Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zbigniew Ziółko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury…
2021-06-04, 19:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Zbigniew Ziółko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach, o luzowaniu obostrzeń pandemicznych w placówkach kultury i współpracy z Czechami

Zbigniew Ziółko [fot. Paula Hołubowicz]
Zbigniew Ziółko [fot. Paula Hołubowicz]
Do działalności sprzed lockdownu powoli wracają instytucje kultury. MOK w Głubczycach ma w planach wiele przedsięwzięć realizowanych również we współpracy z czeskimi partnerami. Na ten cel pozyskał unijne dofinansowanie.
- Od pewnego czasu prowadzimy zajęcie indywidulane oraz zdalne - powiedział Zbigniew Ziółko, dyrektorem MOK w Głubczycach. - Głównie dotyczyło to studia piosenki, chórów pracujących w podgrupach, sekcji teatralnej. Powstały nagrania prezentowane w mediach społecznościowych. Nie rozpoczęliśmy jeszcze zajęć z grupą seniorów, ale już niebawem będą w nich mogli uczestniczyć ci, którzy są zaszczepieni. Niebawem ruszamy też z koncertami i spektaklami chórów i grupy teatralnej. W lipcu wychodzimy w plener. Jest zaplanowany duży program imprez. Realizujemy też polsko-czeski projekt „Śląskie Portamento”. Jest to program chóralny, ale nie tylko. Pozyskaliśmy blisko 100 tys. euro unijnego dofinansowania m.in. na zajęcia chóralne. Mamy jeszcze do przeprowadzenia 25 koncertów. W sierpniu planujemy dni miasta. Będą związane z tym imprezy. Jesienią rozpoczniemy koncerty w wyremontowanej, nowoczesnej sali widowiskowej MOK.

Głubczyce są miastem pogranicza polsko-czeskiego. Tamtejszy MOK od wielu lat współpracuje ze swoimi odpowiednikami za południową granicą realizując różne przedsięwzięcia kulturalne.

- Jesteśmy w Euroregionie Silesia. Krnów, z którym współpracowaliśmy najdłużej jest w Euroregionie Pradziad. Pewne projekty nie mogą być finansowane w związku z przynależnością do innego euroregionu. Dlatego też obecnie współpracujemy z Vitkovem. Realizowany był bogaty program o smakach kulinarnych. Tych pomysłów jest coraz więcej. Czekamy, żebyśmy mogli spokojnie przejeżdżać przez granicę i to wszystko ponownie rozkręcić. Żeby Czesi przyjeżdżali do nas, a my do nich. Chcemy dalej korzystać ze środków unijnych. Mamy pomysły na wspólną działalność m.in. koncertową, kulinarną i grup senioralnych.

W dalszej części programu mówiliśmy o sobotniej, turystycznej imprezie rowerowej w powiecie głubczyckim, która odbędzie się w ramach projektu urzędu marszałkowskiego „Opolskie na rowery”. Projekt ten przewiduje m.in. dokładną inwentaryzację tras w całym województwie i opracowanie koncepcji rozwoju infrastruktury rowerowej.

Zobacz także

2021-09-27, godz. 15:26 Piotr Woźniak o kopalni Turów, samorządowych uchwałach "antyLGBT", kongresie zjednoczeniowym Lewicy i o tym, że brakuje… - Gdybyśmy mieli bardziej spokojną i wyważoną politykę zagraniczną to nie mam wątpliwości, że lepiej by się negocjowało z Czechami, Niemcami i w ogóle… » więcej 2021-09-27, godz. 13:24 Tomasz Kostuś, poseł PO o urodzinach, teściowej, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wyborach do Bundestagu. - Parlamentarzyści znaleźli się w mojej opinii w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim miejscu - powiedział poseł Tomasz Kostuś komentując obecność partyjnych… » więcej 2021-09-27, godz. 09:18 Renata Cygan, wicedyrektor WUP o rynku pracownika, dotacjach na założenie firmy i pracy sezonowej - Rynek pracownika mamy już od dłuższego czasu, nawet pandemia tego nie zmieniła - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego… » więcej 2021-09-24, godz. 20:37 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół kopalni i elektrowni Turów i szczepieniach wśród młodych Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kacper Czubaszek z Młodej Lewicy i Kacper Kunstler z Młodej Prawicy. » więcej 2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »