Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga…
2021-10-22, 11:16 Autor: Joanna Matlak

Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga w Chinach, wyhamowaniu chińskiej gospodarki i nowym wyścigu zbrojeń

Dr Stanisław Niewiński o wyhamowaniu gospodarki chińskiej i jej wpływie na każdego z nas
- Xi Jinping rządzi w Chinach już prawie dekadę, w przyszłym roku „stuknie” mu 10 lat i wszystko wskazuje, że na dekadzie się może nie zakończyć - mówił w Południowej Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński, ekspert ds. Chin z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.
Jak zmieniły się Chiny w ciągu 10 lat rządów? Xi Jinpinga? Nasz gość podkreślił, że kraj zmienił w absolutnie każdym obszarze.

- Jeśli chodzi o obszar gospodarczy, to jest to państwo znacznie zamożniejsze niż było 10 lat temu i znacznie potężniejsze. Wedle PKB liczonego nominalnie to jest to około 75% gospodarki amerykańskiej. To dużo więcej niż kiedykolwiek miał Związek Radziecki bądź powojenna Japonia, która ściągała się na wyniki gospodarcze z USA. Z kolei według parytetu siły nabywczej od 2014 roku Chiny ot największa gospodarka świata – mówił dr Niewiński.

- Mówimy też o wyścigu technologicznym, w którym Chiny doganiają bądź nawet przeganiają USA, np. w kwestii tworzenia sztucznej inteligencji – dodał nasz gość.

- Ogromne zmiany zaszły w polityce zagranicznej. Poprzednia ekipa prowadziła skromną politykę, a Xi Jinping od tego odszedł. Przykładem jest Belt and Road, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, Regionalne Wszechstronne Partnerstwo Ekonomiczne czy wielkie, geopolityczne koncepcje chińskie, które są wyzwaniem dla potęgi Stanów Zjednoczonych. To takie zmiany na plus – mówił dr Niewiński.

- Zaszły też ogromne zmiany polityczne. Chiny zawsze były krajem autorytarnym, ale za Xi Jinpinga stały się dużo bardziej, to się wzmocniło. Xi Jinping odszedł od zasad kolektywnego przywództwa, czyli rządów elity na rzecz rządów jedno władczych. To się objawia na wielu obszarach, bo np. wrócił kult jednostki. „Dokręcono śruby” różnym środowiskom, mniejszościom religijnym, seksualnym czy organizacjom feministycznym – mówił ekspert.

W programie rozmawialiśmy też o nowym wyścigu zbrojeń, wystrzeleniu pocisku hipersonicznego, który zadziwił amerykańskie służby, a także o kryzysie deweloperskim.

Zobacz także

2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej 2021-10-06, godz. 09:08 Marcin Laskowski o proteście ratowników medycznych w dwóch szpitalach w Opolu - Obecnie brakuje 17-tu ratowników z 20 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Szpitalu Wojewódzkim zwolnienia L4 przedstawiło 4 ratowników - Marcin Laskowski… » więcej 2021-10-04, godz. 11:09 Aleksandra Szubryt o warsztatach Majsterkowicz 2.0 - Postanowiliśmy zrobić warsztaty dla osób, które chciałyby nauczyć się naprawiać sprzęty elektroniczne - powiedziała Aleksandra Szybryt w Popołudniowej… » więcej 2021-10-05, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza We wtorkowym cyklu Piotr Gociek skomentował niewpuszczenie Rafała Ziemkiewicza do Wielkiej Brytanii. Powód, jaki podano dziennikarzowi odmawiając mu wjazdu… » więcej 2021-10-05, godz. 08:53 Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji… - Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-10-04, godz. 17:30 Ryszard Galla, poseł MN o tym, dlaczego w Sejmie bronił zamknięcia oddziału psychiatrycznego w szpitalu w Opolu - Od lat uczestniczę w pracach rady społecznej szpitala jako przewodniczący i wiem, że powody zamknięcia jednego z trzech oddziałów to niedofinansowanie… » więcej 2021-10-04, godz. 11:08 Violetta Porowska o opolskiej psychiatrii, przedłużeniu stanu wyjątkowego i Funduszu Sprawiedliwości - Oceniam tę decyzję absolutnie negatywnie. Psychiatria jest jedną z tych specjalizacji, która jest absolutnie konieczna i potrzebna. Złożę do marszałka… » więcej 2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »