Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych…
2021-09-13, 17:05 Autor: Joanna Matlak

Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, bilansie rządów Angeli Merkel i stosunkach polsko-niemieckich, "lex TVN" i kardynale Wyszyńskim.

Jerzy Czerwiński o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE, bilansie rządów Angeli Merkel, "lex TVN" i kardynale Wyszyńskim.
- Ja tu widzę dwie kwestie: polityczną i prawną. Podejrzewam, że to są działania specjalnie skierowane przeciwko Polsce, aby osłabić nasz potencjał gospodarczy i mówię to z pełną odpowiedzialnością - powiedział w Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS, kiedy pytaliśmy o sprawę nałożenia kar finansowych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z takim wnioskiem wyszła Komisja Europejska.
- Chodzi o to by osłabić poziom rozwoju jaki osiągnęliśmy. Ci na Zachodzie, których gonimy, nie chcą mieć konkurenta i próbują Polsce zabrać środki, wystraszyć ją. Nie chodzi o praworządność, ona jest pretekstem – mówił senator i dodał, że sprawa ma także wymiar prawny. - TSUE stał się narzędziem, już mniej jest sądem, a raczej narzędziem wykorzystywanym politycznie do celów o jakich mówiłem.

- My zaczęliśmy stwarzać koalicję państw, które mają podobne zdanie jak my. To Węgry, ale i Słowenia, pojedynczy politycy z Włoch czy Hiszpanii. Nie jesteśmy już samotni i nie próbuje się już nas przedstawiać jako „dziwną wyspę” w zrównoważonej Europie. W Europie Zachodniej są głosy, że to wszystko zmierza w złym kierunku – mówił nasz gość. – Myślę, że dojdzie do pewnego otrzeźwienia.

- Nikt w tej chwili w Polsce nie chce polexitu, może są takie jednostki, ale ja ich nie znam. Polexit jest możliwy, kiedy wykażemy inicjatywę, Polska może próbować wyjść, ale Unia nie może nas wyrzucić. Te działania mają na celu zmniejszenie stopnia rozwoju, bo wyprzedzamy Unię w wielu dziedzinach, chociażby w przyroście PKB „na głowę” czy niewielkim bezrobociu. I próbuje się nas przyhamować – mówił senator.

Jak senator PiS ocenia rządy Merkel, która po 16 latach nie będzie się ubiegała o stanowisko kanclerza Niemiec?

- Bilans rządów Merkel w samych Niemczech to „turyści” czy „migranci” obojętnie jak ich nazwiemy, czyli młodzi, śniadzi mężczyźni, którzy przyjechali korzystać z socjalu, bo na pewno nie pracować. Zobaczymy jak to się przełoży na wynik wyborów. Widzimy też mniejszy autorytet Niemiec w spektrum państw europejskich – mówił Czerwiński.

- Co do stosunków polsko-niemieckich, to wiele kwestii jest nierozwiązanych. Mówię o zakończeniu II Wojny Światowej i odszkodowań. Ja w 2003 roku złożyłem projekt w sprawie reparacji i od tego czasu nic się nie zmieniło, Niemcy nic nie zrobili. Samo pochylenie głowy przed pomnikiem to nie wszystko, oprócz żalu za grzechy, powinno być zadośćuczynienie – mówił nasz gość.

W Loży rozmawialiśmy też o głosowaniu w senacie nad tzw. „lex TVN” oraz o beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i uchwale jaką w hołdzie prymasowi podjęła izba wyższa parlamentu.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »