Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Artur Rolka, burmistrz Paczkowa i Janusz Siano, wicestarosta…
2021-08-16, 17:52 Autor: Jan Poniatyszyn

Artur Rolka, burmistrz Paczkowa i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o skutkach dla gmin i powiatów propozycji nowelizacji prawa oświatowego

Artur Rolka i Janusz Siano [fot. archiwum Radia Opole]
Artur Rolka i Janusz Siano [fot. archiwum Radia Opole]
Przedstawione zmiany w ustawodawstwie oświatowym wzbudzają konsternację w samorządach lokalnych. M.in. przy wyborze dyrektora szkoły decydujący ma być głos kuratorium oświaty.
Być może podczas nowego roku szkolnego wejdą w życie zmiany, które w istotny sposób będą rzutować na funkcjonowanie szkolnictwa podstawowego i średniego. Wśród samorządowców trawa dyskusja dotycząca rządowych propozycji nowelizacji prawa oświatowego.

- Na samorządowcach, czyli na burmistrzu, radnych spoczywa ogromna odpowiedzialność związana z utrzymaniem sieci szkół i przedszkoli - powiedział Artur Rolka, burmistrz Paczkowa. – Oświata bardzo wiele nas kosztuje. W gminie Paczków jest to ponad 17 mln złotych. Z tego 9 mln złotych musimy dołożyć z własnego budżetu. Boimy się bezpośredniego nadzoru nad dyrektorem szkoły przez kuratora oświaty. Może to spowodować, że samorząd będzie wykładał pieniądze na utrzymanie placówki, wynagrodzenia, a dyrektor wraz z kuratorem będzie realizował odrębną politykę dla jednej szkoły. Natomiast w samorządach patrzymy na oświatę, jako na system naczyń połączonych. Szkoły muszą ze sobą współpracować m.in. ze względu na pewną racjonalność, gospodarność wydatków oświatowych. Zgodnie z projektem nowelizacji przepisów kurator będzie miał możliwość wezwania dyrektora placówki do wyśnienia przyczyn niezrealizowanych zaleceń, a mogą to być jakieś ideologiczne obszary. Będzie też mógł wnioskować do burmistrza o zwolnienie dyrektora. Jest to ograniczanie samorządów.

Wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w prawie oświatowym ma też Janusz Siano, wicestarosta prudnicki: - Chodzi o pozycję dyrektora w szkole i jego wybór na stanowisko. Obecnie jest równowaga przedstawicieli w komisjach konkursowych. Samorząd i kuratorium oświaty posiadają po trzy głosy. To ma być zmienione. Kurator będzie dysponował pięcioma głosami. Kuriozalne jest również to, że w pracach komisji konkursowej nie będzie musiało uczestniczyć pięciu przedstawicieli kuratorium. Wystarczy, że pojawi się jeden, ale i tak będzie dysponował pięcioma głosami. Wątpliwa jest też kwestia wymaganej zgody kuratorium na prowadzenie dodatkowych zajęć szkolnych przez organizacje, stowarzyszenia z zewnątrz. Bulwersuje też zamiar wprowadzenia ograniczeń dla samorządów, które mają obejmować sposób zarządzania szkołami, tworzenia oświatowych jednostek organizacyjnych. Wiążąca ma być opinia kuratora. To jest nieporozumienie.

Wicestarosta prudnicki dostrzega też pozytywne rozwiązania zapisane w proponowanej nowelizacji przepisów oświatowych.

- Odnosi się to do likwidacji, czy przekształcenia jednostek oświatowych, szkół. Zapisano ścisłe warunki. Jednym z nich jest demografia, której nie będzie można traktować w sposób dowolny. Cyfry pokażą jednoznacznie daną sytuację. Określenie w tych sprawach jasnych zasad wydawania opinii przez kuratora oświaty jest dobrym rozwiązaniem – uważa Janusz Siano.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »