Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges…
2021-04-13, 21:02 Autor: Jan Poniatyszyn

Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, o poszukiwaniach artefaktów po dawnych miejscach straceń

Badania archeologiczne na peryferiach Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
Badania archeologiczne na peryferiach Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
W powiecie prudnickim ruszyły badania archeologiczne. Prowadzono są w okolicach Głogówka i Prudnika. Celem tej eksploracji jest znalezienie pozostałości związanych z prowadzonymi w tych miejscach egzekucjami.
- To jest projekt badawczy, który ma na celu przedstawienie dawnych miejsc straceń. Miejsca te zostaną zbadane wykopaliskowo. Kierownikiem projektu jest dr Daniel Wojtucki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wstępnie wytypowane były dwa stanowiska. Archeologia przynosi wiele niespodzianek. Stąd projekt ten coraz bardziej nam się rozwija. Trafiliśmy na znacznie większą liczbę stanowisk. Niestety większość z nich jest niepotwierdzona, gdyż zostały zniszczone. Nie mamy reliktów konstrukcji. Jeżeli chodzi o Prudnik i Głogówek to nie ma zbyt wielu źródeł, ale udało się odnotować kilka ciekawych informacji. Gdzie były zlokalizowane dawne miejsca straceń wiemy dzięki mapom rękopiśmiennym. Udało się to zgeoreferować. Dzięki temu wiemy, gdzie mniej więcej szukać tego miejsca. Stąd prowadzone badania nieinwazyjne, które być może pozwolą precyzyjnie wskazać miejsce istnienia reliktu szubienicy. Miasto, które stawiało szubienice pokazywało w ten sposób, że tu działa prawo, tu możesz czuć się bezpiecznie, a jeśli jesteś przestępcą to jesteś zagrożony i prawdopodobnie zostanie wykonany na tobie wyrok. Stąd też dążenie do tego, aby te konstrukcje były w miarę okazałe. W epoce nowożytnej zaczęto stawiać konstrukcje murowane. To są zwykle miejsca dobierane w taki sposób, aby były idealnie widoczne z głównych traktów drogowych oraz z obszaru starego miasta. To są badania przede wszystkim dające nam wiedzę o tej części życia społecznego, która była przez wieki pomijana – powiedział Bartosz Świątkowski, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Być może badania archeologiczne prowadzone na peryferiach Głogówka przybliżą też funkcjonowanie w dawnych wiekach wymiaru sprawiedliwości.

- Bardzo dopingujemy projekt odnoszący się do historii jurysdykcji w Głogówku. Jest to wątek bardzo słabo zbadany. To jest taka specjalizacja historyków, archeologów będąca niszą w dziejach naszego miasta. Znajomość tego wątku była bardzo ograniczona. Na starych mapach umiejscowienie szafotu, szubienicy mieliśmy uwzględnione. Pokazują to miejsce mapy z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Natomiast znacząco zmienił się układ urbanistyczny wokół tej lokalizacji - powiedział Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku.

Zobacz także

2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej 2021-10-06, godz. 09:08 Marcin Laskowski o proteście ratowników medycznych w dwóch szpitalach w Opolu - Obecnie brakuje 17-tu ratowników z 20 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Szpitalu Wojewódzkim zwolnienia L4 przedstawiło 4 ratowników - Marcin Laskowski… » więcej 2021-10-04, godz. 11:09 Aleksandra Szubryt o warsztatach Majsterkowicz 2.0 - Postanowiliśmy zrobić warsztaty dla osób, które chciałyby nauczyć się naprawiać sprzęty elektroniczne - powiedziała Aleksandra Szybryt w Popołudniowej… » więcej 2021-10-05, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza We wtorkowym cyklu Piotr Gociek skomentował niewpuszczenie Rafała Ziemkiewicza do Wielkiej Brytanii. Powód, jaki podano dziennikarzowi odmawiając mu wjazdu… » więcej 2021-10-05, godz. 08:53 Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji… - Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-10-04, godz. 17:30 Ryszard Galla, poseł MN o tym, dlaczego w Sejmie bronił zamknięcia oddziału psychiatrycznego w szpitalu w Opolu - Od lat uczestniczę w pracach rady społecznej szpitala jako przewodniczący i wiem, że powody zamknięcia jednego z trzech oddziałów to niedofinansowanie… » więcej 2021-10-04, godz. 11:08 Violetta Porowska o opolskiej psychiatrii, przedłużeniu stanu wyjątkowego i Funduszu Sprawiedliwości - Oceniam tę decyzję absolutnie negatywnie. Psychiatria jest jedną z tych specjalizacji, która jest absolutnie konieczna i potrzebna. Złożę do marszałka… » więcej 2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »