Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o reformie…
2021-08-17, 09:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o reformie Kodeksu spółek handlowych, ustawie reprywatyzacyjnej i "opolskiej ośmiornicy"

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o reformie Kodeksu spółek handlowych, ustawie reprywatyzacyjnej i "opolskiej ośmiornicy"
- To największa nowelizacja od 20 lat. Zmiana kodeksu spółek handlowych ma wpływ na 440 tys. polskich spółek kapitałowych: z o. o, spółek akcyjnych. 440 tys. polskich przedsiębiorców odczuje pozytywne zmiany tej ustawy, która wchodzi w skład Polskiego Ładu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski.
Nowelizacja wprowadza tzw. prawo holdingowe, koncernowe co pozwala realizować wspólne strategie przez duże koncerny prywatne i spółki skarbu państwa. Zamyka możliwość zasiadania w radach nadzorczych skazanych. - Zwiększamy uprawnienia rad nadzorczych po to, żeby nadzór nad majątkiem był jeszcze bardziej uszczelniony - powiedział poseł Kowalski.

Nad nowelizacją pracowało grono 60 ekspertów, prace trwały prawie półtora roku.
- To legislacyjne dzieło mojego życia, bo takie zmiany są wprowadzane raz na 15, 20 lat, szczególnie w tak wrażliwym obszarze jak kodeks spółek kapitałowych. Pracom przewodził opolanin, Pan dr Filip Ostrowski, który jest dyrektorem Biura Reformy Nadzoru Inwestorskiego w Ministerstwie Aktywów Państwowych, absolwent III LO w Opolu. W pracach uczestniczył także Dariusz Hryniów, znakomity prawnik ten, który wywalczył dla Polski 6 mld zł od Gazpromu.
Poseł Kowalski podkreślił, że zmiana kodeksu spółek handlowych była głęboko skonsultowana z biznesem i ekspertami.

Gość Radia Opole skomentował także przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej, które wywołało ostrą reakcje Izraela.
- Polska jest suwerennym państwem, podejmujemy suwerenne decyzje. Jestem dumny, że należę do Solidarnej Polski, której lider Zbigniew Ziobro zakończył jeden z ważniejszych problemów ostatnich 30 lat dotyczący wyłudzeń reprywatyzacyjnych - stwierdził poseł z Opolszczyzny. - Możliwość podważenia decyzji administracyjnej będzie kończyła się po 30 latach, a to kończy faktycznie reprywatyzację w Polsce. Przy czym, jeśli są spadkobiercy i dowody na to, to droga cywilna jest otwarta - powiedział Janusz Kowalski.

Odniósł się także do doniesień posła Witolda Zembaczyńskiego i portalu oko.press dotyczących jego powiązań z Fundacją Exbono kontrolowaną przez NiK w ramach kontroli Funduszu Sprawiedliwości. Na grafikach obrazujących powiązania prezentowanych przez posła Zembaczyńskiego pojawia się zdjęcie Janusza Kowalskiego.
- Nie znam sprawy, nie znam tej fundacji. Poseł Zembaczyński jest bardzo bliski naruszenia moich dóbr osobistych. Jeśli naruszył dobra osobiste innych osób, to powinny być w tej sprawie procesy, bo znany jest z takich tyrad. Jeśli o mnie chodzi, to skandaliczne jest, że używa mojego nazwiska w sprawie, która kompletnie mnie nie dotyczy. Posłem jestem od dwóch lat, a sprawa jest sprzed 3, 4 lub 5 lat - powiedział.
- Uważam, że wszystkie kwestie powinny być wyjaśnione i każdy polityk, bez względu na to z jakiej jest partii powinien transparentnie odpowiadać na pytania. W tej sprawie też bym chciał tak odpowiedzieć, natomiast sprawy nie znam, nie dotyczyła mnie, nie wiem o co chodzi.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »