Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w…
2021-09-15, 09:14 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko grypie i strajku medyków

Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko grypie i strajku medyków
- Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Obecnie w kraju taka możliwość jest w 800 aptekach, w kilkudziesięciu na Opolszczyźnie.
Każda apteka szczepi średnio 160 osób miesięcznie. 9 tys. farmaceutów ma uprawnienia do dokonywania szczepień.
Rozmawialiśmy także o omijaniu przepisów przyjętej cztery lata temu ustawy nazywanej w skrócie "apteka dla aptekarza".
- Są bardzo duże firmy, pochodzące z innych krajów, na przykład z Cypru, którym przepisy przeszkadzają. Bardzo często są to podmioty, które nie płacą podatków w Polsce. Raport Ministerstwa Finansów mówi o ponad 7 mld obrotu, od których nie odprowadzono ani grosza u nas w kraju - zwrócił uwagę gość Radia Opole. Wyjaśnił, że firmy biorą farmaceutę "słupa" i na niego rejestrują aptekę. - Kiedy Inspekcja Farmaceutyczna analizuje umowy okazuje się, ze to nie jest właściciel tylko firmant, który nie ma wpływu na aptekę, jej finanse, zatrudnienie, obrót lekami itd - wyjaśnił.
Takie apteki, ludzie w niej pracujący mają do wyrobienia tzw. koszyki sprzedażowe lub plany marketingowe, które muszą realizować.
- Nie o to chodzi, żeby każdemu klientowi w aptece proponować magnez - skwitował.
W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat szczepień przeciwko grypie.
Szczepionek będzie w tym roku dużo. Będzie można zaszczepić się także w aptekach.
- To będzie możliwe już bez wcześniejszej rejestracji, można powiedzieć, że z marszu.
W Polsce przeciwko grypie szczepi się 4% społeczeństwa. W krajach zachodu nawet 70%.
- Szczepionki przeciwko covid-19 i przeciwko grypie można łączyć, nie trzeba zachowywać odstępu czasu między jedną a drugą - wyjaśnił farmaceuta.
Poruszyliśmy także temat trwającego strajku medyków. Farmaceuci do niego nie przystąpili.
- Wielu farmaceutów w takiej formie strajku nie chciało wziąć udziału. Cały czas negocjujemy w ministerstwie a fakt, że kilkadziesiąt osób pojechałoby protestować niczego nie zmieni. Co nie znaczy, że nie identyfikujemy tych problemów, które mówią inne środowiska - stwierdził gość Porannej Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-09-08, godz. 13:31 Przemysław Zych, wiceprezydent Opola o rajdzie rowerowym, festiwalu skoków i meczu reprezentacji Polski, jaki będzie… - Bardzo się cieszę, że będzie druga edycja tej imprezy - powiedział w Południowej Loży Radiowej Przemysław Zych, wiceprezydent Opola. Rajd rowerowy odbędzie… » więcej 2021-09-08, godz. 09:21 Violetta Porowska, poseł PiS i szefowa partii w regionie o stanie wyjątkowym, zmianach w Polskim Ładzie i uzdrowisk… - Ocena słów i działań opozycji odzwierciedla się w sondażach. To, że na łeb na szyję leci ich poparcie jest dowodem na to, że społeczeństwo inaczej… » więcej 2021-09-07, godz. 16:19 Katarzyna Gołębiowska-Jarek o tym, że gmina Dąbrowa jako jedyna w Polsce walczy w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi… Gościem Popołudniowej Loży była Katarzyna Gołębiowska - Jarek, wójt gminy Dąbrowa w powiecie opolskim. Dąbrowa jest jedyną gminą z Polski, która została… » więcej 2021-09-07, godz. 13:46 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole) w kolejnym programie z cyklu "Co tam Panie w polityce?" mieli dla Państwa komentarze… » więcej 2021-09-06, godz. 17:57 Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest sexy, o cyfryzacji i digitalizacji kultury i wsparciu dla samorządowych… - Na Opolszczyźnie dużo się dzieje, są ciekawe projekty o charakterze lokalnym, natomiast jeśli chodzi o aplikowanie, to różnie bywa - przyznał w Porannej… » więcej 2021-09-06, godz. 17:54 Agata Lika o kongresie PL 2050 Szymona Hołowni w Warszawie, "zielonej demokracji" i o tym czy regionalne struktury są… - Na Kongresie było około 1000 osób, z województwa opolskiego pojechał cały autokar. Wreszcie mogliśmy się spotkać, bo dotychczas spotkania były internetowe… » więcej 2021-09-06, godz. 13:50 Danuta Jazłowiecka, senator PO, o stanie wyjątkowym, Donaldzie Tusku, Sławomirze Nitrasie i ustawie medialnej - Inflacja, nieprzyjęcie KPO, konflikt z Ameryką i ustawa lex TVN oraz spadek inwestycji do kilkunastu procent - w dobie tych kryzysów spotkaliśmy się z kolejnym… » więcej 2021-09-06, godz. 10:20 Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od … - Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad… » więcej 2021-09-03, godz. 15:07 Zbigniew Kubalańca o unowocześnionym po remoncie Teatrze Kochanowskiego w Opolu i planowanych inwestycjach w obiektach… Koszty szacowano na 22 mln złotych, finalnie wydano około 29 mln zł. To wydatki na gruntowny remont budynku Teatru Kochanowskiego w Opolu, który wczoraj został… » więcej 2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej
2324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »