Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa…
2021-05-07, 18:47 Autor: Jan Poniatyszyn

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, o podziale pieniędzy dla organizacji pozarządowych

Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Kontrowersje wywołał podział pieniędzy w otwartych konkursach samorządu województwa opolskiego. Krytyczne opinie pojawiły się w mediach społecznościowych. Chodzi o dofinansowanie organizacji pozarządowych.
Zarząd Województwa Opolskiego rozstrzygnął trzy otwarte konkursy ofert dla organizacji pozarządowych. Podzielono 1,7 mln złotych na zadania w sferze kultury, sportu oraz ochrony dziedzictwa narodowego i etnicznego.

- Samorząd województwa wspiera wiele obszarów. Jeżeli chodzi o sport, kulturę, organizacje pozarządowe jest to wyjątkowo trudny rok. Podobny trochę do poprzedniego. Bardzo wiele imprez o charakterze kulturalnym, sportowym, rozrywkowym odwołano lub przeniesiono na drugą połowę roku. Na apel, również środowiska sportowego, o 700 tysięcy złotych została zwiększona kwota na sport. W sierpniu, wrześniu będziemy mieli w naszym regionie wysyp wielu imprez o charakterze masowym - powiedział Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

1,2 mln złotych rozdysponowano na 51 zadań z dziedziny sportu. Wpłynęło 106 ofert. Generalnie dofinansowanie otrzymały kluby sportowe z większych miejscowości oraz wojewódzkie związki i organizacje sportowe. Np. osiem wniosków wpłynęło od przedstawicieli dyscyplin jeździeckich. Dofinansowanie otrzymało sześciu beneficjentów. W sumie jest to 260 tysięcy złotych. Czy jeździectwo jest już u nas sportem masowym?

- W województwie opolskim jest to sport z ogromnymi tradycjami, a ten konkurs jest dedykowany m.in. takim klubom. Jeżeli prześledzimy wszystkie konkursy to wówczas zobaczymy mapę drogową opolskiego sportu. Wracając do jeździectwa. Mamy w województwie jedne z najlepszych obiektów sportowych w kraju. Jest to ośrodek olimpijski w Zakrzowie wybudowany z środków centralnych za ponad 30 mln złotych. Mam wspaniałe obiekty w Prudniku, Opolu, Jakubowicach. Region opolski stoi pod znakiem jeździectwa. Ta kwota nie jest wygórowana jak na dyscyplinę elitarną. Mamy też taką dyscyplinę jak żużel, która nie osiąga dużych wyników, ale jest sportem bardzo masowym i przychodzi na zawody po kilka tysięcy osób. Również rozstrzygnęliśmy konkurs na ekstraligę i rozgrywki do trzeciej ligi, gdzie również rozdzielono 1,2 mln złotych. Jeżeli weźmiemy zestawienie tych wszystkich konkursów to zobaczymy skalę dofinasowania sportu przez samorząd województwa. W maju czeka nas jeszcze jeden konkurs tzw. Marszałkowski Klub Sportowy. Pół miliona złotych będzie adresowane do tych najmniejszych klubów – stwierdził Zbigniew Kubalańca.

Przykładem pewnych dysproporcji jest dofinansowanie klubów kobiecej piłki nożnej, które występują w pierwszej lidze. W dwóch konkursach „Rolnik” Biedrzychowice otrzymał 30 tysięcy złotych, a KS Unia Opole przyznano 50 tysięcy złotych wsparcia.

- Trzeba by zajrzeć do każdego wniosku osobno. Może jeden był napisany lepiej od drugiego. To nie my przyznajemy pieniądze. Wnioski ocenia komisja konkursowa, która bierze pod uwagę nie tylko poziom sportowy, organizacyjny, ale i potencjał na przyszłość. W komisjach konkursowych są też przedstawiciele organizacji pozarządowych – mówił wicemarszałek województwa.

200 tysięcy złotych z budżetu samorządu województwa rozdzielono na 13 wniosków (spośród 19 złożonych) dotyczących dziedzictwa kulturowego i tradycji mniejszości w naszym regionie. Na stronie internetowej opolskiego samorządu jest informacja, że pieniądze te otrzymają wnioskodawcy „przede wszystkim mniejszości niemieckiej, ale także romskiej”. Czym jest to spowodowane?

- Tym, że są największą mniejszością narodową i etniczną w naszym województwie. Stowarzyszenia wywodzące się z tych dwóch organizacji złożyły wnioski. Dofinansowanie otrzymał m.in. Klub Sportowy Gwardia, który również prowadzi zajęcia integracyjne – wyjaśnił Kubalańca.

Zobacz także

2021-10-01, godz. 09:12 Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki… - Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-30, godz. 16:06 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku. Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów… » więcej 2021-09-30, godz. 13:09 Janusz Kowalski w "Prosto z Sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o likwidacji oddziału psychiatrii, polityce migracyjnej… - Kiedy jest pandemia koronawirusa i kiedy tysiące Polaków potrzebuje wsparcia służby zdrowia, także zdrowia psychicznego decyzja zarządu województwa (PO… » więcej 2021-09-30, godz. 09:05 Tomasz Gabor, radny sejmiku (SP, klub PiS) o powodach likwidacji oddziału psychiatrii w szpitalu w Opolu - Pan dyrektor szukał lekarzy w portalach społecznościowych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego z klubu… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Paweł Masełko o "Super Powiecie", finansach powiatu, rozbudowie szpitala w Kędzierzynie - Koźlu Kozielski szpital a covid 19, obrady Związku Powiatów Polskich, a także inwestycje i finanse powiatu - to tematy jakie poruszyliśmy z gościem Popołudniowej… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu o tym dlaczego miasto nie chce zgodzić się na rozszerzenie… Firma Remondis odbierająca odpady w Opolu chce zwiększyć zakres swojej działalności, planuje zbierać odpady niekomunalne spoza Opola, magazynować je i przekazywać… » więcej 2021-09-29, godz. 09:54 Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej… - Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział… » więcej 2021-09-28, godz. 17:34 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Spięcie (28.09.2021) Wybory w Niemczech i ich skutki dla Polski, a także sytuacja we Francji - przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i obecnie: po anulowaniu kontraktu na… » więcej 2021-09-28, godz. 14:36 "Co tam Panie w polityce" prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W programie "Co tam Panie w polityce?" w ramach audycji Loża Radiowa, o najsłynniejszych 50. urodzinach tego roku, czyli jaka jest skala winy Mazurka oraz o… » więcej 2021-09-28, godz. 08:57 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich… Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »