Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa…
2021-03-16, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego i Mirosław Birecki, starosta kluczborski, o szkolnictwie branżowym i kształceniu ustawicznym

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego i Mirosław Birecki, starosta kluczborski [zdj. Radio Opole]
Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego i Mirosław Birecki, starosta kluczborski [zdj. Radio Opole]
Opolszczyzna ma najwyższy wśród województw odsetek absolwentów szkół zawodowych oraz techników. Natomiast niższe od średniej krajowej jest uczestnictwo mieszkańców w kształceniu ustawicznym. W regionie nadal występuje deficyt specjalistów w zawodach technicznych i okołomedycznych.
Dyrektorzy techników i szkół branżowych poszukują pracodawców, którzy zapewnią uczniom praktyczną naukę zawodu.

- Przykładem świetnej współpracy z zakładami pracy jest Zespół Szkół Medycznych w Prudniku i Zespół Szkół Zawodowych w Krapkowicach. Bardzo ważne jest, aby szkoły kształciły w takich zawodach, które są potrzebne na rynku pracy. Zadowolone z tego są firmy będące inicjatorami takich klas branżowych. Otrzymują pracowników, których już nie muszą przysposabiać, którzy są wykwalifikowania i mogą być szybko zatrudnieni. Temu generalni powinno służyć szkolnictwo zawodowe. Jednak takich klas patronackich mamy jeszcze za mało – powiedziała Zuzanna Donath - Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podlegają samorządowi województwa. Jakiej pomocy udzielają szkolnictwu zawodowemu?

- Np. RZPWE realizuje projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy”. Od kilku lat doposażone były pracownie kształcenia zawodowego. W ramach wsparcia tzw. kowidowego do wszystkich szkół ponadpodstawowych samorząd województwa przekazał laptopy dla wszystkich nauczycieli. To są milionowe dofinansowania. Dzięki nim nauczyciele otrzymali sprzęt do zdalnej nauki. To są również wyjazdowe starze zawodowe, doradztwo edukacyjne, seminaria planowania kariery. Pomoc ta obejmuje nauczycieli. Mogą oni się też ubiegać o refundację, czy dofinasowanie kosztów studiów podyplomowych - mówiła wicemarszałek województwa.

Jej zdaniem słabe zainteresowanie w regionie kształceniem ustawicznym wynika z pewnej świadomości mieszkańców.

Szkoły branżowe podlegają powiatom. Klasy patronackie funkcjonują również w placówkach oświatowych powiatu kluczborskiego.

- Przykładem są technika o profilu mechatronik, elektryk, żywienia i usług gastronomiczny. Kluczborskie firmy wspierają szkoły, aby kształciły potrzebną im kadrę. Oni też potrzebować będą odpowiednich fachowców – stwierdził Mirosław Birecki, starosta kluczborski.

Problemem staje się deficyt nauczycieli zawodu. W szkołach prawie nie zatrudniają się osoby z wykształceniem technicznym. Powodem są niskie zarobki oraz przepisy wymagające kwalifikacji pedagogicznych. Rynek komercyjny zdecydowanie wygrywa z oświatą. Braki te pogłębiają też odchodzący na emeryturę nauczyciele szkół branżowych.

- Bardzo ciężko jest np. znaleźć informatyka, który chciałby uczyć młodzież. Zarobki w firmach są o wiele wyższe. To jest problem ogólnopolski. Zabezpieczamy pieniądze na przekwalifikowanie się nauczycieli. Dyrektorzy naszych szkół starają się też dostosować kierunki kształcenia do potrzeb rynku pracy. W tym roku planujemy utworzenie w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 nowego kierunku, a będzie to technik automatyk. W nauczaniu wprowadzane są też różne innowacje. Np. jest to wykorzystanie technologii IT w programowaniu podzespołów mechatronicznych – powiedział starosta kluczborski.

Kształcenie ustawiczne odbywa się w Kluczborku, w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych oraz na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych. Ta oferta uzależniona jest od zapotrzebowania lokalnego rynku pracy. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się kierunek szkoły policealnej w zawodzie opiekun w domu pomocy społecznej.

Starosta kluczborski mówił też o przyczynach problemów kadrowych miejscowego szpitala powiatowego.

Zobacz także

2021-10-11, godz. 17:20 Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa o srebrnej nagrodzie w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi ARGE i rozwoju… - Zachwyceni byli zrównoważonym rozwojem i perfekcyjnym dialogiem z mieszkańcami. Wizytujący naszą gminę chcieli zobaczyć, jak gmina się rozwija, a my… » więcej 2021-10-11, godz. 11:12 Rajmund Miller o manifestacjach poparcia dla obecności Polski w UE, zmianach w kształceniu lekarzy, wyborach wewnętrznych… - Nie ma niezgodności zapisów unijnych z zapisami polskiej konstytucji. Wchodząc do UE podpisaliśmy zobowiązanie, że będziemy przestrzegać prawa unijnego… » więcej 2021-10-11, godz. 09:41 Piotr Woźniak, regionalny lider frakcji SLD w Nowej Lewicy, o sobotnim kongresie, planach i programie partii i wyborach… - Będziemy starali się przekonać wyborców i być bliżej ludzi. Chciałem bardzo, i wielokrotnie to mówiłem i Robertowi Biedroniowi i Włodzimierzowi Czarzastemu… » więcej 2021-10-08, godz. 17:36 Młodzieżowa Loża Radiowa o wyrokach TSUE, rekonstrukcji rządu i zmianie zwrotek w hymnie Gośćmi Młodzieżowej Loży był dziś Franciszek Posacki (Młodzi Demokraci), Tobiasz Gużda (Młoda Prawica), Amadeusz Hofman (Lewica) i Mariusz Jańczuk (PL… » więcej 2021-10-08, godz. 13:24 Rafał Parvi o podwyżce stóp procentowych i rekordowej inflacji Wczoraj decyzją Rady Polityki Pieniężnej podniesiono stopy procentowe z 0,1% do 0,5%. Czy ta podwyżka zaskakuje? - Trochę mnie zaskoczyła, ale nie na plus… » więcej 2021-10-08, godz. 08:57 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o żeglowności Odry, psychiatrii i działaniach w związku z kolejną falą pa… - Zostały nam jeszcze dwie śluzy: przy ujściu Nysy Kłodzkiej i w Opolu przy moście spacerowym na wyspę Bolko. Mamy zapowiedź z Wód Polskich i Ministerstwa… » więcej 2021-10-07, godz. 12:02 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci - wspólna sprawa". Debata o awarii Facebooka i jej skutkach dla gospodarki oraz kryzysie… Awaria Facebooka miała miejsce w poniedziałek po godzinie 17.00. Kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne; strona główna Facebooka nie aktualizowała… » więcej 2021-10-07, godz. 09:56 Ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej w Prosto z Sejmu. Rozmawia Magdalena Ogórek - Funkcjonariuszom Straży Granicznej jest przykro, kiedy widzą taką fale hejtu, zwłaszcza, że trafia on także w ich rodziny - powiedziała w rozmowie z Magdaleną… » więcej 2021-10-07, godz. 09:01 Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej o rekrutacji, planach inwestycyjnych i sukcesach naukowych - W tym roku zrekrutowaliśmy o 15 procent studentów mniej niż w roku ubiegłym - przyznał w Porannej Loży Radiowej rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin… » więcej 2021-10-06, godz. 12:33 Janusz Oszytko z opolskiego IPN-u o czynie braci Kowalczyków, od którego mija już 50 lat - Wartość zniszczeń była ogromna, ale był to zamach na budynek, na aulę, nie na ludzi - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Janusz Oszytko, starszy kustosz… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »