Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Kazimierz Cebrat, wójt Kamiennika i Mariusz Kozaczek…
2021-05-12, 17:39 Autor:

Kazimierz Cebrat, wójt Kamiennika i Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o energetycznych inwestycjach w wiejskich gminach

Mariusz Kozaczek i Kazimierz Cebrat o elektrowniach wiatrowych na Opolszczyźnie
Mariusz Kozaczek i Kazimierz Cebrat o elektrowniach wiatrowych na Opolszczyźnie
Pierwsze elektrownie wiatrowe na Opolszczyźnie postawiono w gminie Kamiennik. Teraz inwestorzy chcą tam budować wielohektarowe farma fotowoltaiczna. Zespół elektrowni wiatrowych lokowany miał być w gminie Lubrza. O korzyści i problemy związane z powstawaniem takich elektrowni pytaliśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Na Opolszczyźnie gminna Kamiennik była prekursorem, gdy chodzi o firmy inwestujące w elektrownie wiatrowe. Budżet samorządu lokalnego miał z tego czerpać znaczące profity.

- Zapowiadało się bardzo dobrze, ale okazała się z tego lipa. W 2019 roku zmieniono ustawę odnośnie opodatkowania farm wiatrowych. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego i do dzisiaj nie ma rozstrzygnięć. Mamy podatek od nieruchomości, ale jest on w wysokości 1,2 mln złotych rocznie. Natomiast w poprzednich latach wynosił prawie 3,3 mln zł. Po zmianie ustawy gminy musiały zwrócić pobrany podatek. W naszym przypadku było to 1,2 mln zł - powiedział Kazimierz Cebrat, wójt gminy Kamiennik.

Obecnie w gminie tej chcą inwestować firmy z branży fotowoltaicznej.

- Jestem za fotowoltaiką, bo jest to czysta energia. Gmina nasza jest bombardowana wnioskami o wydanie decyzji środowiskowych na farmy fotowoltaiczne mające nawet 50 hektarów. Ostatnio przyszedł wniosek na 45 hektarów. W sumie wnioski te opiewają na blisko sto hektarów. Robię wszystko, by jednak na taki areał się nie zgodzić, żeby takie potężne farmy fotowoltaiczne u nas nie powstały. Jesteśmy gminą objętą chronionym krajobrazem. Będę robił wszystko, żeby nie dawać pozytywnych decyzji środowiskowych – argumentował wójt Kamiennika.

Również w gminie Lubrza miał stanąć zespół elektrowni wiatrowych. Zaawansowany dokumentacyjnie był inwestor. Związane z tym działania prowadziła też gmina. Jednak wszystko to spaliło na panewce.

- Historia wiatraków, które miały być u nas lokalizowane jest długa i żmudna. Patrząc dzisiaj na gminy, które mają elektrownie wiatrowe to chyba dobrze, że ich nie mamy. Na stałe zmieniają krajobraz. U nas miało ich stanąć ponad 30. Miały podnieść budżet gminy w granicach trzech milionów złotych. Elektrownie takie nie powstały, bo zmieniła się ustawa zwiększająca odległość od zabudowy mieszkalnej. Na przykładzie Kamiennika widzimy, że w międzyczasie były cięcia na ilości podatku. Dzisiaj nie bardzo tego żałuję. Chyba, że zmienią się przepisy i będzie to bardziej korzystne dla gminy. Dużo nie straciliśmy – powiedział Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy.

Na potrzeby powstania elektrowni wiatrowych gmina ta zmieniła miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ostatnio pojawiła się firma zainteresowana ulokowaniem tam turbin wiatrowych. Natomiast w gminie Lubrza powstać ma biogazownia. Przygotowania do tego trwają już kilka lat.

- Na razie jest równany teren, przygotowywany pod obiekty. Właściciel kontaktował się z firmami, które mają tam zrobić ścieżki technologiczne, drogi. Zabezpieczono materiał zielony od rolników, który ma być wykorzystywany do produkcji gazu. Rozruch ma nastąpić jesienią. Mają od ministerstwa zielone certyfikaty i biogazownia ma rację bytu – mówił Mariusz Kozaczek.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »