Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Stanisław Niewiński o Platformie Krymskiej i…
2021-08-24, 09:02 Autor: Joanna Matlak

Dr Stanisław Niewiński o Platformie Krymskiej i 30-leciu niepodległości Ukrainy

Dr Stanisław Niewiński o Platformie Krymskiej i 30-leciu niepodległości Ukrainy
- Przez 30 lat Ukraina szukała swojego miejsca w Europie, jak popatrzymy na kolejnych prezydentów to oni albo próbowali wiązać się z Rosją albo Zachodem. Teraz mamy zwrot ku Zachodowi ale czy to się zakończy powodzeniem? Trudno tu postawić „kropkę nad i” – mówił w Porannej Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński, politolog i ekspert z Regionalnego Ośrodka debaty Międzynarodowej w Opolu.
Dziś Ukraina obchodzi 30-lecie swojej niepodległości, a wczoraj odbyła się po raz pierwszy tzw. Platforma Krymska, projekt zainicjowany przez prezydenta Ukrainy. Jego celem jest m.in. zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na okupację Krymu. Na to spotkanie przybyli przedstawiciele prawie 50 krajów i organizacji międzynarodowych.

- Podczas Platformy Krymskiej ponad 40 oficjeli podpisało dokumenty potępiające okupację Krymu, ale musimy pamiętać, że okupacja jest potępiana od 7 lat i poza tym, że jest potępiana niewiele się zmieniło - ocenił gorzko nasz ekspert. Putin przyzwyczaił się że jest potępiany i o ile to nie godzi w jego interesy to mu to nie przeszkadza – stwierdził nasz gość.

- Przypomnieć o Krymie się udało, ale gdy mówimy o polityce i wydarzeniach międzynarodowych to zawsze pojawia się pytanie o szersze konsekwencje takich projektów, jak Platforma Krymska - mówił dr Niewiński.

- Nasze stosunki polsko-ukraińskie układają się raz lepiej raz gorzej, ale można powiedzieć i to dobra informacja, że jest to element naszej polskiej polityki zagranicznej, który pomimo poważnych niesnasek, które dzieją się w łonie naszego establishmentu, jest kontynuowany.

- Z punktu widzenia Ukrainy musimy pamiętać, że samo polskie wsparcie to za mało, jeśli Ukraina chciałaby zrobić poważniejszy krok ku integracji ze światem zachodnim to musi mieć wsparcie USA, Niemiec czy Francji z a tym bywa różnie - mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-10-01, godz. 09:12 Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki… - Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-30, godz. 16:06 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku. Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów… » więcej 2021-09-30, godz. 13:09 Janusz Kowalski w "Prosto z Sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o likwidacji oddziału psychiatrii, polityce migracyjnej… - Kiedy jest pandemia koronawirusa i kiedy tysiące Polaków potrzebuje wsparcia służby zdrowia, także zdrowia psychicznego decyzja zarządu województwa (PO… » więcej 2021-09-30, godz. 09:05 Tomasz Gabor, radny sejmiku (SP, klub PiS) o powodach likwidacji oddziału psychiatrii w szpitalu w Opolu - Pan dyrektor szukał lekarzy w portalach społecznościowych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego z klubu… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Paweł Masełko o "Super Powiecie", finansach powiatu, rozbudowie szpitala w Kędzierzynie - Koźlu Kozielski szpital a covid 19, obrady Związku Powiatów Polskich, a także inwestycje i finanse powiatu - to tematy jakie poruszyliśmy z gościem Popołudniowej… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu o tym dlaczego miasto nie chce zgodzić się na rozszerzenie… Firma Remondis odbierająca odpady w Opolu chce zwiększyć zakres swojej działalności, planuje zbierać odpady niekomunalne spoza Opola, magazynować je i przekazywać… » więcej 2021-09-29, godz. 09:54 Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej… - Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział… » więcej 2021-09-28, godz. 17:34 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Spięcie (28.09.2021) Wybory w Niemczech i ich skutki dla Polski, a także sytuacja we Francji - przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i obecnie: po anulowaniu kontraktu na… » więcej 2021-09-28, godz. 14:36 "Co tam Panie w polityce" prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W programie "Co tam Panie w polityce?" w ramach audycji Loża Radiowa, o najsłynniejszych 50. urodzinach tego roku, czyli jaka jest skala winy Mazurka oraz o… » więcej 2021-09-28, godz. 08:57 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich… Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »