Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie…
2021-05-04, 18:59 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o maturach, programach nauczania i wynagrodzeniach nauczycieli

Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wystartowały tegoroczne matury. Pandemia spowodowała, że maturzystów zwolniono z obowiązku przystąpienia do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Nie muszą też zdawać egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego. Czy to nie obniża rangi tego egzaminu dojrzałości?
- Podjęto słuszną decyzję. Ostatnie 24 miesiące nie są normalne. Nieustanne kształcenie zdalne musiało spowodować pewną konieczność zmian w maturach. Nie obniży to rangi tego egzaminu. Niektóre kraje zrezygnowały z tej formuły. Dobrze, że te egzaminy odbywają się w formie stacjonarnej przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Trzeba też zrozumieć wchodzącą w dorosłość młodzież. Ci młodzi ludzie nie mogli świętować podczas balów studniówkowych. Teraz zdają matury w formule jakiej nie było od dziesięcioleci – powiedział Piotr Woźniak, lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Zadaniem m.in. ekspertów i rodziców podstawa programowa i podręczniki są przeładowane treściami nauczania. Encyklopedyczność przekazywanej wiedzy bierze gorę nad jej praktycznymi walorami.

- Jestem rodzicem ośmioklasistki i wiem co mówią rodzice. Kwestia użyteczności wiedzy jest dużym wyzwaniem przed systemem edukacji w najbliższych latach. Często ta encyklopedyczna wiedza w życiu zawodowym, praktycznym, gdzieś nam umyka. Nie możemy jej wprost zastosować. Fajnie by było, żeby nowe podstawy programowe uwzględniały to praktyczne zastosowanie przekazywanych treści np. z matematyki, fizyki, czy chemii. Żeby tym praktycznym aspektem zainteresować młodzież, bo oni często nie rozumieją z jakiego powodu się tego uczą. Widzę jak dużo czasu poświęca moje dziecko na przygotowanie się do egzaminu ośmioklasisty w warunkach zdalnego, domowego nauczania. Jak ten kurz pandemiczny opadnie to będzie wielkie wyzwanie przed rządzącą partią, żeby to zaudytować, żeby podjeść do tego absolutnie w sposób upraktyczniony. Edukacja nie powinna mieć braw politycznych. Tutaj opozycja powinna współdziałać z rządzącymi, żeby oczekiwania rodziców i młodych ludzi były spełnione – uważa Piotr Woźniak.

Jego zdaniem problemem jest utestowienie edukacji szkolnej w nauczaniu np. języka polskiego.

- Jako wykładowca akademicki twierdzę, że nie da się zauważyć jakiegoś dramatycznego spadku jakości młodych ludzi po systemie oświaty w szkołach średnich. Kiedy obserwuję pierwszy rok studentów to zdarza się ok. 20, nawet 30 procent wybitnych jednostek, które wiedzą po co przyszły na studia, mają konkretny cel, swoje ambicje i oczekiwania. Oni chcą tego upraktycznienia, którego brakuje na poziomie szkół podstawowych. Powoli się to realizuje w szkołach branżowych i technikach. Powinno to także dotrzeć do liceów. To jest ten kierunek, który trzeba przyjąć – powiedział Woźniak.

Resort edukacji przedstawił propozycję zmiany systemu wynagradzania nauczycieli. Chodzi o powiązanie ich uposażeń z pensją minimalną w zamian za wzrost tygodniowego pensum. Natomiast związkowcy chcą powiązania zarobków nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem. Nie godzą się na zwiększenie pensum. Twierdzą, że spowoduje to masowe zwolnienia w szkolnictwie.

- Tu się może narażę wielu związkowcom, wielu nauczycielom, ale śmiem twierdzić, że najlepszym sposobem wynagradzania jest to jakie wyniki osiągają uczniowie w olimpiadach, egzaminach zawodowych, maturach. Oświaty nie można komercjalizować. Jednak w komercyjnych działalnościach funkcjonuje to na zasadzie osiąganych wyników. Jeżeli są to znakomici pedagodzy i szlifują te uczniowskie diamenty w szkole, to absolutnie należy im się możliwie najwyższe wynagrodzenie. Warto w nich inwestować. Nie wszyscy w tym zawodzie pracują z pasją, ale pora ich taką pasją zarażać poprzez pewien doping także finansowy. To są jasne mechanizmy powiązania wyników nauczania z wynagrodzeniem. Podwyżki nauczycieli z uwagi na średnią krajową to jest pewnego rodzaju dźwignia, która działa na zasadzie administracyjnej, a nie jakościowej. Chyba w edukacji nie o to chodzi – stwierdził lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

W programie odniósł się też do porozumienia PiS z Lewicą w sprawie parlamentarnego głosowania ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy.

Zobacz także

2021-05-14, godz. 14:01 Młodzieżowa Loża Radiowa o projekcie "Strategia: młodzieżowa Opolszczyzna!" oraz o możliwości zaszczepienia się… Stowarzyszenie "Europa Iuvenis" realizuje projekt "Strategia: młodzieżowa Opolszczyzna!", którego celem jest większe zaangażowanie młodych Opolan w życie… » więcej 2021-05-14, godz. 09:49 Jerzy Czerwiński, senator PiS o decyzji senatu w sprawie RPO i przyszłym głosowaniu nad ratyfikacją zwiększenia zasobów… - Szkoda, że Bartłomiej Wróblewski nie przekonał opozycji - powiedział w Porannej Loży Radiowej senator PiS Jerzy Czerwiński, komentując wczorajszą dyskusję… » więcej 2021-05-13, godz. 18:09 Debata "Pracodawcy - Związkowcy. Wspólna sprawa" o propozycjach wysokości podwyżki minimalnego wynagrodzenia, szczególnie… Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chce, by pensja minimalna wzrosła o 500 zł netto. Taką propozycję przedstawili w czasie debaty nad wzrostem… » więcej 2021-05-13, godz. 12:48 Marlena Maląg o polityce prorodzinnej, wyróżnieniu dla Nysy i Konferencji V4+ Coalition Pro Familia - Takie spotkania są ważne, aby wiedzieć, jak pomagać rodzinom i wspierać je - powiedziała Marlena Maląg, minister rodzinny i polityki społecznej w Południowej… » więcej 2021-05-13, godz. 09:16 Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla o Wspólnej Polsce Rafała Trzaskowskiego - Nie odbieram ruchu jako organizacji politycznej, tylko jako działanie i współpracę samorządowców. Jest tu dużo samorządowców, ekspertów, są i politycy… » więcej 2021-05-13, godz. 09:15 Arkadiusz Wiśniewski o ruchu Wspólna Polska, którego jest przedstawicielem w województwie i wizycie Rafała Trzaskowskiego… - Rusza projekt Campus Polska Przyszłości, to fantastyczna inicjatywa Rafała, który zaprasza młodych ludzi do dyskusji o Polsce - powiedział w Porannej Loży… » więcej 2021-05-12, godz. 17:39 Kazimierz Cebrat, wójt Kamiennika i Mariusz Kozaczek, wójt Lubrzy, o energetycznych inwestycjach w wiejskich gminach Pierwsze elektrownie wiatrowe na Opolszczyźnie postawiono w gminie Kamiennik. Teraz inwestorzy chcą tam budować wielohektarowe farma fotowoltaiczna. Zespół… » więcej 2021-05-12, godz. 13:12 Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik Opola i Grzegorz Czarnocki, prezes RIO w Opolu, o finansach samorządów lokalnych… Zmiany w finansowaniu samorządów lokalnych to jeden z tematów debaty III Krajowego Kongresu Forów Skarbników. Ogólnopolskie obrady odbywały się online… » więcej 2021-05-12, godz. 10:17 Dr Bartosz Maziarz, politolog UO o eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego - Jest to największa eskalacja zamieszek i ostrzałów rakietowych od czasów tzw. operacji "Ochronny Brzeg" od roku 2014 - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-05-12, godz. 09:45 Beniamin Godyla, senator Koalicji Obywatelskiej o posiedzeniu senatu m.in. w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich, a także… - Jednym z ostatnich punktów jest wybór Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w Porannej Loży Radiowej senator Koalicji Obywatelskiej Beniamin Godyla… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »