Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w…
2021-09-15, 09:14 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko grypie i strajku medyków

Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko grypie i strajku medyków
- Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Obecnie w kraju taka możliwość jest w 800 aptekach, w kilkudziesięciu na Opolszczyźnie.
Każda apteka szczepi średnio 160 osób miesięcznie. 9 tys. farmaceutów ma uprawnienia do dokonywania szczepień.
Rozmawialiśmy także o omijaniu przepisów przyjętej cztery lata temu ustawy nazywanej w skrócie "apteka dla aptekarza".
- Są bardzo duże firmy, pochodzące z innych krajów, na przykład z Cypru, którym przepisy przeszkadzają. Bardzo często są to podmioty, które nie płacą podatków w Polsce. Raport Ministerstwa Finansów mówi o ponad 7 mld obrotu, od których nie odprowadzono ani grosza u nas w kraju - zwrócił uwagę gość Radia Opole. Wyjaśnił, że firmy biorą farmaceutę "słupa" i na niego rejestrują aptekę. - Kiedy Inspekcja Farmaceutyczna analizuje umowy okazuje się, ze to nie jest właściciel tylko firmant, który nie ma wpływu na aptekę, jej finanse, zatrudnienie, obrót lekami itd - wyjaśnił.
Takie apteki, ludzie w niej pracujący mają do wyrobienia tzw. koszyki sprzedażowe lub plany marketingowe, które muszą realizować.
- Nie o to chodzi, żeby każdemu klientowi w aptece proponować magnez - skwitował.
W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat szczepień przeciwko grypie.
Szczepionek będzie w tym roku dużo. Będzie można zaszczepić się także w aptekach.
- To będzie możliwe już bez wcześniejszej rejestracji, można powiedzieć, że z marszu.
W Polsce przeciwko grypie szczepi się 4% społeczeństwa. W krajach zachodu nawet 70%.
- Szczepionki przeciwko covid-19 i przeciwko grypie można łączyć, nie trzeba zachowywać odstępu czasu między jedną a drugą - wyjaśnił farmaceuta.
Poruszyliśmy także temat trwającego strajku medyków. Farmaceuci do niego nie przystąpili.
- Wielu farmaceutów w takiej formie strajku nie chciało wziąć udziału. Cały czas negocjujemy w ministerstwie a fakt, że kilkadziesiąt osób pojechałoby protestować niczego nie zmieni. Co nie znaczy, że nie identyfikujemy tych problemów, które mówią inne środowiska - stwierdził gość Porannej Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej 2021-10-06, godz. 09:08 Marcin Laskowski o proteście ratowników medycznych w dwóch szpitalach w Opolu - Obecnie brakuje 17-tu ratowników z 20 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Szpitalu Wojewódzkim zwolnienia L4 przedstawiło 4 ratowników - Marcin Laskowski… » więcej 2021-10-04, godz. 11:09 Aleksandra Szubryt o warsztatach Majsterkowicz 2.0 - Postanowiliśmy zrobić warsztaty dla osób, które chciałyby nauczyć się naprawiać sprzęty elektroniczne - powiedziała Aleksandra Szybryt w Popołudniowej… » więcej 2021-10-05, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza We wtorkowym cyklu Piotr Gociek skomentował niewpuszczenie Rafała Ziemkiewicza do Wielkiej Brytanii. Powód, jaki podano dziennikarzowi odmawiając mu wjazdu… » więcej 2021-10-05, godz. 08:53 Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji… - Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-10-04, godz. 17:30 Ryszard Galla, poseł MN o tym, dlaczego w Sejmie bronił zamknięcia oddziału psychiatrycznego w szpitalu w Opolu - Od lat uczestniczę w pracach rady społecznej szpitala jako przewodniczący i wiem, że powody zamknięcia jednego z trzech oddziałów to niedofinansowanie… » więcej 2021-10-04, godz. 11:08 Violetta Porowska o opolskiej psychiatrii, przedłużeniu stanu wyjątkowego i Funduszu Sprawiedliwości - Oceniam tę decyzję absolutnie negatywnie. Psychiatria jest jedną z tych specjalizacji, która jest absolutnie konieczna i potrzebna. Złożę do marszałka… » więcej 2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »