Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku…
2021-08-24, 17:49 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy z powiatu oleskiego o realizacji obowiązku zapewnienia publicznego transportu zbiorowego

Roland Fabianek, Grzegorz Domański i Andrzej Jasiński
Roland Fabianek, Grzegorz Domański i Andrzej Jasiński
Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego. Zadanie to realizują firmy prywatne oraz należące do gmin i powiatów. Rentowność tej branży opiera się też na dochodach z dowozu uczniów do placówek oświatowych. Miniony rok szkolny przebiegał w warunkach nauczania stacjonarnego. Dlatego przewoźnicy odnotowali znaczący spadek wpływów finansowych. Natomiast samorządowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, który wspiera likwidację wykluczenia komunikacyjnego.
- Transport publiczny funkcjonuje u nas zupełnie dobrze między siedzibami gmin, a siedzibą powiatu - powiedział Roland Fabianek, starosta oleski. – Większym problemem jest dotarcie z każdego punktu powiatu do jego centrum. Tego wprost się nie da zrobić. Tu są największe potrzeby komunikacyjne i tzw. białe plamy. Likwidacja gimnazjów i przywrócenie szkół obwodowych powoduje, że tych linii powiatowych musielibyśmy mieć bardzo dużo. Niejednokrotnie mieszkańcy zgłaszają potrzebę utworzenia jakiejś linii, składają takie petycje. Podejmujemy negocjacje. Jednak kiedy pytamy, ile osób wykupi bilet miesięczny to wówczas okazuje się, że są trzy, cztery osoby. Struktura naszego powiatu jest dosyć rozległa. Odległość pomiędzy krańcowymi miejscowościami to jest prawie 70 km. Dlatego zorganizowanie takiego transportu w sposób prosty, dogodny nie jest łatwe. Generalnie musielibyśmy zmienić mentalność społeczeństwa. Nakłaniamy ludzi do korzystania z transportu publicznego. Żeby stał się on bardziej popularny to musi być dobrze zorganizowany i częsty. To generuje duże koszty. Jak nie zmienimy pewnego trendu to zawsze będziemy mówili o tych białych plamach komunikacyjnych, trudnościach, rentowności. Potrzebne są też stabilne warunki funkcjonowania samorządów.

- Odpowiadamy za komunikację gminną – mówił Grzegorz Domański, wójt Rudnik. – Mamy pięć linii. Są deficytowe, ale dzięki dofinasowaniu z województwa mamy ten deficyt częściowo zrekompensowany. Te linie obsługują również dojazdy uczniów do szkół gminy i szkół średnich. Chcieliśmy przeanalizować obciążenie tych przewozów. Trudno jednak wyciągać wnioski po roku pandemii, gdy ludzie nie podróżowali. W Rudnikach mamy nowoczesne centrum przesiadkowe skąd pasażer może przesiąść się na autobus do Olesna, Opola, Wielunia i Częstochowy. Wprowadziliśmy program dla seniorów z naszej gminy, którzy mają 60 lat i więcej. Takie osoby mogą bezpłatnie korzystać z naszej sieci gminnych przewozów. We współpracy z innymi gminami i starostą postaramy się skorelować komunikację, aby mieszkańcy mogli swobodnie docierać również do Olesna. Największy z tym problem mają ludzie starsi.

- Problemem komunikacji zajęliśmy się od początku kadencji samorządowej – powiedział Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia. – Było pięć linii. Wystąpiliśmy o pieniądze z Fundusz rozwoju przewozów autobusowych. Teraz mamy siedem linii. Przewozy są darmowe. Jeździmy też do Olesna, z którym wcześniej nie było połączenia. Obsługiwał to PKS Lubliniec, który padł. Nagle zostaliśmy bez bezpośredniego połączenia z Opolem. Dlatego jeździmy do Grodźca. Stamtąd już nasi mieszkańcy mogą dostać się autobusem do Opola. Od września uruchamiamy jeszcze jedną linię w porozumieniu z gminami Zębowice i Ozimek. Będzie to maksymalnie pięć kursów dziennie.

Zobacz także

2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej 2021-09-14, godz. 13:33 Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były… » więcej 2021-09-14, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce o bielanowcach, ociepowcach, kukizowcach, Musze i ciekawych filmach "Z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim mamy już uzgodnione 80 proc. spraw związanych z umową koalicyjną; liczę, że do jej podpisania dojdzie jeszcze we… » więcej 2021-09-14, godz. 09:30 Prof. Jarosław Mamala, prezes PNT w Opolu o konferencji "Cyfryzacja", bezpieczeństwie cyfrowym miast i Internecie rz… Rozpoczęła się dwudniowa konferencja hybrydowa poruszająca zagadnienia cyfryzacji i bezpieczeństwa miast w tym zakresie. - Konferencja jest generalnie o Internecie… » więcej
2122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »