Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu…
2021-07-12, 18:32 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o aplikowaniu gminy do Programu Inwestycji Strategicznych oraz o kontrowersjach dotyczących projektu nowelizacji ustawy o ochotniczej straży pożarnej

Piotr Bujak [fot. Radio Opole]
Piotr Bujak [fot. Radio Opole]
Do końca lipca samorządy lokalne mogą aplikować do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W puli jest 20 mld zł. Program jest pilotażowy. Kolejny nabór wniosków ma ruszyć we wrześniu. Gminy i powiaty mogą uzyskać do 95 procent dofinansowania kosztów inwestycji.
- Czas na złożenie wniosków mamy do końca miesiąca - powiedział Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – Przygotowujemy trzy wnioski. Pierwszy z ich dotyczył będzie kompleksowej poprawy sytuacji w zakresie gospodarki ściekami w naszej gminie. Chodzi o projekty kanalizacyjne, ale także i wodociągowe. Drugi nasz priorytet i wniosek dotyczy budowy nowego przedszkola, bo do takiego zadania przymierzamy się w Głogówku. Chcemy też pozyskać dofinansowanie na modernizację i przebudowę stadionu miejskiego przy ulicy Damrota. Takie jest też oczekiwanie środowiska sportowego. Dotychczas nie najgorzej pozyskujemy zewnętrzne pieniądze. Myślę, że i tym razem nasze wnioski mają duże szanse na aprobatę. Liczymy, że przynajmniej jeden z nich uzyska dofinansowanie i mieszkańcy będą mogli cieszyć się dużą inwestycją.

Kontrowersje wzbudza projekt zmian w ustawie o ochotniczej straży pożarnej. Jedne rozwiązania przyjmowane są z dużą akceptacją, a inne mocno krytykowane. Zarząd Główny Związku OSP RP chwali propozycję w sprawie dodatków do emerytur dla długoletnich strażaków ochotników. Natomiast w swoim stanowisku krytycznie odnosi się do zapisu mówiącego, że w akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko OSP przekształcone w jednostki ratowniczo-gaśnicze. Jedynie takie otrzymają też wsparcie od państwa.

- Mam mieszane odczucia – mówił burmistrz Głogówka. – Na pochwałę w tym projekcie zasługuje przede wszystkim dodatek do emerytury dla strażaków ochotników. To się tym ludziom należy. Narażają swoje życie, poświęcają prywatny czas i taka rekompensata jest wskazana. Krytycznie patrzę w stronę zapisów dotyczących tworzenia przy OSP jednostek ratowniczo-gaśniczych. Przepis ten może doprowadzić do wykluczenia tych najmniejszych OSP z sytemu przeciwpożarowego. Właśnie te najmniejsze jednostki są najbliżej naszych problemów, potrzeb i niebezpiecznych zdarzeń. Nie zawsze ta lokalna OSP jest w stanie osiągnąć odpowiednią liczbę strażaków – ratowników, czy dysponować określonym sprzętem, ale jest najbardziej mobilna. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby spowodować pół profesjonalizację tych straży. Czym innym są jednostki działające w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, które też u nas funkcjonują. Mniejsze OSP powinny mieć wokół siebie jak najmniej formalizmów, papierów. Mnożenie biurokracji nie jest tutaj wskazane. Wspieramy szkolenia strażaków, wypłacamy im ekwiwalent za udział w akcjach. W tym roku przygotowujemy zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Szonów.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »