Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges…
2021-04-13, 21:02 Autor: Jan Poniatyszyn

Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, o poszukiwaniach artefaktów po dawnych miejscach straceń

Badania archeologiczne na peryferiach Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
Badania archeologiczne na peryferiach Prudnika [zdj. Jan Poniatyszyn]
W powiecie prudnickim ruszyły badania archeologiczne. Prowadzono są w okolicach Głogówka i Prudnika. Celem tej eksploracji jest znalezienie pozostałości związanych z prowadzonymi w tych miejscach egzekucjami.
- To jest projekt badawczy, który ma na celu przedstawienie dawnych miejsc straceń. Miejsca te zostaną zbadane wykopaliskowo. Kierownikiem projektu jest dr Daniel Wojtucki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wstępnie wytypowane były dwa stanowiska. Archeologia przynosi wiele niespodzianek. Stąd projekt ten coraz bardziej nam się rozwija. Trafiliśmy na znacznie większą liczbę stanowisk. Niestety większość z nich jest niepotwierdzona, gdyż zostały zniszczone. Nie mamy reliktów konstrukcji. Jeżeli chodzi o Prudnik i Głogówek to nie ma zbyt wielu źródeł, ale udało się odnotować kilka ciekawych informacji. Gdzie były zlokalizowane dawne miejsca straceń wiemy dzięki mapom rękopiśmiennym. Udało się to zgeoreferować. Dzięki temu wiemy, gdzie mniej więcej szukać tego miejsca. Stąd prowadzone badania nieinwazyjne, które być może pozwolą precyzyjnie wskazać miejsce istnienia reliktu szubienicy. Miasto, które stawiało szubienice pokazywało w ten sposób, że tu działa prawo, tu możesz czuć się bezpiecznie, a jeśli jesteś przestępcą to jesteś zagrożony i prawdopodobnie zostanie wykonany na tobie wyrok. Stąd też dążenie do tego, aby te konstrukcje były w miarę okazałe. W epoce nowożytnej zaczęto stawiać konstrukcje murowane. To są zwykle miejsca dobierane w taki sposób, aby były idealnie widoczne z głównych traktów drogowych oraz z obszaru starego miasta. To są badania przede wszystkim dające nam wiedzę o tej części życia społecznego, która była przez wieki pomijana – powiedział Bartosz Świątkowski, doktorant na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Być może badania archeologiczne prowadzone na peryferiach Głogówka przybliżą też funkcjonowanie w dawnych wiekach wymiaru sprawiedliwości.

- Bardzo dopingujemy projekt odnoszący się do historii jurysdykcji w Głogówku. Jest to wątek bardzo słabo zbadany. To jest taka specjalizacja historyków, archeologów będąca niszą w dziejach naszego miasta. Znajomość tego wątku była bardzo ograniczona. Na starych mapach umiejscowienie szafotu, szubienicy mieliśmy uwzględnione. Pokazują to miejsce mapy z osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Natomiast znacząco zmienił się układ urbanistyczny wokół tej lokalizacji - powiedział Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku.

Zobacz także

2021-10-11, godz. 17:20 Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa o srebrnej nagrodzie w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi ARGE i rozwoju… - Zachwyceni byli zrównoważonym rozwojem i perfekcyjnym dialogiem z mieszkańcami. Wizytujący naszą gminę chcieli zobaczyć, jak gmina się rozwija, a my… » więcej 2021-10-11, godz. 11:12 Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych… - Nie ma niezgodności zapisów unijnych z zapisami polskiej konstytucji. Wchodząc do UE podpisaliśmy zobowiązanie, że będziemy przestrzegać prawa unijnego… » więcej 2021-10-11, godz. 09:41 Piotr Woźniak, regionalny lider frakcji SLD w Nowej Lewicy, o sobotnim kongresie, planach i programie partii i wyborach… - Będziemy starali się przekonać wyborców i być bliżej ludzi. Chciałem bardzo, i wielokrotnie to mówiłem i Robertowi Biedroniowi i Włodzimierzowi Czarzastemu… » więcej 2021-10-08, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyrokach TSUE, rekonstrukcji rządu i zmianie zwrotek w hymnie Gośćmi Młodzieżowej Loży był dziś Franciszek Posacki (Młodzi Demokraci), Tobiasz Gużda (Młoda Prawica), Amadeusz Hofman (Lewica) i Mariusz Jańczuk (PL… » więcej 2021-10-08, godz. 13:24 Rafał Parvi o podwyżce stóp procentowych i rekordowej inflacji Wczoraj decyzją Rady Polityki Pieniężnej podniesiono stopy procentowe z 0,1% do 0,5%. Czy ta podwyżka zaskakuje? - Trochę mnie zaskoczyła, ale nie na plus… » więcej 2021-10-08, godz. 08:57 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pa… - Zostały nam jeszcze dwie śluzy: przy ujściu Nysy Kłodzkiej i w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Mamy zapowiedź z Wód Polskich i Ministerstwa… » więcej 2021-10-07, godz. 12:02 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie… Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała… » więcej 2021-10-07, godz. 09:56 Ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej w Prosto z Sejmu. Rozmawia Magdalena Ogórek - Funkcjonariuszom Straży Granicznej jest przykro, kiedy widzą taką fale hejtu, zwłaszcza, że trafia on także w ich rodziny - powiedziała w rozmowie z Magdaleną… » więcej 2021-10-07, godz. 09:01 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o rekrutacji, planach inwestycyjnych i sukcesach naukowych - W tym roku zrekrutowaliśmy o 15 procent studentów mniej niż w roku ubiegłym - przyznał w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin… » więcej 2021-10-06, godz. 12:33 Janusz Oszytko z opolskiego IPN-u o czynie braci Kowalczyków, od którego mija już 50 lat - Wartość zniszczeń była ogromna, ale był to zamach na budynek, na aulę, nie na ludzi - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Janusz Oszytko, starszy kustosz… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »