Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Aleksander Devosqes-Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego…
2021-08-04, 17:44 Autor: Jan Poniatyszyn

Aleksander Devosqes–Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku, o wykorzystaniu użyczonego gminie obiektu Franciszkanów

Aleksander Devosqes–Cuber [zdj. Radio Opole]
Aleksander Devosqes–Cuber [zdj. Radio Opole]
Zakonnicy użyczyli swój historyczny obiekt gminie Głogówek. Budynek zmodernizowano przy unijnym dofinansowaniu. Przedsięwzięcie to Franciszkanie zrealizowali w ramach polsko-czeskiego projektu. Jednym z jego elementów jest obserwatorium astronomiczne, które powstało w zabytkowej baszcie.
Historia tej budowli związana jest z rodem Opersdorffów. Po nabyciu Głogówka rozbudowali m.in. kościół klasztorny o wspomnianą wieżę. Była to od 1630 roku ich własność prywatna.

- Część kompleksu obserwatorium astronomicznego usytuowana jest na linii fortyfikacji miasta - powiedział Aleksander Devosqes–Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku. – Wieża, gdzie znajduje się projektor do oglądania nieba, jest jedną z tych wież basztowych, które były przy murach pomiędzy zamkiem, a zespołem klasztornym Franciszkanów. W 2011 roku ówczesny gwardian postanowił wziąć udział w projekcie transgranicznym adaptacji wież widokowych. W ramach unijnego wsparcia zaadaptował tą basztę na punk widokowy, z którego możemy też oglądać kosmos. Powstało tam obserwatorium astronomiczne, a obok niego miejsce wystawowo-edukacyjne. Przez kilka lat odbywały się tam zajęcia z astronomii, konferencje oraz różne spotkania. Jednak utrzymywanie tego było kłopotliwe dla Franciszkanów. Dlatego doszło do porozumienia z burmistrzem, aby przekazać to miastu i wykorzystać na potrzeby społeczne.

Głogówek szykuje się do przyszłorocznych obchodów swojego 800-lecia. W nawiązaniu do tego jubileuszu w użyczonych przez zakonników pomieszczeniach otwarto wystawę.

- Ekspozycja ukazuje historię miasta w taki sposób, aby turyści mogli w pigułce otrzymać informacje dotyczące jego przeszłości – mówił Aleksander Devosqes–Cuber. - W przyszłości, w obiekcie tym ma powstać punkt informacji turystycznej. Wystawę nazwaliśmy „Obserwatorium miasta”. Nawiązuje to do miejsca, gdzie się znajduje. Opowiada o ważnych dla miastach obiektach, jak ratusz, zamek i kościoły. Część ekspozycji obejmuje zagadnienia dotyczące np. mniejszości żydowskiej, protestanckiej, rzemiosła, rozwoju agrarnego, historii szkolnictwa. Natomiast kontynuacja tej wystawy będzie na jesieni w salach Muzeum Regionalnego w Głogówku. Przedstawimy wówczas w kontekście dziejowym ludzi, życie intelektualne i kulturalne miasta.

Za użyczony obiekt gmina Głogówek nie płaci Franciszkanom. Natomiast pokrywa koszty mediów związane z jego funkcjonowaniem.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »