Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie…
2021-05-04, 18:59 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o maturach, programach nauczania i wynagrodzeniach nauczycieli

Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wystartowały tegoroczne matury. Pandemia spowodowała, że maturzystów zwolniono z obowiązku przystąpienia do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Nie muszą też zdawać egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego. Czy to nie obniża rangi tego egzaminu dojrzałości?
- Podjęto słuszną decyzję. Ostatnie 24 miesiące nie są normalne. Nieustanne kształcenie zdalne musiało spowodować pewną konieczność zmian w maturach. Nie obniży to rangi tego egzaminu. Niektóre kraje zrezygnowały z tej formuły. Dobrze, że te egzaminy odbywają się w formie stacjonarnej przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Trzeba też zrozumieć wchodzącą w dorosłość młodzież. Ci młodzi ludzie nie mogli świętować podczas balów studniówkowych. Teraz zdają matury w formule jakiej nie było od dziesięcioleci – powiedział Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Zadaniem m.in. ekspertów i rodziców podstawa programowa i podręczniki są przeładowane treściami nauczania. Encyklopedyczność przekazywanej wiedzy bierze gorę nad jej praktycznymi walorami.

- Jestem rodzicem ośmioklasistki i wiem co mówią rodzice. Kwestia użyteczności wiedzy jest dużym wyzwaniem przed systemem edukacji w najbliższych latach. Często ta encyklopedyczna wiedza w życiu zawodowym, praktycznym, gdzieś nam umyka. Nie możemy jej wprost zastosować. Fajnie by było, żeby nowe podstawy programowe uwzględniały to praktyczne zastosowanie przekazywanych treści np. z matematyki, fizyki, czy chemii. Żeby tym praktycznym aspektem zainteresować młodzież, bo oni często nie rozumieją z jakiego powodu się tego uczą. Widzę jak dużo czasu poświęca moje dziecko na przygotowanie się do egzaminu ośmioklasisty w warunkach zdalnego, domowego nauczania. Jak ten kurz pandemiczny opadnie to będzie wielkie wyzwanie przed rządzącą partią, żeby to zaudytować, żeby podjeść do tego absolutnie w sposób upraktyczniony. Edukacja nie powinna mieć braw politycznych. Tutaj opozycja powinna współdziałać z rządzącymi, żeby oczekiwania rodziców i młodych ludzi były spełnione – uważa Piotr Woźniak.

Jego zdaniem problemem jest utestowienie edukacji szkolnej w nauczaniu np. języka polskiego.

- Jako wykładowca akademicki twierdzę, że nie da się zauważyć jakiegoś dramatycznego spadku jakości młodych ludzi po systemie oświaty w szkołach średnich. Kiedy obserwuję pierwszy rok studentów to zdarza się ok. 20, nawet 30 procent wybitnych jednostek, które wiedzą po co przyszły na studia, mają konkretny cel, swoje ambicje i oczekiwania. Oni chcą tego upraktycznienia, którego brakuje na poziomie szkół podstawowych. Powoli się to realizuje w szkołach branżowych i technikach. Powinno to także dotrzeć do liceów. To jest ten kierunek, który trzeba przyjąć – powiedział Woźniak.

Resort edukacji przedstawił propozycję zmiany systemu wynagradzania nauczycieli. Chodzi o powiązanie ich uposażeń z pensją minimalną w zamian za wzrost tygodniowego pensum. Natomiast związkowcy chcą powiązania zarobków nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem. Nie godzą się na zwiększenie pensum. Twierdzą, że spowoduje to masowe zwolnienia w szkolnictwie.

- Tu się może narażę wielu związkowcom, wielu nauczycielom, ale śmiem twierdzić, że najlepszym sposobem wynagradzania jest to jakie wyniki osiągają uczniowie w olimpiadach, egzaminach zawodowych, maturach. Oświaty nie można komercjalizować. Jednak w komercyjnych działalnościach funkcjonuje to na zasadzie osiąganych wyników. Jeżeli są to znakomici pedagodzy i szlifują te uczniowskie diamenty w szkole, to absolutnie należy im się możliwie najwyższe wynagrodzenie. Warto w nich inwestować. Nie wszyscy w tym zawodzie pracują z pasją, ale pora ich taką pasją zarażać poprzez pewien doping także finansowy. To są jasne mechanizmy powiązania wyników nauczania z wynagrodzeniem. Podwyżki nauczycieli z uwagi na średnią krajową to jest pewnego rodzaju dźwignia, która działa na zasadzie administracyjnej, a nie jakościowej. Chyba w edukacji nie o to chodzi – stwierdził lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

W programie odniósł się też do porozumienia PiS z Lewicą w sprawie parlamentarnego głosowania ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy.

Zobacz także

2021-11-15, godz. 10:54 Tomasz Kostuś o szturmie migrantów na polską granicę i działaniach na arenie międzynarodowej Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej był Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy m.in. o szturmie migrantów na polską… » więcej 2021-11-15, godz. 09:00 Piotr Woźniak, współprzewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie o ostatnim wojewódzkim kongresie partii, planach… - To nie jest tak jednoznaczne, że poparcie w tajnym głosowaniu jest stuprocentowe - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Woźniak. - Wszystkie głosowania… » więcej 2021-11-12, godz. 10:30 Młodzieżowa Loża Radiowa o obchodach Święta Niepodległości i prowokacjach Łukaszenki na polsko-białoruskiej g… Gośćmi dzisiejszej Loży byli Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS), Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci) i Mariusz Jańczuk (PL 2050 Szymona Hołowni). Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-12, godz. 15:10 Monika Bartel o badaniach kontrolnych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań - Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021… » więcej 2021-11-12, godz. 08:55 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie… - Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw… » więcej 2021-11-10, godz. 15:47 Dr Bartosz Maziarz, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji na granicy z Białorusią - Nie jestem zaskoczony słowami premiera Morawieckiego. Musimy oswajać się z tą sytuacją, że wzmożone siły wojskowe, policji i straży granicznej, jeszcze… » więcej 2021-11-10, godz. 13:08 Violetta Porowska o sejmowej debacie ws. sytuacji na granicy, tzw. marszu dla Izy w Opolu i nowym wicewojewodzie - W szeregach PiS był taki niepokój, czy należna powaga izby i tematu zostanie zachowania, ale opozycja stanęła na wysokości zadania. Możemy powiedzieć… » więcej 2021-11-10, godz. 09:23 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowym wicewojewodzie, pracy szpitala tymczasowego i uroczystościach związanych… - Chciałbym bardzo, żeby Państwo zaczekali do godziny 14.15, wtedy nastąpi przedstawienie nowego wicewojewody opolskiego. Trzymamy się dobrego obyczaju, że… » więcej 2021-11-09, godz. 17:04 Prof. Kamil Minkner o badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju na przykładzie Islandii - Chcemy wprowadzić u nas do programu nauczania nowy przedmiot: "Zrównoważony rozwój" - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej dr hab. Kamil Minkner… » więcej 2021-11-09, godz. 12:34 Co tam Panie w polityce Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza o sytuacji na granicy, Marszu Niepodległości i negocjacjach… - Chciałabym dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na granicy (...) spodziewam się tego, że będzie jak zawsze. To znaczy że wyjdzie pan premier i powie… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »