 09:01 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o rekrutacji, planach inwestycyjnych i sukcesach naukowych - W tym roku zrekrutowaliśmy o 15 procent studentów mniej niż w roku ubiegłym - przyznał w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin… » więcej 2021-10-06, godz. 12:33 Janusz Oszytko z opolskiego IPN-u o czynie braci Kowalczyków, od którego mija już 50 lat - Wartość zniszczeń była ogromna, ale był to zamach na budynek, na aulę, nie na ludzi - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Janusz Oszytko, starszy kustosz… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »